Reklama
Reklama

Choć nazywany jest białym winem, nie ma z nim nic wspólnego. Działa za to jak probiotyk

Kumys jest nazywany przez wielu białym winem ze względu na alkoholowy posmak i zapach. Okazuje się jednak, że tak naprawdę nie ma z nim nic wspólnego. Ten napój stanowił pożywienie dla kazachskich koczowników. Obecnie mało kto o nim pamięta, a szkoda. Jego właściwości zdrowotne mogą zadziwić niejedną osobę. Sprawdź, dlaczego warto pić kumys.


Produkcja kumysu odbywa się w specjalnych beczkach na zakwasie, który jest wytwarzany z pałeczek kwasu mlekowego i drożdży. Fermentacja trwa 2-3 dni i w trakcie tego procesu należy mieszać płyn. Białko mleka klaczy ulega ścinaniu, tworząc drobne płatki. 

Kumys - tradycyjny napój kazachskich koczowników

Kazachscy koczownicy wytwarzali kumys z mleka wielbłądziego i strzegli jego receptury. Był dla nich symbolem bogactwa i hojności. 

Kumys był związany z tradycją kazachskich koczowników. Zapraszali oni swoich krewnych i znajomych na koniec sezonu udojowego i częstowali ich tym napojem. Wznoszono wtedy specjalne toasty i składano życzenia błogosławieństwa. 

Istnieje co najmniej 40 odmian tego kazachskiego napoju. Każda z nich różni się miedzy sobą metodami gotowania, dojrzewania, a także zawartością tłuszczu mleka. Obecnie do Europy, w tym także do Polski, ten produkt jest transportowany z miasta Taraz. 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Na co pomaga picie wody owsiano-lnianej? - TerazGotuje.pl

Jakie właściwości ma kumys?

Kumys ma właściwości probiotyczne - zawiera żywe mikroorganizmy, które mają pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Dokładniej ma szczepy bakteryjne Lactobacillus. Są one niepatogenne i wytwarzają kwas mlekowy przez procesy metaboliczne, co obniża pH przewodu pokarmowego i narządów płciowych. 

Te bakterie wytwarzają także nadtlenek wodoru, etanol i kwas octowy. W związku z tym hamują rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów w żołądku i narządach płciowych. 

Kumys wykazuje także szereg właściwości odżywczych, dzięki nim istnieje duże prawdopodobieństwo zwalczania infekcji powodowanych przez patogenne drobnoustroje. Przeprowadzone badania potwierdziły antybakteryjne właściwości mykotoksyny zawartej w tym kazachskim napoju. 

Dlaczego warto pić kumys?

W związku z powyższymi właściwościami warto pić kumys, ponieważ przywraca mikroflorę jelitową. Może okazać się pomocny przy zatruciach pokarmowych, ale nie tylko. Na co jeszcze pomaga?

Polecamy picie tego napoju na zwiększenie poziomu hemoglobiny. Poza tym działa tonizująco na układ nerwowy i zapobiega gruźlicy. 

Kumys mogą pić osoby z nietolerancją laktozy. Będzie przez nich dobrze przyswajany, ponieważ laktoza w nim zawarta zostaje fermentowana do kwasu mlekowego, dlatego ma jej znacznie mniej niż surowe mleko. 

Źródło: dietetycy.org.pl, skazka.pl, terazgotuje.pl

Zobacz też:

W sklepie omijamy, bo nie wygląda zachęcająco. Ten owoc to najlepsze źródło błonnika i protein

Z ciekawością patrzymy, gdy leży na półce. To najlepszy owoc dla cukrzyków, pomoga w trawieniu, obniża ciśnienie

Gdy mam ochotę na słodycze, zjadam kilka. Poprawiają trawienie i wzmacniają kości

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: napoje