Co zrobić, żeby fasolka nie była łykowata? Dodaj po łyżeczce przypraw do gotowania
Początek lata to moment, kiedy na straganach i w sklepach pojawia się młoda fasolka szparagowa. Właśnie teraz jest ona najsmaczniejsza, dlatego koniecznie przygotuj ją na obiad. Jak gotować fasolkę szparagową, żeby smakowała najlepiej? Podpowiadamy.
Chociaż młoda fasolka szparagowa zazwyczaj jest jędrna i delikatna w smaku, czasem zdarzają się łykowate egzemplarze. Trudno je pogryźć, a "fasolkowe nitki" odbierają przyjemność z jedzenia. Sprytne gospodynie mają patent nawet na takie sytuacje. Sprawdź, co zrobić, żeby fasolka nie była łykowata.
Jak najbardziej tak. Fasolka szparagowa zawiera witaminę A, która wspiera prawidłowe widzenie; witaminę C, wzmacniającą odporność; witaminę E, która dba o kondycję włosów, skóry i paznokci, czy witaminę B9, czyli kwas foliowy, niezbędny podczas tworzenia komórek, oraz wspierający prawidłowy rozwój dziecka. Obecne są tu także minerały, między innymi magnez, który wspiera układ nerwowy, krążenia i mięśniowy; potas, regulujący ciśnienie krwi, a także wapń i fosfor, wzmacniające kości i zębów.
Co więcej, fasolka szparagowa to dobra opcja dla osób, które chcą schudnąć. Jest niskokaloryczna, w 100 g zawiera tylko 31 kcal. Ponadto warzywo to zawiera sporo roślinnego białka oraz błonnika pokarmowego, dzięki czemu po jej zjedzeniu długo czujemy się syci. Co więcej, błonnik wspiera prawidłowe trawienie, dba o jelita, zapobiega zaparciom, podkręca metabolizm, a także pomaga regulować prawidłowy poziom cukru oraz cholesterolu we krwi.
Gotowanie fasolki szparagowej jest banalnie proste. Wystarczy ją umyć, pozbawić końcówek, a następnie ugotować w osolonej wodzie. Przeważnie zajmuje to ok. 8-10 minut, jeśli fasolka jest większa można poczekać nieco dłużej. Warto dodać także łyżeczkę cukru, aby zachować intensywny zielony kolor fasolki.
Jeżeli niestety natrafiłeś na łykowatą fasolkę szparagową, bez obaw. Jest prosty sposób na pozbycie się niechcianych "nitek". Wrzuć fasolkę do miski i zalej ją gorącą wodą. Następnie za pomocą noża odetnij końcówki, dzięki wysokiej temperaturze łykowate części łatwo dadzą się usunąć.
Źórdła: fit.poradnikzdrowie.pl, smaker.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Sól himalajska a kuchenna. Czy różowa sól naprawdę jest zdrowsza?
Na męczący kaszel pomaga lepiej niż produkty z apteki. Naturalne składniki i obłędny zapach
Bez niego szarlotka nie wyjdzie. Jak zrobić najlepsze kruche ciasto?