Magda Gessler zawsze dodaje do wielkanocnego żurku. Smak jest niepowatarzalny
Ta zupa nieodłącznie kojarzy się z wielkanocną - tradycyjny żurek to przysmak, na który czeka wiele osób. Sposobów jego przygotowania jest wiele, a my dziś zdradzimy sekret na najlepszy żurek Magdy Gessler. Nie ma sobie równych.
Trudno wyobrazić sobie święta wielkanocne bez żurku - ta tradycyjna polska zupa jest niezwykle sycąca i aromatyczna, jej smak przypomina chwile dzieciństwa. W Polsce cieszy się ogromną popularnością, a sposoby jej przygotowywania są różne. Istnieją jednak triki, które warto zastosować, jeżeli zależy nam na jak najlepszym efekcie. W dzisiejszym artykule przedstawimy sekret najsłynniejszej polskiej restauratorki - żurek wielkanocny Magdy Gessler nie ma sobie równych.
Czym może różnić się żurek wielkanocny Magdy Gessler od innych wersji tej zupy? To może zdziwić wiele osób - znana restauratorka i telewizyjna gwiazda do tradycyjnego żuru dodaje grzyby, ze szczególnym wskazaniem na prawdziwki. To jej zdaniem składnik, który doskonale podkreśla smak zupy i nadaje jej dodatkowego, grzybowego aromatu. Grzyby mogą być oczywiście mrożone lub suszone, w tym drugim przypadku nie zapomnij o wcześniejszym namoczeniu ich.
Sprawdź przepis na wyjątkowy żurek Magdy Gessler:
Składniki:
- 350 gramów mąki razowej,
- 1 litr wody,
- 3 ząbki czosnku,
- 4 liście laurowe,
- 6 kulek ziela angielskiego
- 5 grzybów (prawdziwków),
- 1 łyżka masła,
- 1 litr bulionu warzywnego,
- 3 jajka,
- 350 gramów białej kiełbasy,
- natka pietruszki,
- sól, pieprz czarny, majeranek.
Zacznij od przygotowania domowego zakwasu. Mąkę przesyp do dużego słoika, zalej gorącą wodą, wymieszaj aby powstała jednolita masa. Dorzuć ząbki czosnku, ziele angielskie i liście laurowe. Przykryj słoik gazą, odstaw na 2-3 dni, raz dziennie wymieszaj.
Przygotuj żurek. Do większego garnka włóż masło, rozpuść. Wrzuć pokrojone grzyby, podsmaż i zalej bulionem, gotuj je do miękkości.
Do bulionu i grzybów dodaj odcedzony zakwas oraz ząbek czosnku (przeciśnięty przez praskę). Dopraw do smaku.
Żurek podawaj z pokrojonymi jajkami na twardo oraz sparzoną kiełbasą pokrojoną w grube plastry.
Zobacz także: Mazurek na Wielkanoc. 5 najlepszych przepisów, udadzą się każdemu
Magda Gessler nie ma wątpliwości - jednego z popularnych w kuchni polskiej dodatku absolutnie nie należy dodawać do żurku. Mowa o śmietanie. Chociaż zwykle jest ona dodawana do zagęszczenia zupy i złagodzenia jej smaku, zdaniem restauratorki w przypadku żuru nie jest to dobry pomysł.
Z czego wynika przekonanie, że śmietana jest w tym przypadku zbędna? Magda Gessler twierdzi, że prawdziwy żurek powinien mieć wyrazisty smak, którego nie ma potrzeby łagodzić.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Zdrowa i smaczna część kurczaka. Rzadko jadamy, choć okrzyknięto ją mianem superfood
Warzywo, które doceniamy, ale tylko w sałatce jarzynowej. Tymczasem dla serce i nerek to zabawienie
Mięsista, niskokaloryczna, pełna białka. Wyjątkowa ryba dla dbających o serce i ciśnienie