Reklama
Reklama

Nie musisz moczyć fasoli przez całą noc. Wypróbuj prosty patent kucharzy

Fasola w kuchni polskiej pojawia się dość często. Wiele osób jednak nie lubi przygotować tego składnika ze względu na to, że wymaga długiego namaczania i gotowania. Na szczęście są sposoby, dzięki którym można skrócić ten proces. Dowiedz się, jak ekspresowo możesz uzyskać miękką fasolę, nawet jeśli zapomniałeś wrzucić ją do wody dzień wcześniej.

Ten pomysł docenią szczególnie zapominalscy. Jeśli nie namoczyłeś fasoli dzień wcześniej, jeszcze nie wszystko stracone. W ten sposób będzie miękka w mniej niż godzinę.

Sprawdź także: Fasolka w tym wydaniu jest wybitna. Lepsza od naszej po bretońsku

Dlaczego suchą fasolę trzeba moczyć?

Moczenie fasoli to ważny aspekt podczas przygotowywania tego warzywa. Wiele osób sądzi, że służy jedynie do tego, aby skrócić proces gotowania. Jest to jedynie część prawdy.

Fasolę należy zalać wodą przed gotowaniem również po to, aby usunąć substancje wzdymające, które się w niej znajdują. Podczas procesu moczenia przechodzą one do wody. Pozbywamy się ich, kiedy odcedzamy i płuczemy fasolę przed gotowaniem. W ten sposób mamy pewność, że nasiona będą łatwiejsze do strawienia i nie spowodują niekomfortowych wzdęć czy gazów.

Jak szybko zmiękczyć suchą fasolę?

Zwykle poleca się moczyć fasolę przez całą noc. Można jednak skrócić ten proces za pomocą prostych trików.

Pierwszy z nich poleca użycia gorącej wody. Wystarczy zalać nasiona wrzątkiem i moczyć je przez 1-2 godziny. W tym czasie warto dolewać gorącej wody do miski, aby jej temperatura nie spadła zbyt mocno. Po tym czasie należy odcedzić fasolę i ugotować ją w świeżej wodzie.

Jeśli nie mamy czasu, możemy skorzystać ze sposobu, który mocno skraca proces moczenia. W tym przypadku fasolę zalewamy wodą, a następnie dodajemy do niej sody oczyszczonej. Będziemy potrzebować ok. 5 g proszku na litr wody. Następnie wstawiamy naczynie do mikrofali i podgrzewamy przez 10 minut na maksymalnej mocy urządzenia. Wyjmujemy fasolę i pozwalamy jej ostygnąć. Będzie to trwało ok. 30 minut. Następnie dokładnie ją płuczemy i gotujemy jak zwykle.

Dlaczego warto jeść fasolę?

Fasola powinna być składnikiem zdrowej i dobrze zbilansowanej diety. Najczęściej doceniają ją jednak wegetarianie i weganie, ze względu na sporą zawartość białka. Fasola jest przez to doskonałym zamiennikiem dla mięsa. Dzięki porządnej dawce protein wpływa na działanie naszego organizmu — wspiera proces budowy i regeneracji tkanek. Oprócz tego kryje w sobie dużo błonnika, który pomaga zadbać o układ pokarmowy. Przyspiesza przemianę materii i zapewnia poczucie sytości na długo, przez co wspomoże osoby, które się odchudzają. Dodatkowo przez zawartość błonnika rozpuszczalnego może pomóc w zredukowaniu poziomu cholesterolu we krwi. To również wartościowe źródło witamin z grupy B. Wspierają one układ nerwowy, poprawiają pamięć oraz zdolność logicznego myślenia.

Co ciekawe, różne rodzaje fasoli będą kryły w sobie inne właściwości. Z tego powodu warto postawić na różnorodność i spróbować gatunków, których jeszcze nie znamy. Można przyrządzić je w ten sam sposób, co dobrze znaną nam białą fasolę. 

Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl

Zobacz też:

Nazywany jest najzdrowszym grzybem świata. Możesz zrobić zupę lub wyborne pierożki

Czym różni się dżem od konfitur? Co jest lepsze i zdrowsze?

Jest smaczniejsza i zdrowsza od łososia, ale i tak ją omijamy. Do tego delikatne mięso, brak tłuszczu i ości

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fasola