Poprawia pracę jelit, reguluje poziom cukru. Wciąż zapominamy o tej świetnej przyprawie
W okresie bożonarodzeniowym w naszych kuchniach króluje zapach cynamonu, kardamonu, czy goździków. Nie można zapomnieć również o aromatycznych gwiazdkach, czyli anyżu. Przyprawa ta podkreśli smak korzennych ciasteczek, pierników, czy świątecznego grzańca. Nie wszyscy jednak wiedzą, na co jest dobry anyż. Jego liczne właściwości prozdrowotne mogą cię zaskoczyć.
Anyż to przede wszystkim aromatyczna przyprawa, stosowany jest nie tylko do przyprawiania świątecznych smakołyków, używa się go także w daniach kuchni orientalnej. Anyżowe gwiazdki to także świetny element dekoracyjny, pięknie prezentują się wrzucone do zimowych herbat, kaw, czy grzanego wina. Przyprawa ta ma także potencjał leczniczy wspierający organizm. W poniższym artykule sprawdzimy, jak przyprawa ta wpływa na zdrowie, na co dobry jest anyż?
Jakie właściwości ma anyż? Przyprawę tą warto stosować w okresie zimowym, kiedy częściej doskwierają nam kaszel czy katar. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu pomaga w przypadku infekcji. Pomoże w przypadku problemów z górnymi drogami oddechowymi, ma właściwości wykrztuśne, dzięki czemu wesprze usuwanie zalegającej wydzieliny. Co ciekawe, anyż może także być pomocny w leczeniu grzybicy. W jego składzie znajdują się przeciwutleniacze, które wspierają walkę organizmu ze szkodliwym działaniem wolnych rodników, mają właściwości przeciwzapalne i antynowotworowe.
Warto stosować anyż w celu usprawnienia procesu trawienia. Pomoże uporać się z niestrawnością, wzdęciami, gazami, czy nudnościami. Okres około bożonarodzeniowy sprzyja biesiadowaniu przy stole. Wiele osób narzeka wówczas na przejedzenie, anyż dodany do herbaty, czy świątecznych smakołyków sprawia, że szybciej pozbędziemy się uciążliwych dolegliwości. Można także stosować go w przypadku choroby wrzodowej żołądka. Ponadto anyżowy przypisuje się właściwości pomagające utrzymać prawidłowy poziom cukru, ponieważ w jego składzie znajduje się anetol, który reguluje poziom glukozy we krwi.
Anyż polecany jest także kobietom, które borykają się z nieprzyjemnymi skutkami menopauzy, takimi jak uderzenia gorąca, zmęczenie, czy kłopoty ze snem. Stosowany jest do produkcji suplementów łagodzących te objawy. Przypisuje się mu także właściwości przeciwdepresyjne, oraz ułatwiające zasypianie.
Chociaż anyż świetnie działa na zdrowie, istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania. Może być szkodliwy dla osób cierpiących na alergie pokarmowe. Z anyżem nie należy przesadzać, w dużych ilościach nie powinny spożywać go kobiety w ciąży, oraz te, które karmią piersią. Co więcej, może wchodzić w interakcje z lekami, zakłócając ich działanie.
Anyż ma słodkawy, lekko pikantny smak. Gwiazdki anyżu, obok cynamonu, goździków, imbiru, kardamonu, czarnego pieprzu, czy gałki muszkatołowej stanowi element korzennych mieszanek przypraw. Wykorzystuje się je w zimowych i świątecznych przepisach, podkreślają smak pierniczków, piernika, keksu, miodownika, korzennych ciasteczek, zimowych herbat i kaw.
Przyprawa ta sprawdzi się nie tylko do słodkich przepisów, można wykorzystać ją również podczas przygotowywania pieczonych mięs, czy ryb. Będzie pasować także do dań kuchni azjatyckiej, pachnące gwiazdki można dorzucić do orientalnych zup, czy potrawek z ryżem lub makaronem.
Źródła: terazgotuje.pl, youtube.com/@MarekSkoczylasPL
Zobacz też:
Wymiata toksyny z organizmu, obniża ciśnienie i cholesterol. Dla osób 50+ powinien być obowiązkowy
Pij regularnie, przestaniesz mieć ochotę na słodycze. Napój regeneruje wątrobę i poprawia trawienie