Reklama
Reklama

Najlepsze mięso na świąteczny obiad. Jest zdrowsze i ma mniej tłuszczu niż schab

Menu na wigilijną kolację jest dosyć proste do zaplanowania, w końcu zazwyczaj korzystamy ze znanych i sprawdzonych przepisów. Zagwozdka może się pojawić w przypadku pierwszego i drugiego dnia świąt. Co zrobić na świąteczny obiad? Idealnie sprawdzi się tu polędwica wieprzowa. Jakie ma właściwości i jak przyrządzić ją na bożonarodzeniową ucztę? Podpowiadamy.

Polędwica wieprzowa należy do mięs czerwonych, jest to tylna część półtuszy wieprzowej. W odróżnieniu od innych części wieprzowiny, np. karkówki czy łopatki, ma stosunkowo niedużo tłuszczu. Odpowiednio przyrządzona, będzie pyszna i krucha. Czym różni się polędwica wieprzowa od schabu? Oba kawałki mięsa pochodzą ze świńskiego grzbietu. Polędwica jest chudsza i delikatniejsza od schabu. Dodatkowo uważana jest za jedno z najzdrowszych mięs czerwonych. Warto, więc bliżej przyjrzeć się właściwościom polędwicy wieprzowej. Może zdecydujesz się zrobić ją na bożonarodzeniowy obiad.

Sprawdź także: Świąteczna szynka będzie smakować jak za dawanych lat. I to nie dzięki marynacie

Jakie właściwości ma polędwica wieprzowa?

W polędwicy znajduje się mnóstwo składników odżywczych. To dobre źródło białka, które jest substancją budulcową komórek organizmu, odpowiada za regenerację i prawidłową pracę mięśni, uczestniczy w wielu przemianach chemicznych, a także wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci. Co więcej, posiłki bogate w białko sprawiają, że dłużej odczuwa się sytość. Sprzyja to odchudzaniu, ponieważ zmniejsza się ochota na podjadanie pomiędzy posiłkami.

W mięsie tym nie brakuje także minerałów, obecny jest tu między innymi potas, który odpowiada między innymi za regulowanie ciśnienia krwi, a także magnez, wpływający na prawidłowe działanie układu krążenia, nerwowego i mięśniowego. Obecne tu żelazo, pomaga zapobiegać anemii, natomiast cynk, wspiera odporność. Dzięki zawartości wapnia i fosforu pomaga wzmacniać kości i zęby. W polędwicy znajduje się także kompleks witamin z grupy B, które są wsparciem dla układu nerwowego, mięśniowego i krwionośnego. Witamina B12 - wpływa między innymi na produkcję czerwonych krwinek; witamina B1 - wspiera serce i układ nerwowy; a witamina B6 - wspiera wchłanianie magnezu oraz uczestniczy w wielu przemianach metabolicznych.

Mięso to będzie także dobrym wyborem dla osób, które zwracają uwagę na kaloryczność codziennych posiłków. W 100 g polędwicy wieprzowej znajduje się ok. 120 kcal. Jeśli zależy ci na ograniczeniu kalorii, ważny jest zwrócenie uwagi na sposób jej przygotowania. Duszona, pieczona, lub gotowana, będzie lepszym wyborem od tej smażonej.

Jak przyrządzić polędwicę wieprzową?

Polędwica wieprzowa sprawdzi się zarówno podczas codziennych obiadów, jak i na specjalne okazje, takie jak święta Bożego Narodzenia. Można ją dusić, smażyć, gotować i piec.

Pieczona polędwica wieprzowa

Do przygotowania pieczonej polędwicy, będziesz potrzebować: ok. pół kg mięsa, łyżkę oliwy z oliwek, dwa ząbki czosnku, oraz ulubione przyprawy, np. majeranek, tymianek, oregano, a także sól i pieprz.

Umyte i osuszone mięso natrzyj oliwą i czosnkiem przeciśniętym przez praskę, posyp je przyprawami (po jednej łyżeczce każdej z nich), oraz solą i pieprzem do smaku. Odstaw mięso do lodówki na minimum godzinę. Po tym czasie wstaw polędwicę do naczynia żaroodpornego, posmarowanego odrobiną oliwy, piecz w 180 stopniach przez ok. 70 minut. Podawaj z pieczonymi ziemniakami i kapustą z grzybami.

Polędwiczki wieprzowe w sosie grzybowym

Możesz także przygotować polędwiczki wieprzowe w sosie grzybowym. Będziesz potrzebować: pół kilograma polędwicy, 1 łyżeczkę słodkiej papryki, 1 łyżeczkę tymianku, 40 g suszonych grzybów, 1 cebulę, 3 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżeczkę masła, 40 ml czerwonego, wytrawnego wina, 4 łyżki śmietany 18 proc., łyżeczkę musztardy, garść posiekanej natki pietruszki, sól i pieprz.

Zacznij od namoczenia grzybów w wodzie, przez kilka godzin, następnie je odcedź. Polędwicę pokrój w plastry, możesz je lekko rozbić. Polej mięso dwoma łyżkami oliwy, posyp je papryką, pieprzem i tymiankiem, odstaw do lodówki na godzinę. Pokrojoną w drobną kostkę cebulę zeszklij na łyżce oliwy i łyżeczce masła, dorzuć pokrojone grzyby, podsmaż wszystko przez kilka minut. Przełóż zawartość patelni na talerz. Na tej samej patelni usmaż mięso z obu stron na złoty kolor, pod koniec smażenia oprósz polędwiczki solą. Podlej je czerwonym winem. Dodaj grzyby i cebulkę i wszystko chwilę smaż. Śmietankę zdodaj do mięsa wraz z musztardą. Wszystko wymieszaj i podgrzej. Na koniec dodaj posiekaną natkę pietruszki.


Źródła: terazgotuje.pl, zywienie.medonet.pl

Zobacz też:

Jak pozbyć się mulistego smaku karpia? Jest na to prosty sposób

Nie płać 10 zł za kostkę. Pyszne masło możesz zrobić w domu, wystarczy jeden składnik

Królewska ryba nie tylko dla seniorów. Doskonale zastąpi karpia na wigilii

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wieprzowina