Reklama
Reklama

Zrób dżem na jesienne przeziębienia i infekcje. Potężny ładunek witaminy C

Już niedługo rusza sezon na jeżyny. Te pyszne owoce kryją w sobie wiele składników odżywczych, dzięki którym mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Jeśli chcesz zachować je na zimę, wystarczy, że przyrządzisz z nich pyszny dżem. Poznaj przepis, który zachwyci cię oraz twoich bliskich.

Domowe przetwory podczas sezonu jesienno-zimowego smakują najlepiej. Dowiedz się, jak przygotować dżem, który poprawi twoje samopoczucie oraz zdrowie.

Dżem z jeżyn — potężny ładunek witaminy C

Jeżyny to niezwykle cenne owoce, które kryją w sobie mnóstwo składników odżywczych. Przede wszystkim są skarbnicą witaminy C, która wzmacnia system odpornościowy i chroni nas przed łapaniem infekcji. Dodatkowo może pomóc w wyleczeniu się z przeziębiania czy grypy. 

Jeżyny powinny jeść osoby, które cierpią na anemię, ze względu na to, że owoce mogą skutecznie poprawić proces wchłanianie się żelaza. Dodatkowo zawartość witaminy K oraz manganu sprawia, że wspierają zdrowie układu kostnego. Z kolei antyoksydanty zawarte w owocach mają duży wpływ na nasz wygląd oraz ogólne zdrowie organizmu. Skutecznie blokują negatywne działanie wolnych rodników, spowalniają proces starzenia się organizmu i zmniejszają ryzyko wystąpienia w przyszłości nowotworów.

Dżem z jeżyn jest doskonałym sposobem na włączenie tych owoców do diety. Dzięki temu prostemu przepisowi dowiesz się, jak szybko i sprawnie go przygotować.

Zobacz także: Słodka, delikatna i jedna z najzdrowszych śliwek. Robię z nich wyśmienity dżem do ciasta i naleśników

Jak zrobić dżem z jeżyn?

Składniki:

  • 1,5 kg jeżyn,
  • 0,5 kg cukru.

Wykonanie:

Jeżyny myjemy i przebieramy, aby pozbyć się pozostałych listków, niedojrzałych lub brzydkich owoców. Następnie umieszczamy je w garnku i dodajemy cukier. Podgrzewamy na małym ogniu, mieszając. Jeśli wszystkie owoce nie zmieszczą się od razu, wystarczy, że chwile poczekamy, aż pierwsza parta się rozpadnie. Następnie będziemy mogli dorzucić kolejną część jeżyn.

Podgrzewamy i mieszamy do momentu, aż owoce całkiem się rozpadną i puszczą sok. Jeżyny odcedzamy, powstały sok zamykamy w butelkach, a owoce ponownie umieszczamy w garnku i podgrzewamy, co jakiś czas mieszając. Kiedy uzyskamy pożądaną konsystencję, wystarczy przełożyć je do małych wyparzonych wcześniej słoiczków i porządnie zakręcić. Pasteryzacja nie jest konieczna, ze względu na sporą zawartość cukru. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że słoiki wytrzymają w nienaruszonym stanie całą zimę, możemy pasteryzować je przez 12-15 minut.  Tak przygotowane słoiki ustawiamy dnem do góry, przykrywamy ściereczką i pozostawiamy do ostygnięcia. Kiedy będą zimne, wystarczy przełożyć je do spiżarni.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Co jeść wieczorem, żeby mieć niski cukier rano? Najlepsze kolacje dla diabetyka

Wypijam szklankę dziennie. Talia robi się jak u osy, pamięć mam lepszą

Codzienny koktajl odchudzający. W końcu przestaniesz podjadać, waga poleci w dół

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przetwory | owoce