Nazywany jest "kwaśną mandarynką z Okinawy". To ulubiony owoc 100-latków
Z wyglądu można go pomylić z limonką, ale nazywany jest "kwaśną mandarynką z Okinawy". Japończycy zajadają się nim na potęgę i pozostają w zdrowiu na długie lata. To także ulubiony owoc 100-latków i sekret ich długowieczności. Chcesz zadbać o swoje serce? Koniecznie zainteresuj się nim.
Shikuwasa to owoc nazywany "kwaśną mandarynką z Okinawy". Jest mały i okrągły, a jego skórka początkowo jest zielona i przypomina limonkę. Z czasem zmienia barwę na pomarańczową i już łatwo go pomylić właśnie z mandarynką. Podobieństwo do tych owoców nie kończy się na wyglądzie.
Jak smakuje shikuwasa? Przyrównuje się je do połączenia limonki z mandarynką. Jest zarazem słodki i kwaśny, jednak wybija się również cierpkość. Z tego powodu rzadko zjada się ją w całości i służy do produkcji soków, jako dodatek do marynat, sosów lub jako przyprawa. Owoc z Japonii jeszcze większe powodzenie niż w kuchni, ma w medycynie ludowej.
Owoc ten obfituje w cenną witaminę C i B1. Poza tym dostarcza do organizmu moc antyoksydantów w postaci flawonoidów, a konkretnie nobiletyny i tangeretyny. Przyjmowanie produktów z “kwaśnej mandarynki" wykazuje więc silne działanie przeciwutleniające, czyli hamujące szkodliwe działanie wolnych rodników. Wpłynie na organizm przeciwzapalnie. Wesprze układ immunologiczny, zwiększając odporność na ataki wirusów i patogenów. Pomoże również szybciej powrócić do zdrowia w trakcie infekcji.
Shikuwasa wykazuje także właściwości wspierające prawidłowe funkcjonowanie serca. Ureguluje zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi, a tym samym poprawi krążenie. Zapobiegnie wielu chorobom układu sercowo-naczyniowego, a między innymi rozwojowi nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca czy miażdżycy.
Regularne przyjmowanie shikuwasy do organizmu dodatkowo zadziała przeciwnowotworowo, hamując rozrost komórek rakowych. Ochroni przed rozwojem chorób neurodegeneracyjnych jak np. choroba Alzheimera lub Parkinsona.
Aby czerpać jak najwięcej korzyści z owoców shikuwasy, najlepiej zrobić z nich sok. Można go przygotować z użyciem sokowirówki wolnoobrotowej lub poprzez zblendowanie owoców z odrobiną wody, a następnie odciśnięcie pozostałego miąższu. Taki sok do picia warto rozcieńczać z wodą lub łączyć z innymi sokami owocowymi.
Poza tym sok z shikuwasy można użyć jako składnik marynat do mięs, owoców morza i ryb. Urozmaici smak sosów sałatkowych lub orzeźwiających smoothie.
Cenne walory smakowe ma również skórka shikuwasy. Startą można dodawać do słodkich wypieków i deserów. Obrana i ususzona wzbogaci smak herbat lub naparów ziołowych.
Źródło: zdrowie.interia.pl, ncez.pzh.gov.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Delikatna w smaku, chuda, prawie nie ma ości. Ryba idealna na wigilijny stół
Nie jest tak kaloryczny jak miód. Zbawienny dla serca i wątroby, dobry zamiennik cukru
Ma niewiele ości i tłuszczu, nie śmierdzi tranem. W Lidlu właśnie jest w dobrej cenie