Reklama
Reklama

Budyniowy biszkopt to moje nowe odkrycie. Wychodzi wysoki i puszysty

Biszkopt musi być miękki, wilgotny i puszysty. Zawsze starałam się osiągnąć taki efekt z tradycyjnego przepisu. Gdy finał nie był zadowalający, postanowiłam dać szansę czemuś zupełnie nowemu. Biszkopt na budyniach to moje najnowsze odkrycie. To niesamowite, że za każdy razem wychodzi tak samo wyśmienity.

Tradycyjnie biszkopt przygotowywany jest z jajek, cukru i połączenia mąki pszennej z mąką ziemniaczaną. W przepisie na biszkopt budyniowy część mąki zastąpimy jednak proszkiem budyniowym. Pozornie mała zmiana robi ogromną różnicę.

Biszkopt na budyniach - przepis

Biszkopt na budyniach zawsze wychodzi taki, jak powinien być. Wyrasta naprawdę wysoki, puchaty i mięciutki. Do tego jest tak wilgotny, że nie wymaga nasączania. Najlepiej sprawdza mi się jako podstawa do tortów przekładanych lekką masą śmietanową lub bitą śmietaną. Ze względu na jego lekkość nie wypełniam go natomiast ciężkimi masami budyniowymi czy maślanymi.

Składniki:

  • 6 jajek,
  • 200 g cukru,
  • 140 g mąki pszennej,
  • około 80 g budyniu bez cukru (waniliowego lub śmietankowego).

Sposób wykonania:

Mąkę i proszek budyniowy wsyp do miski i wymieszaj za pomocą trzepaczki. Jeśli pojawią się grudki, mieszankę przesiej przez sitko. Do osobnej miski oddziel białka od żółtek. Białka zacznij ubijać na sztywną pianę. Gdy nie będą jeszcze całkowicie ubite, zacznij stopniowo dosypywać cukier, cały czas ubijając.

Następnie, wciąż ubijając, dodawaj po kolei po jednym żółtku. Skończ miksowanie, dodaj porcję mąki z budyniem, delikatnie wymieszaj do połączenia składników, dodaj kolejną porcję, ponownie wymieszaj. Czynność powtarzaj do momentu, aż połączysz całą mąkę z masą jajeczną.

Tortownicę o średnicy 26 cm wyłóż papierem i przelej do niej ciasto. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. Celsjusza przez około 30 minut. Po upieczeniu biszkopt budyniowy wyjmij z piekarnika i odwrót go do góry dnem na blat lub kratkę kuchenną. Pozostaw go do całkowitego ostygnięcia.

Gotowy, przestygnięty biszkopt na budyniach podziel na 3 blaty.

Jak piec biszkopt, żeby nie opadł?

Biszkopt nie opadnie, jeśli zadbamy o kilka podstawowych kwestii. Pierwszą z nich jest to, że wykorzystywane składniki zawsze powinny być świeże i w temperaturze pokojowej. Do tego część z nich musi być dodawana stopniowo, a konkretnie chodzi o cukier, mąkę czy żółtka.

Odpowiednie składniki nie pomogą nam jednak, jeżeli w przepisie będą źle dobrane proporcje. Z tego powodu konieczne jest korzystanie tylko z zaufanych i sprawdzonych receptur.

Biszkopt może opadać również, gdy zbyt często zaglądamy do piekarnika podczas pieczenia. Regularne uchylanie drzwiczek sprawia, że do środka przedostaje się zimne powietrze, które rujnuje ciasto. Najlepiej do środka piekarnika zajrzeć tylko w dwóch sytuacjach: gdy minął wyznaczony czas pieczenia i chcemy sprawdzić, czy ciasto jest gotowe lub gdy wierzch ciasta mocno przyrumienił się.

Owoc męczennicy obniża ciśnienie i pomaga przy anemii. Niesłusznie nadal omijamy w sklepie 

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Proste sznycelki z panierką. Chrupiące z zewnątrz, soczyste w środku

Te naleśniki dosłownie rozpuszczają się w ustach. Z kremowym dodatkiem to kulinarny sztos

Przepis na kiełbasę morawską mam od sąsiada. Nie wierzyłam, że uda mi się zrobić takie delicje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: desery | ciasta