Rano czy wieczorem? Kiedy najlepiej pić sok z buraka, żeby dobrze działał
Buraki to nie tylko świąteczny barszcz, chłodnik czy botwinka. To także często niedoceniany napój warzywny. Sok z buraków możesz nawet samodzielnie przygotować w domu. Picie go to samo zdrowie, jednak ogromne znaczenie ma to, o jakiej porze go spożyjemy.
Żaden sok owocowy ze sklepu tak bardzo nie wesprze prawidłowego funkcjonowania organizmu, jak domowy sok z buraka. Jego pozytywny wpływ jest ogromny, a mimo to wciąż nie jest tak chętnie pity, jak powinien być. Po przeczytaniu tego artykułu, twoje podejście do tego warzywnego napoju prawdopodobnie się zmieni.
Sok z buraka dostarcza szereg witamin takich jak witamina A, C, E, K, witaminy z grupy B. Do tego uzupełni minerały tj. żelazo, potas, magnez, wapń, fosfor oraz cenny błonnik pokarmowy. Taki skład sprawia, że sok z buraka wykazuje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Może więc okazać się zbawienny podczas przechodzonych infekcji i stanów zapalnych. Poza tym zmniejszy ryzyko wystąpienia ich, wspierając odporność. Uchroni zarazem przed atakiem grzybów i pasożytów.
Błonnik pokarmowy, w który obfituje sok z buraka, unormuje poziom cholesterolu i cukru. Naczynia krwionośne uelastycznią się, a to wszystko złoży się na mniejsze predyspozycje do zachorowania na miażdżycę, wystąpienia zawału czy udaru.
Regularne przyjmowanie soku z buraka dobrze zadziała na układ nerwowy. Zredukuje poziom stresu i zmęczenia, tym samym poprawiając nastrój i chroniąc przed wystąpieniem stanów depresyjnych. Poprawi procesy poznawcze, usprawni naukę i procesy myślowe.
To także zbawienne działanie na układ pokarmowy. Sok z buraka pomoże utrzymać prawidłową mikroflorę jelit. Przywrócona zostanie równowaga kwasowo-zasadowa w żołądku, co złagodzi objawy nadkwasoty. Pozytywnie też zadziała na funkcjonowanie wątroby.
Aby zobaczyć najlepsze efekty i działanie soku z buraka, po ten zdrowy napój warto sięgać codziennie. Wówczas wystarczy, że każdego dnia przyjmiemy do organizmu około 200 ml soku. Po czasie zauważymy, że czujemy się o wiele lepiej i zniknie zmęczenie.
Jednakże, o jakiej porze to robić? Sok z buraka najlepiej pić wcześnie rano lub na czczo, przed śniadaniem. W ten sposób do pracy zostaną pobudzone jelita, które przyspieszą metabolizm. Szybciej pozbędziemy się oznak zmęczenia, wypełniając organizm dawką witamin.
Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl
Zobacz też:
Jedna z najlepszych polskich ryb. Zdrowa, prawie nie ma ości, smakuje lepiej niż dorsz
Dodaj do herbaty zamiast soku z malin. Chroni przed infekcjami, rozgrzewa i działa przeciwzapalnie
Ulubiona kawa 100-latków. Jej codzienne picie wpływa na długowieczność