Czy pomidor i twaróg to fatalne połączenie? Dietetyczka wyjaśnia
Co jakiś czas w internecie pojawiają się nowe plotki na temat szkodliwości pewnych połączeń produktów. Wiele osób słyszało o negatywnym wpływie pomidora i ogórka czy ograniczaniu picia kawy do posiłku. Coraz częściej mogliśmy też usłyszeć informację na temat szkodliwych konsekwencji łączenia pomidora oraz twarogu. Przez wątpliwości na ten temat, połączeniu przyjrzała się dietetyczka. Poznaj prawdę, jaka kryła się za tą popularną plotką.
W wielu artykułach dotyczących zdrowia i diety możemy przeczytać, że połączenie pomidora oraz twarogu jest niezwykle szkodliwe. Zwykle powodem była bolesna choroba stawów, którą podawano jako konsekwencję połączenia tych produktów. Jednak dietetyczka Małgorzata Rusek sprawdziła tę informację i dowiedziała się ciekawych rzeczy na ten temat.
W polskich artykułach na temat łączenia twarogu i pomidora możemy przeczytać, że zawarte w pomidorach kwasy organiczne, takie jak kwas cytrynowy, jabłkowy, kumarynowy czy chlorogenowy wchodzą w reakcję z występującym w twarogu wapniem. Skutkiem jest rzekomo powstawanie nierozpuszczalnych kryształków wapnia, które odkładają się w stawach i prowadzą do choroby.
Dietetyczka poddała się jednak i przeniosła swoje poszukiwania z przeglądarki internetowej do bazy nadań naukowych, w której próbowała znaleźć informację na ten temat. Niestety nie powiodło jej się — nie znalazła żadnych badań na ten temat. Jak sama skomentowała:
Właśnie dlatego, dietetyczka stwierdziła, że negatywne konsekwencje wynikające z łączenia pomidora i twarogu to zwykłe plotki, które nie mają żadnego związku z prawdziwym stanem rzeczy. Co więcej, łączenie tych dwóch składników może mieć nawet pozytywny wpływ na nasze ciało. Kwasy łącząc się z wapniem, tworzą sole, które nie są rozpuszczalne przez organizm. Mają one jednak korzystny wpływ i w żadnym wypadku nie odkładają się w stawach.
Zobacz także: Genialny syrop na kaszel, grypę i płuca. Herbata z tego uroczego kwiatu też pomoże
Zanim ucieszymy się, że twaróg i pomidor to plotka, musimy pamiętać, że istnieją inne połączenia produktów, o których należy pamiętać. Niestety w wielu przypadkach jest to prawda, a o negatywnych konsekwencjach wspominają nawet lekarze.
Pamiętać na pewno należy o wpływie kawy na nasz organizm. Może ona skutecznie blokować działanie leków, takich jak antydepresanty, leki na tarczycę oraz leki przeciwcukrzycowe. Co więcej, nie warto pić jej do posiłków, przez to, że blokuje wchłanianie się żelaza i utrudnia przyswajanie wapnia.
Kolejnym połączeniem, którego warto unikać, jest połączenie herbaty i cytryny. Kiedy jeszcze parzymy herbatę, nie powinniśmy dodawać do niej cytryny. Listki herbaciane zawierają dużo glinu, który po dodaniu cytryny zamienia się w łatwo przyswajalny cytrynian glinu. Częste przyjmowanie go może zwiększyć ryzyko wystąpienia w przyszłości choroby Alzheimera. Dlatego jeśli chcemy pić herbatę bez lęku o zdrowia, pamiętajmy, aby cytrynę dodawać do niej po wyjęciu torebki.
Z kolei popularnym mitem, którym nie należy się przejmować, jest łączenie ogórka i pomidora ze sobą. Mają one blokować swoje działanie i negatywnie wpływać na nasz organizm. Prawda jest jednak inna. Aby związki z ogórka i pomidora miały na siebie wpływ, nie wiadomo, jak długo musiałyby leżeć w jednej sałatce, aby substancje w nich zawarte na siebie zadziałały. Z tego powodu dietetycy przekonują, że nie ma się czym przejmować.
Źródło: malgorzatarusek.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Jedna z najlepszych polskich ryb. Zdrowa, prawie nie ma ości, smakuje lepiej niż dorsz
Dodaj do herbaty zamiast soku z malin. Chroni przed infekcjami, rozgrzewa i działa przeciwzapalnie
Ulubiona kawa 100-latków. Jej codzienne picie wpływa na długowieczność