Reklama
Reklama

Znany był już od czasów biblijnych. Napar działa jak balsam na serce, dodaje witalności

To cudowny kwiat, który znany był już od czasów biblijnych. Przez wieki wykorzystywano go na wiele dolegliwości, ale z czasem odeszło się od tego. Pora, żeby napar z tej rośliny powrócił do łask. Działa jak balsam na serce i dodaje witalności. Propozycja idealna dla seniorów.

Granat to owoc, który można wykorzystać na wiele sposób. Jego pestki świetnie smakują solo, można też przygotować z nich sok lub użyć jako dodatek do deserów. Ze skórki zaś wykonamy pyszny i zdrowy napar. Na tym się nie kończą właściwości rośliny. Jeszcze przed owocami pojawiają się kwiaty granatu. One również wykazują pozytywne działanie na organizm.

Kwiaty granatu - znane już w czasach biblijnych

Na drzewie granatu jeszcze przed pojawieniem się właściwych owoców, można podziwiać okazałe kwiaty. W czasie kwitnienia stanowią niebywałą ozdobę ogrodu. Są intensywnie czerwone o promieniście układających się płatkach. Kielich jest otwarty, a w środku wypełniony licznymi pręcikami. 

Reklama

Kwiaty to jednocześnie zwiastun obfitych plonów. Natomiast nie warto czekać do owocowania. Kwiaty granatu można zbierać, suszyć, aby później móc przygotować z nich zdrowotny napar. 

Napar z kwiatów granatu znany był już w czasach biblijnych. Stosowano go w medycynie tradycyjnej Bliskiego Wschodu, Azji Zachodniej, Półwyspu Indyjskiego. Był remedium na wiele dolegliwości, ale używano go także w formie suplementu. 

Obecnie kwiaty granatu można zakupić głównie w internecie. Produkt może być dostępny zarazem w sklepach ze zdrową żywnością lub sklepach zielarskich. Jego ceny rozpoczynają się od około 300 zł za 1 kilogram suszonych kwiatów. 

Jak działa kwiat granatu?

Kwiat granatu działa silnie przeciwutleniająco. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe. Zwiększy odporność organizmu, ułatwi powrót do zdrowia i zapobiegnie infekcjom. Ochroni przed rozwojem chorób nowotworowych. 

Przyjmowanie naparu z kwiatów granatu opóźni procesy przedwczesnego starzenia się. Zredukuje ilość tworzących się zmarszczek, a cera pozostanie gładka. Przy tym zadba o utrzymanie prawidłowej pracy umysłu i pamięci. Będzie przeciwdziałać chorobom neurodegeneracyjnym (np. Chorobie Alzheimera, Parkinsona). 

Kwiaty z granatu wpływają pozytywnie na układ krążenia. Pomagają w regulacji stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Zajmą się też utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru we krwi. W efekcie kwiaty granatu działają jak balsam na serce. Zmniejszy ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego takich jak miażdżyca, udar, choroba wieńcowa. 

Regularne picie naparu z kwiatów granatu to dawka energii. Pobudzi, doda witalności. Tym samym zredukuje uczucie chronicznego zmęczenia i wyczerpania. Dodatkowo poprawi nastrój

Napar z kwiatów granatu - jak parzyć?

Do przygotowania naparu z kwiatów granatu potrzeba 1 łyżeczki suszu. Zalewamy go 1 szklanką wrzącej wody, naczynie przykrywamy. Całość pozostawiamy do parzenia na około 3 minuty. Następnie napar odcedzamy i jest już gotowy do spożycia. Dziennie można przyjąć 1 szklankę takiej kwiatowej herbaty. 

Napar z kwiatów granatu dobrze smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno. Ma czerwoną barwę i nieco cierpki, choć orzeźwiający smak. Można go dosłodzić miodem, urozmaicić cytryną, imbirem czy miętą. Suszone kwiaty mogą być również dodatkiem do innych herbat

Źródło: zdrowie.interia.pl, terazgotuje.pl

Zobacz też:

Dodaj do kawy zamiast zwykłego mleka. Ma dużo białka i błonnika, mało tłuszczu

Warto kupić, gdy są w promocji. Zrobisz z nich zdrowy i sycący koktajl na odchudzanie

Ma mało kalorii, wzmacnia kości i poprawia trawienie. Tego warzywa w Polsce nie brakuje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: herbaty | napoje