Biały nalot na czekoladzie. Mało kto, wie, co to tak naprawdę jest
Jedni nie wyobrażają sobie poprzestać na kostce lub dwóch, dla innych smakołyk ten może przeleżeć długie miesiące w kuchennej szafce. Trudno jednak znaleźć osobę, która nie lubi czekolady. Czy wiesz, co zrobić, kiedy zauważysz biały nalot na czekoladzie? Czy można ją zjeść, czy raczej lepiej wrzucić ją do kosza? Podpowiadamy.
Czekolada to jeden z najpopularniejszych słodyczy na świecie. Ta z dużą zawartością kakao polecana jest jako dobre źródło magnezu, który między innymi wspiera układ nerwowy, krążenia i mięśniowy, a także flawonoidów, które mają działanie antyoksydacyjne, a także pomagają obniżyć zbyt wysoki poziom "złego" cholesterolu.
Dodatkowo gorzka czekolada jedzona w rozsądnych ilościach wpłynie korzystnie na pracę serca, ma działanie przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i antynowotworowe, pomaga się skoncentrować, a także stymuluje wydzielanie serotoniny, dlatego korzystnie działa na samopoczucie. Jak widać czekolada jest bardzo zdrowa, czasem jednak, kiedy w swoim domu znajdziesz zapominaną tabliczkę, po rozpakowaniu możesz zauważyć na niej biały nalot. Czy więc czekolada może się zepsuć?
Sprawdź także: Sposoby na idealny biszkopt. Wyrośnie, nie pęknie, nie będzie zakalca
Charakterystyczny biały nalot na czekoladzie nie świadczy o tym, że produkt jest zepsuty, lub spleśniały. Osad ten to nic innego jak tłuszcz, który wytrącił się na powierzchni czekolady. Dzieje się tak ze względu na zmianę temperatury, a dokładnie roztapianie się, oraz jej ponowne tężenie. Możemy łatwo zaobserwować to zjawisko, kiedy w gorący dzień nieco roztopioną czekoladę włożymy do lodówki, po jej wyjęciu z pewnością pojawi się biały nalot. Bez oporu możesz zjeść taką czekoladę, nie będzie miało to wpływu na jej smak.
Warto wspomnieć, że osad ten świadczy również o słabej jakości produktu. Ponieważ do czekolady z mniejszą ilością kakao, dodawana jest zazwyczaj większa ilość tłuszczu, który może łatwiej się wytrącać. Czasem również wilgoć, która dostaje się do czekolady, po otwarciu opakowania może wpłynąć negatywnie na jej konsystencję. A białawy osad na produkcie powstaje z zawartego w niej cukru. Aby uniknąć brzydkiego nalotu na czekoladzie, warto przechowywać ją w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu, w którym nie występują znaczne wahania temperatury.
Czekolada, tak jak każdy produkt spożywczy, który kupujemy w sklepach, posiada na opakowaniu datę przydatności do spożycia, której należy przestrzegać. Produkty po terminie ważności mogą zmienić swój smak, a nawet być przyczyną wystąpienia dolegliwości pokarmowych.
Źródła: fit.poradnikzdrowie.pl, zywienie.medonet.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Nazywany jest najzdrowszym grzybem świata. Możesz zrobić zupę lub wyborne pierożki