Reklama
Reklama

Za granicą zajadają, w Polsce jeszcze mało znany. Ma niski IG, dobry na wzrok, zmęczenie i bezsenność

Ten owoc, coraz popularniejszy na świecie, wciąż nie jest zbyt dobrze znany w Polsce. A szkoda, bo ma wiele prozdrowotnych właściwości - sprawdź, dlaczego warto włączyć kumkwat do swojej diety i z czym łączyć go w kuchni.

Kumkwat - "złota pomarańcza"

Już sama nazwa dla wielu osób brzmi tajemniczo - kumkwat wywodzi się z południowych Chin. Jest już uprawiana także w Japonii, na Bliskim Wschodzie, ale także w Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach europejskich. Nazywany "złotą pomarańczą", jest krzewem ozdobnym rosnącym nawet na 4.5 m wysokości, rodzącym setki pomarańczowo-złotych owoców o charakterystycznym pomarańczowo-złotym kolorze. Kumkwat ma niepowtarzalny smak, któremu trudno się oprzeć - kto spróbuje raz, z pewnością będzie miał ochotę sięgać po niego częściej. 

Roślina może być uprawiana nie tylko na otwartej przestrzeni, ale także w doniczce w pomieszczeniu. Można ją kupić w niektórych sklepach stacjonarnych, ale także przez Internet.

Jakie właściwości ma kumkwat?

Nie bez powodu zainteresowanie kumkwatem na całym świecie rośnie - ma on mnóstwo witamin i prozdrowotnych właściwości. To cenne źródło m.in.: witamin C, E, A oraz witamin z grupy B. Ponadto zawiera mnóstwo cynku, sodu, potasu, wapnia, fosforu czy magnezu.

"Złota pomarańcza" jest również źródłem błonnika czy dobrych tłuszczy. Kumkwat pozytywnie wpływa na kondycję skóry, a także chroni oczy przed chorobami takimi jak m.in. jaskra czy zaćma. To nie jedyne korzyści, jakie niesie ze sobą spożywanie tego azjatyckiego owocu. Sięgając po niego możesz m.in. zmniejszyć ryzyko nowotworów, obniżyć poziom cholesterolu czy wspomóc swoje trawienie. 

Kumkwat wspiera także układ immunologiczny, wpływa kojąco w przypadku problemów z rozdrażnieniem. Ma niski indeks glikemiczny, z uwagi na to jest zalecany w diecie osób z cukrzycą.

Polecany jest on również osobom chorym na miażdżycę, cierpiącym na zaparcia czy walczącym z otyłością.

Jak jeść kumkwat?

Jak jeść kumkwat? Azjatycki owoc dobrze smakuje na surowo, jedzony razem ze skórką. Warto jednak sięgać po "złotą pomarańczę" także przygotowując różnego rodzaju sałatki. Doskonale sprawdza się ona także w potrawach mięsnych.

Jeżeli masz ochotę na pyszny deser z wyjątkowym smakowym akcentem, kumkwat i tu sprawdzi się świetnie. Dobrym pomysłem jest także przyrządzenie z nim dżemu czy marmolady, a także kompotu. 

Źródło: terazoguje.pl, cefarm24.pl

Zobacz też:

Sałata idealna dla cukrzyków. Działa jak naturalny prebiotyk, poprawia trawienie

Nazywany jest gwiezdnym jabłkiem. Wspomaga trawienie, wzmacnia odporność, dobry dla cukrzyków

Zdrowy miąższ w kosmatej skórce. Walczy z anemią, poprawia pamięć i dodaje energii

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: owoce