Reklama
Reklama

Ryżowa dieta oczyszczająca — zasady. Dowiedz się, na czym polega i czy jest zdrowa!

Monodieta, jaką jest oczyszczająca dieta ryżowa, opiera się na wymienionym składniku. Decydując się na taki sposób żywienia, można liczyć na spadek wagi, jednocześnie oczyszczając organizm z nagromadzonych toksyn. Dowiedz się, na czym polega ryżowa dieta oczyszczająca — zasady znajdziesz poniżej!

Wiele osób szuka sposobu na to, by oczyścić swój organizm z toksycznych substancji, które gromadzone przez lata wpływają na kondycję zdrowotną, samopoczucie, a także wygląd fizyczny. Aby jednak delikatnie się odmłodzić, a przy okazji zrzucić kilka kilogramów, możesz zastanowić się nad wprowadzeniem diety ryżowej odchudzającej, która nie tylko doda ci energii, ale również poprawi procesy trawienne i przyspieszy procesy metaboliczne. Czy ryżowa dieta oczyszczająca jest zdrowa? Poczytasz o tym w poniższym artykule! 

Ryżowa dieta oczyszczająca (monodieta) - na czym polega? 


Czym jest ryżowa dieta oczyszczająca (monodieta)? Na czym polega i dlaczego jest tak bardzo restrykcyjna? To sposób żywienia, który wymaga od osób zdecydowanych na detoks 3-4 dni całkowitej reorganizacji nawyków żywieniowych. W zależności od tego, jak bardzo jesteś zdeterminowany na taką dietę, możesz wybrać wersję bardziej lub mniej rygorystyczną. 

Ten pierwszy wariant opiera się wyłącznie na jedzeniu ryżu. Zazwyczaj stawia się na ten brązowy, który jest zdrowszy, bogatszy w składniki odżywcze, takie jak błonnik, witaminy, minerały, w szczególności selen, miedź i magnez. Co więcej, ryż brązowy jest bardziej sycący, dzięki czemu nie odczuwasz głodu aż tak bardzo, jak w przypadku diety opartej na jego białej alternatywie. 

Dieta na detoks, w której zastosowany jest ryż brązowy, będzie wymagać od ciebie prażenia tego składnika w piekarniku. Trzymając się zasad, schudniesz nawet do dwóch kilogramów w tak krótkim czasie. 

Istnieje jeszcze nieco dłuższa wersja, mianowicie polegająca na jedzeniu ryżu nawet przez 4 tygodnie, ale w takim wariancie konieczne jest wprowadzenie również innych składników, takich jak: chude drobiowe mięso, warzywa i owoce, czy orzechy i ryby. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś urozmaicał swoje posiłki o nabiał — głównie jogurty. 

Ryżowa dieta oczyszczająca - zasady 


Wracając do monodiety, jej przeprowadzenie wymaga ustosunkowania się do kilku reguł, dzięki którym będzie przebiegać bezpiecznie, a ty osiągniesz oczekiwane rezultaty w postaci detoksu i utraty wagi. Jednocześnie nie będziesz czuł nadmiernego głodu, ani osłabienia. 

Jedną z najczęściej stosowanych wersji diety ryżowej, jest ta trzydniowa - nie należy do tak czasochłonnych, jak jej inne warianty i umożliwia szybsze uzyskanie pożądanych rezultatów. Jak zatem powinna prawidłowo przebiegać ryżowa dieta oczyszczająca? Zasady są następujące! 

W pierwszej kolejności pamiętaj o tym, że ryż (najlepiej brązowy) Będzie podstawą twojego trzydniowego jadłospisu. Będziesz spożywać go na śniadanie, obiad i kolację. Podczas jego przyrządzania musisz zrezygnować z soli. Możesz zdecydować się na wersję ryżu gotowanego lub prażonego w piekarniku. 

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak doprawić omawiany składnik diety, zastanów się nad zastosowaniem ziół, z których najczęściej wybierana jest klasyczna pietruszka. 

W twojej głowie pojawia się następne pytanie: ile ryżu możesz zjeść? Dopuszczalna dzienna ilość może cię zaskoczyć i na pewno nie pozwoli na to, byś czuł się głodny. Ryżu będziesz miał bowiem pod dostatkiem! Standardowo jedna torebka, czyli około 100 gramów to 200 kalorii. To minimalna ilość, jaką musisz zjeść każdego dnia diety. Jeśli natomiast chodzi o górną granicę kaloryczną, pamiętaj o tym, by nie zjeść więcej, niż pięć torebek, czyli około 1 000 kcal. 

Czujesz, że mimo wszystko jedzenie wyłącznie ryżu będzie dla ciebie wyzwaniem nie do pokonania? Połącz go z warzywami lub owocami, ale miej na uwadze, że wtedy nie będzie to już typowa monodieta. 

Co pić w trakcie oczyszczającej diety ryżowej? Możesz sięgać po wodę, ale także ziołowe herbatki. Często osoby na diecie ryżowej przygotowują sobie rozmaite napary, czy herbatę zieloną oraz czerwoną, by w ten sposób przełamać rutynę i lepiej poradzić sobie z trzydniowym detoksem. Postaraj się całkowicie odstawić kawę i czarną herbatę, i pod żadnym pozorem nie pij słodzonych napojów. Jedyne, co możesz rozważyć, to domowe soki — świeżo wyciskane, bez słodzików i cukru. 

Kto nie powinien stosować diety ryżowej? 


Dieta ryżowa brzmi bardzo obiecująco. Mimo iż należy do tych wymagających, to jednak pomaga osiągnąć efekt detoksu i jednoczesnego spadku wagi. Zwróć jednak uwagę na to, iż należy do tych rygorystycznych, dlatego z różnych względów nie każdy będzie mógł się na nią zdecydować. Kto nie powinien stosować diety ryżowej? 

Pamiętaj, iż decydując się na taki kilkudniowy sposób odżywiania, nie będziesz dostarczał swojemu organizmowi wielu składników odżywczych i mineralnych. W krótkiej perspektywie czasu nie jest to problemem, jednak w przypadku osób chorujących na różne choroby i schorzenia przewlekłe, nawet takie krótkie zmiany w żywieniu mogą być niebezpieczne. Dlatego, zanim przejdziesz na oczyszczający detoks ryżowy, skonsultuj się ze swoim lekarzem, czy w twojej sytuacji jest to możliwe. 

Oczywistym przeciwwskazaniem są również nietolerancje i alergie pokarmowe. Mimo iż uczulenie na ryż występuje rzadko, może jednak się zdarzać. Jeśli jesteś uczulony na zboża, prawdopodobnie ten omawiany składnik diety także będzie się do nich zaliczał. 

Zwróć ponadto uwagę na to, że stosując dietę ryżową, będziesz odczuwał pewne dolegliwości, takie jak bóle głowy, osłabienie, zmęczenie. Dlatego do takiej diety powinny przystępować wyłącznie osoby całkowicie zdrowe — w przeciwnym razie jeszcze bardziej osłabisz organizm, narażając się tym samym nie tylko na gorsze samopoczucie, ale i pogorszenie stanu zdrowia, czyli skutek odwrotny do zamierzonego. 

Czy ryżowa dieta oczyszczająca jest zdrowa? 


Ostatnie pytanie, na jakie zapewne szukasz odpowiedzi to, czy ryżowa dieta oczyszczająca jest zdrowa? Z pewnością na plus jest to, iż charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym, dlatego jest w miarę sycąca i lekkostrawna. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w dłuższej perspektywie ma wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. 

Jeżeli jest stosowana zbyt długo, możesz odczuwać skutki niedoboru witaminy i minerałów, takie jak chroniczne zmęczenie, a z czasem nawet i osłabienie włosów sprzyjające ich częstszemu wypadaniu, czy gorszą kondycję skóry, która stanie się bardziej ziemista, mniej sprężysta i elastyczna, a także bardziej wysuszona. 

Wspomniane niedobory witamin będą również skutkować innymi powikłaniami zdrowotnymi w zależności od obecnego stanu zdrowia i skłonności do określonych schorzeń, czy chorób. 

Źródło: smaker.pl

Zobacz też:

Nazywany jest najzdrowszym grzybem świata. Możesz zrobić zupę lub wyborne pierożki

Czym różni się dżem od konfitur? Co jest lepsze i zdrowsze?

Jest smaczniejsza i zdrowsza od łososia, ale i tak ją omijamy. Do tego delikatne mięso, brak tłuszczu i ości

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dieta odchudzanie