Obłędnie smaczne i chrupkie marynowane szparagi. Przepis mam od znajomego szefa kuchni
Sezon na szparagi to wyjątkowy czas w roku, który trwa niestety tylko kilka miesięcy. Niewiele osób wie, że smak tych pysznych warzyw można zachować na dłużej. Szparagi, podobnie jak ogórki papryka czy grzyby, nadają się do przetworów. Dowiedz się, w jaki sposób możesz je przygotować, aby cieszyć się ich smakiem na dłużej.
Sezon na szparagi jest bardzo krótki. Zwykle trwa dwa miesiące, a fani szparagów już pod koniec czerwca muszą się z nimi pożegnać. Na szczęście jest sposób, dzięki któremu można zachować ich smak na dłużej.
Szparagi można śmiało marynować. Dzięki zalewie oraz pasteryzacji mogą one wytrzymać w spiżarni nawet kilka miesięcy. Do przetworów nadają się zarówno szparagi zielone, jak i białe. Wystarczy, że zamkniemy szparagi w słoikach, zalejemy je marynatą i poddamy pasteryzacji. Proces ten jest bardzo prosty i niewiele się różni od przygotowania innych tego rodzaju przetworów.
Zobacz także: Przysmak z Podkarpacia. Przepis dostałam w gospodarstwie agroturystycznym
Do przygotowania marynowanych szparagów będziemy potrzebować:
- 1 kg zielonych lub białych szparagów,
- 250 ml octu,
- 1,5 l wody,
- 200 g cukru,
- 20 g soli,
- 6 liści laurowych,
- 6 ząbków czosnku,
- kilka ziaren ziela angielskie.
Zaczynamy od wyparzenia słoików oraz nakrętek. Następnie przechodzimy do przygotowania szparagów. Dokładnie je myjemy i pozbawiamy je twardej końcówki — wystarczy, że odetniemy ok. 2 cm łodygi. Szparagi wkładamy do słoików pionowo w miarę ściśle. Dorzucamy do każdego słoika czosnek, liście laurowe oraz ziele angielskie — do każdego słoika wrzucamy 1-2 sztuki.
Do garnka wlewamy wodę, ocet, cukier oraz sól. Zagotowujemy składniki i mieszamy. Zalewa będzie gotowa, kiedy sól i cukier się rozpuszczą. Marynatę pozostawiamy do pełnego ostygnięcia.
Szparagi w słoikach zalewamy chłodną zalewą tak, aby pokryła warzywa w całości. Jeśli nie zadbamy o to, będziemy musieli liczyć się z tym, że wszelkie części warzywa poza marynatą, mogą spleśnieć. Dokładnie i mocno zakręcamy słoiki.
W dużym garnku dno wykładamy ściereczką i wstawiamy do niego słoiki ze szparagami, tak aby się nie dotykały. Zalewamy je wodą mniej więcej do połowy wysokości słoików. Podgrzewamy na małym ogniu, a kiedy woda zacznie wrzeć, gotujemy przez ok. 25 minut. Po upływie tego czasu wyjmujemy słoiki, odwracamy je do góry dnem i przykrywamy czystą ściereczką.
Gotowe słoiki pozostawiamy do całkowitego ostygnięcia, a następnie odstawiamy do ciemnego i chłodnego miejsca. Po ok. 2 miesiącach szparagi będą najsmaczniejsze.
Zobacz także: Kremowa zupa z młodego kalafiora. Sekretem smaku jest nietypowy składnik
Marynowane szparagi mają charakterystyczny smak, który uwielbiany jest przez wiele osób. Można jeść je jako przekąskę prosto ze słoika lub jako dodatek do różnego rodzaju dań. Posiekane mogą być składnikiem, który dodawany jest do letnich sosów i dipów. Mogą również być składnikiem sałatek, a nawet ciekawym dodatkiem do kanapek.
Szparagi będą doskonale pasować do mięs, wędlin oraz serów. Dobrze się komponują również z innymi warzywami. Z tego powodu w kuchni będą jednym z najbardziej uniwersalnych przetworów.
Źródła: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Ani cynamon, ani imbir. Wrzuć do herbaty najlepszą z przypraw, działa kojąco
Najprostszy przepis na rogaliki z ciasta francuskiego. Nadzienie to ulubiony przysmak dzieci
Kultowe danie mięsne z PRL-u. W sam raz na andrzejkową imprezę