Reklama
Reklama

Rubinowa przyprawa na dobre trawienie i obniżenie cukru. Stosuj, gdy masz problemy z wątrobą i wrzody

Ta przyprawa cieszy się popularnością głównie na Bliskim Wschodzie i Sycylii. Ma piękną rubinową barwę i najczęściej urozmaica potrawy mięsne, warzywne czy nawet napoje. Ważniejsze są jednak jej właściwości dla zdrowia. Koniecznie zaopatrz się, jeśli potrzebujesz czegoś na trawienie lub wysoki cukier. Pomoże przy problemach z wątrobą i wrzodami.

Niedocenianą jeszcze w Polsce przyprawą jest sumak. Nazwa ta może być dobrze znana, ale najczęściej nie z kuchni, a z przydomowego ogrodu.

Sumak, czyli zemsta sąsiada

Sumak to rodzaj rośliny, który ma aż 54 gatunki. Nazywana jest ona zemstą sąsiada, gdyż potrafi bardzo mocno się rozrastać. Drzewo niekiedy urasta nawet na odległość ponad 10 metrów, zagrabiając cały ogród, a nawet wchodząc na sąsiednie posesje. 

Sumak pochodzi z Ameryki Północnej, a w XVII wieku pojawił się we Francji. Od tamtego czasu szybko rozprzestrzenił się w całej Europie oraz w Azji. Obecnie w Polsce uprawiany jest sumak octowiec i pełni on jedynie rolę ozdobną.

Sumakiem określa się również przyprawę kuchni orientalnej. Jest to nic innego jak wysuszone i rozdrobnione owoce drzewa sumaka grabarskiego. Ten gatunek rośliny występuje głównie w Azji i to właśnie tam drzewa hoduje się na przyprawę. W smaku jest ona kwaśna, pikantna i nieco cierpka. Niektórym przypomina startą skórkę z cytryny połączoną z solą.

Sprawdź także: Powstaje z biblijnego drzewa, zapobiega osteoporozie, obniża cholesterol. Doskonały do ciast i dla alergików

Jakie właściwości ma sumak?

Przyprawa sumak nie tylko sprawdzi się jako urozmaicenie w kuchni, ale także jako suplement i wsparcie dla zdrowia. To cenne źródło potasu, magnezu wapnia, witaminy C oraz B. Do tego obfituje w kwasy omega-3 i liczne antyoksydanty, a w tym m.in. garbniki, kwasy fenolowe, flawonoidy. 

Z tego powodu sumak ma właściwości antyoksydacyjne, czyli zahamuje szkodliwe działanie wolnych rodników. Zadziała przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Odbuduje obniżoną odporność organizmu, zmniejszy ilość rozwijających się chorób. Zarazem pomoże szybciej powrócić do zdrowia, znacznie złagodzi bóle gardła, gorączki

Regularne przyjmowanie sumaka zadba o układ pokarmowy. Zapewni dobre trawienie, więc warto nią wzbogacić tłuste, ciężkie potrawy. Zniweluje stany zapalne jelit, wątroby i chroni te narządy przed uszkodzeniami. Przyprawa może też łagodzić biegunki, zaparcia, wzdęcia, refluks. 

Co więcej, sumak od lat stosowany jest jako wsparcie leczenia Helicobacter pylori. Może zapobiegać chorobom wywoływanym przez bakterię i pomoże już przy rozwiniętych wrzodach żołądka. 

Ponadto sumak ureguluje poziom cukru we krwi. Polecany jest osobom cierpiącym na cukrzycę, ze względu na swoje właściwości poprawiające wrażliwość na insulinę. Przy tym obniżony zostanie poziom “złego" cholesterolu LDL oraz trójglicerydów, chroniąc serce i cały układ krążenia.

Sumak w kuchni

Sumak najczęściej wykorzystywany jest w potrawach pochodzących z kuchni libańskiej, tureckiej, syryjskiej, irańskiej. Służy tam głównie do marynowania mięs, zarówno do baraniny, wieprzowiny, jak i drobiu czy jagnięciny. Świetnie podkreśli smak ryb i owoców morza. 

Przyprawa sumak stosowana jest również w połączeniu z warzywami. Dobrze komponuje się w sałatkach, surówkach, wegańskich daniach obiadowych. Urozmaicą smak domowego hummusu czy sosów jogurtowych do zapiekanek, pizzy.

Z sumakiem przygotowuje się często lemoniady. Woda podana z przyprawą jest wyjątkowo orzeźwiająca i sprawdza się w gorące, letnie dni.

Źródło: dietetycy.org.pl, drmeller.pl, terazgotuje.pl

Zobacz też:

Wymiata toksyny z organizmu, obniża ciśnienie i cholesterol. Dla osób 50+ powinien być obowiązkowy

Pij regularnie, przestaniesz mieć ochotę na słodycze. Napój regeneruje wątrobę i poprawia trawienie

Poprawia pracę jelit, reguluje poziom cukru. Wciąż zapominamy o tej świetnej przyprawie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyprawy