Dodaję do jajecznicy zamiast boczku. Nie podjadam między posiłkami i szybciej chudnę
Jajka to wartościowe źródło białka oraz wielu składników odżywczych. Powinny znajdować się w jadłospisie każdego z nas, nawet jeśli się odchudzamy. Wystarczy, że połączymy je z odpowiednimi produktami, a sprawią, że utrzymanie diety będzie prostsze — nie będziemy czuli potrzeby podjadania pomiędzy posiłkami, a nasz metabolizm przyspieszy.
Jajecznica to sycące danie, które jest śniadaniowym ulubieńcem wielu. Jest proste i szybkie w przygotowaniu. Osoby, którym zależy na zdrowiu, muszą jednak pamiętać o kilku ważnych aspektach, dzięki którym danie będzie nie tylko pyszne, ale również zdrowe. Podpowiadamy, o jakich dodatkach do naszego śniadania warto pamiętać.
Pierwszym problemem, który mogą zauważyć osoby na diecie, jest to, na czym smażyć jajka? Tłuszcz to jeden z najbardziej kalorycznych składników, przez co jego ilość w daniu powinna być ograniczona. Potrzebujemy go jednak, aby jajecznica miała właściwą konsystencję, a jajka nie przyklejały się do patelni.
Jednym z najczęstszych dodatków do jajecznicy jest masło. Dietetycy jednak przed nim ostrzegają. Wynika to z niskiej temperatury dymienia, jaką się charakteryzuje. Przez to podczas smażenia bardzo szybko wytwarzają się szkodliwe związki. Aby zapewnić potrawie pyszny smak masła, jednocześnie nie ryzykując, że w jajecznicy znajdą się rakotwórcze substancje, lepiej jest wybrać masło klarowane. Szansa, że je spalimy, jest niewielka, a jego smak dorównuje klasycznemu masłu.
Innym wartościowym tłuszczem do smażenia jajek jest oliwa z oliwek. Podobnie jak masło klarowane, trudno będzie ją spalić. Dodatkowo jest zdrowa i warto ją włączyć do swojej diety.
Sprawdź także: Jakich jajek lepiej nie kupować? Ciągle popełniamy ten sam błąd
Kolejną wątpliwością jest pytanie: z czym łączyć jajka? Warto przyjrzeć się, jakie wartości wprowadzą do naszej diety. Przede wszystkim są źródłem białka. W ich składzie znajdziemy również zdrowe tłuszcze. Z tego powodu najlepiej jest połączyć je z węglowodanami. W ten sposób uda nam się stworzyć pełnowartościowy posiłek, który dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Jajecznicę warto podawać z ulubionymi warzywami oraz pełnoziarnistym pieczywem. Sprawdzą się pomidory, ogórki, sałata, szpinak, cukinia, oliwki czy grzyby. W ten sposób dostarczymy organizmowi błonnik, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Dzięki niemu pozostaniemy syci na dłużej i nie będziemy mieli ochoty podjadać pomiędzy posiłkami.
Jajecznicy nie warto łączyć z tłustym mięsem, jak kiełbasa czy boczek. Zawiera sporo kalorii oraz nasyconych kwasów tłuszczowych. W diecie powinny znajdować się sporadycznie. Łączenie ich każdego dnia na śniadanie z jajkami może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie, ze względu na wysoką zawartość cholesterolu, które będzie miało takie danie. Jeśli nie wyobrażamy sobie posiłku bez mięsa, lepiej postawić na chudą wędlinę, którą położymy na kanapce.
Do przygotowania jajecznicy dla dwóch osób potrzebujemy:
- 4 jajka,
- 0,5 cebuli,
- 50 g pieczarek,
- 1 łyżkę masła klarowanego,
- sól i pieprz.
Cebulę drobno siekamy. Pieczarki oczyszczamy i kroimy na plasterki. Rozgrzewamy patelnię i wrzucamy masło klarowane. Następnie dodajemy cebulę i smażymy przez kilka minut. Kiedy się zeszkli, dorzucamy pieczarki i smażymy do momentu, aż odparuje woda, a one nabiorą ładnego koloru.
Do miseczki wbijamy jajka, doprawiamy je solą i pieprzem i lekko roztrzepujemy. Dodajemy do warzyw na patelni i smażymy, mieszając. Danie będzie gotowe już po kilku minutach. Kiedy jajecznica zetnie się tak, jak lubimy, przekładamy na talerze.
Podajemy ze świeżym pieczywem oraz sałatką z ulubionych warzyw — sprawdzi się sałata, pomidory czy ogórek.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Pokrusz do gorącej wody i wymieszaj. Napój obniża poziom cukru, dba o jelita i poprawia nastrój
Wystarczy dodać łyżeczkę do porannej kawy, serce będzie wdzięczne. I talia się wysmukli