Reklama
Reklama

Przyprawa ze storczyka to jedna z najdroższych na świecie. Nazywana jest "zielonym złotem"

Czy słyszałeś kiedyś o terminie "zielone złoto"? Tę nazwę przypisano najdroższej przyprawie, którą pozyskuje się ze storczyka. Mowa o wanilii kosztującej krocie. Ze względu na ogromną cenę aromatycznych strąków rolnicy często padają ofiarą kradzieży. O jakiej kwocie mowa? Odpowiadamy.

Storczyki to popularne rośliny doniczkowe, które zdobią wnętrza wielu domów. Chodzi oczywiście o falenopsisy. Do rodziny storczykowatych zaliczamy także wanilię płaskolistną. To właśnie z niej pozyskuje się popularną przyprawę o kosmicznej cenie. Przedstawiamy najważniejsze informacje o storczykowej wanilii. 

Wanilia - przyprawa ze storczyka

Wanilia obejmuje ponad 100 gatunków, natomiast przyprawę pozyskuje się z jednego z nich, czyli wanilii płaskolistnej. Uznajemy ją za lianę, czyli pnącze o zdrewniałych łodygach, dorastające do 15 m.

Wanilia rośnie naturalnie w lasach tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej, natomiast największych producentem przyprawy jest Madagaskar. Właśnie tam powstaje popularna wanilia burbońska. 

Zobacz także: Która część pietruszki jest toksyczna? Uważaj, co jesz

Jak powstają laski wanilii?

Storczyk, z którego pozyskuje się przyprawę, ma duże liście o jasnozielonym kolorze i pachnące kwiaty o woskowym połysku. Laski wanilii są natomiast jego owocami. Jak powstają?

Za wytworzenie się lasek wanilii odpowiada proces naprzemiennego "pocenia" i suszenia strąków. Trwa on aż pół roku i kończy się w momencie, gdy te części są czarne, a na łuskach występuje biały nalot, czyli wanilina, która nadaje przyprawie słodkiego aromatu. Im więcej tej substancji, tym jakość wanilii jest lepsza. 

Zbiór lasek wanilii następuje w momencie, gdy są one w pełni dojrzałe. Ich dojrzałość rozpoznajemy po ciemnozielonym kolorze i zaprzestaniu wydzielania słodkiej woni. 

Wanilia na wagę złota

Przyprawa pozyskiwana z waniliowego storczyka jest bardzo droga. W 2018 roku wanilia kosztowała aż 600 dolarów, natomiast obecnie spadła do 250 dolarów, co i tak czyni ją najdroższą przyprawą na świecie. 

Tak wysoka cena wynika z pracochłonnej uprawy tej odmiany storczyka. Każdy kwiat jest zapylany ręcznie. Strąki też są zbierane samodzielnie. Roślina wymaga regularnego odchwaszczania i licznych zabiegów agrolotniczych. Ponadto jej kwiaty kwitną tylko przez jeden dzień w roku, a sama wanilia co 2-3 lata. 

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Pierwszy raz spróbowałam na Sycylii, teraz robię regularnie. To najlepsze pesto jakie jadłam

Do zupy z botwinki dorzuciłam garść greckiego przysmaku. Najlepszy kucharz by się nie powstydził tego przepisu

To jedna z najzdrowszych przypraw. Robię z niej olej na odporność i dobre trawienie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyprawy