Reklama
Reklama

Nazywany jest "królem ryb", nie kumuluje rtęci. Lepszy od łososia i dorsza, a Polacy wciąż omijają

To idealna propozycja dla osób, które chcą zadbać o zdrowie i wzbogacić swój codzienny jadłospis. Karmazyn to ryba pełna witamin i minerałów, wciąż mało popularna w Polsce. Jej zalety doceniają jednak mieszkańcy krajów azjatyckich. Sprawdź, dlaczego warto po nią sięgać.

Karmazyn - król ryb

Karmazyn to ryba atlantycka o zwracającym uwagę zabarwieniu - od pomarańczowego do czerwonego. Ma ona od około 50 cm do nawet metra długości. Wystająca dolna szczęka, sporych rozmiarów oczy oraz pokrywające skrzela kościste kolce to charakterystyczne cechy jej wyglądu.

W naszym kraju wciąż nie jest zbyt popularny, a szkoda - to bardzo zdrowa ryba, zalecana osobom na diecie odchudzającej, a także tym, które zmagają się ze schorzeniami wątroby czy trzustki. Dodatkowo jest on bezpieczny dla kobiet w ciąży, ponieważ ma małą zawartość rtęci.

Czy karmazyn jest dobrą rybą?

Karmazyn nie bez powodu nazywany jest "królem ryb". Nie chodzi jedynie o jego oryginalną prezencję, ale przede wszystkim o mnóstwo prozdrowotnych właściwości. To ryba, którą charakteryzuje niska zawartość tłuszczu i cholesterolu, jest także bogaty w witaminy i minerały. Fosfor, potas, magnes, niacyna, wapń - takie składniki zawiera karmazyn.

Z uwagi na to, że witamina B12 jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a człowiek nie wytwarza jej samodzielnie, istotne jest dostarczanie jej w zbilansowanej diecie. Tu także świetnie sprawdzi się właśnie karmazyn. W 100 g tej atlantyckiej ryby jest około 60% dziennego zapotrzebowania jej zapotrzebowania. Witamina B12 ma kluczowe znaczenie jeśli chodzi o prawidłową pracę mózgu oraz układu nerwowego, a także produkcji DNA oraz krwinek czerwonych. Witamina B12 chroni także przed chorobami serca, osteoporozą czy udarem mózgu.

Karmazyn jest bogaty także w selen czyli minerał, który odgrywa istotną rolę jeśli chodzi o prawidłowy metabolizm oraz zdrowie tarczycy. Selen pomaga również w obniżeniu ryzyka niektórych nowotworów oraz wystąpienia choroby Alzhaimera.

Także wspomniany wcześniej, zawarty w karmazynie fosfor, odgrywa bardzo istotną rolę dla zdrowia człowieka. Jest on istotny m.in. dla zdrowia zębów, produkcji DNA i RNA, czy odfiltrowania odpadów w nerkach.

Jak przyrządzić karmazyna?

Karmazyn świetnie nadaje się do przygotowywania na różne sposoby: gotowania na parze, pieczenia czy grillowania (w tych procesach warto postawić na karmazyna ze skórą). Ta delikatna, chuda ryba doskonale komponuje się z ziemniakami czy różnego rodzaju kaszami oraz warzywami a także owocami - ze względu na lekko słodki smak. 

Istotne jest wcześniejsze odpowiednie doprawienie ryby, co pozwala na dopasowanie jej smaku do swoich preferencji. Standardowa marynata to oliwa z oliwek z dodatkiem cytrusowego soku, ziół, soli i pieprzu.

Karmazyn świetnie nadaje się do smażenia, jednak ważne jest to, aby kontrolować cały proces - filet z tej ryby jest dość cienki, do tego ryba ma delikatną konsystencję i łatwo jest ją przesmażyć. 

Może on także stanowić bazę do ugotowania sycącej zupy rybnej.

Źródło: abramczyk.pl, terazgotuje.pl

Zobacz też:

​Jest podobny do selera. Ma niewiele kalorii, niski indeks glikemiczny, ma dużo wapnia

Na świecie jedzą ze smakiem, "masło bogów" polecają dietetycy. Polacy odwracają głowę

Dobrze wpływa na poziom cukru, jelita czyści jak odkurzacz. W sklepie omijamy, bo źle się kojarzą

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ryby