Nie doceniamy tego mięsa, tymczasem jest zdrowsze od kurczaka. Robię z nich rewelacyjne kotlety
Będąc na diecie, często całkowicie rezygnujemy z mięsa. Ci, którzy wyjątkowo cenią sobie ten produkt, zamieniają czerwone mięso na kurczaka. Okazuje się, że żeby pozostać w zdrowiu, nie trzeba się aż tak ograniczać. Wybierz cielęcinę, która jest jeszcze zdrowsza. Robię z niej kotlety na niedzielę i wychodzą o wiele bardziej miękkie i smaczniejsze niż schabowe.
Cielęcina jest mięsem pochodzącym od cieląt, które mają mniej niż 2 miesiące. W efekcie w ciele zwierząt nie pojawiły się jeszcze międzymięśniowe warstwy tłuszczu, które spotkać można w wołowinie lub wieprzowinie. To czyni je o wiele mniej kalorycznym mięsem.
W zależności od wybranej części kaloryczność może się różnić. Wynosi ona zwykle między 120, a 170 kcal na 100 g cielęciny. W tej wartości mieści się aż 24 g cennego białka. Do tego to mięso dostarcza witamin i minerałów.
Regularne jedzenie cielęciny uzupełni witaminy z grupy B, w tym B12 czy foliany. Poza tym mięso jest bogate w wapń, żelazo, magnez, sód, potas oraz fosfor. Dzięki temu wykazuje ono szereg właściwości dla zdrowia.
Cielęcinę warto jeść więc ze względu na jej właściwości wspierające metabolizm i chroniące układ pokarmowy przed atakami wirusów. Tym samym wesprze zrzucanie zbędnych kilogramów i spalanie tłuszczu.
Ponadto cielęcina jest zdrowa, gdyż zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe takie jak omega-3 i omega-6. To może wspierać właściwości przeciwzakrzepowe, przeciwrakowe, przeciwmiażdżycowe czy przeciwzapalne.
Kotlety ze schabu poszły w odstawkę, gdy zaczęłam robić je z cielęciny. Są delikatniejsze, bardziej soczyste i o wiele zdrowsze od tych tradycyjnych. Robię je w kilka chwil, a smak jest obłędny.
Składniki:
- 500 g cielęciny
- 100 g masła klarowanego
- 1 jajko
- 100 g mąki
- 100 g bułki tartej
- sól, pieprz.
Cielęcinę umyj, osusz, a następnie podziel na kotlety. Plastry mięsa delikatnie rozbij. Możesz to zrobić przez folię, za pomocą tłuczka lub nawet pięścią. Każdego kotleta oprósz z obu stron solą i świeżo mielonym pieprzem i natrzyj je.
W osobnych naczyniach umieść mąkę, bułkę tartą i jajko. Kotlety najpierw opanieruj w mące, następnie obtocz w jajku, a na koniec w bułce tartej. Na patelni rozgrzej masło klarowane. Gdy tłuszcz będzie ciepły, zacznij smażenie kotletów. Gdy będą mieć złocisty kolor, zdejmij je z patelni. Kotlety z cielęciny podawaj z ziemniakami i ulubioną surówką.
Źródło: dietetycy.org.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Jedna z najlepszych polskich ryb. Zdrowa, prawie nie ma ości, smakuje lepiej niż dorsz
Dodaj do herbaty zamiast soku z malin. Chroni przed infekcjami, rozgrzewa i działa przeciwzapalnie
Ulubiona kawa 100-latków. Jej codzienne picie wpływa na długowieczność