Reklama
Reklama

Często wkładasz pomidory i awokado do lodówki? Fachowiec wyjaśnia, czy to jest zdrowe

Jak przechowywać owoce i warzywa, żeby móc się nimi cieszyć jak najdłużej? Okazuje się, że istnieje prosta metoda, żeby nauczyć się prawidłowo przetrzymywać te produkty spożywcze. Będzie to korzystne dla twojego podniebienia i portfela.

Prawidłowe przechowywanie owoców i warzyw

Na prawidłowe przechowywanie owoców i warzyw w domu mają wpływ już zakupy. Choć Polacy są mistrzami w kupowaniu na zapas, to polecamy ograniczyć liczbę owoców i warzyw do potrzebnego minimum. Jest to nie tylko zgodne z ideą niemarnowania żywności, ale po prostu ekonomiczne. Produkty szybko dojrzewają i się psują, więc będziesz musiał je wyrzucić. 

Masz problem z określeniem, gdzie powinno się przechowywać owoce i warzywa? Istnieje pewna prosta metoda, która podpowie, jaki jest właściwy sposób ich przetrzymywania. Zwróć uwagę na to, gdzie dane owoce i warzywa były wystawione w sklepie. Jeśli umieszczono je w chłodzie, powinny trafić do lodówki. Te ze skrzynek i pudełek - mogą znaleźć się w wiklinowych koszach i przewiewnych miskach poza lodówką. Oczywiście wszystkie napoczęte okazy muszą trafić do chłodu, bo inaczej się zepsują.

W lodówce warto trzymać owoce i warzywa w specjalnej szufladzie, która została dla nich zaprojektowana. Jeśli twój sprzęt nie posiada takiej półki, pamiętaj o kilku prostych zasadach. Nie przechowuj produktów powyżej 3-5 dni - mogą już być wtedy dojrzałe i przyspieszać psucie innych składników. Te starsze układaj z przodu, żeby zjeść je jako pierwsze. Nie umieszczaj ich blisko wędlin i nabiału, a na dnie szuflady rozłóż matę, która wchłonie nadmiar wilgoci. Nie wkładaj ich do plastikowych worków. W przypadku napoczętych owoców czy warzyw warto zaopatrzyć się w specjalne osłonki, zapobiegające wysuszeniu.

Jakie warzywa można trzymać w lodówce?

Autorzy bloga Czytamy Etykiety, w którym oceniają produkty pod kątem ich jakości i wartości, dzielą się powodem, dlaczego niektórych warzyw nie powinno się trzymać w lodówce. Choć nie będzie to niebezpieczne dla zdrowia, to z pewnością zaszkodzi wrażeniom smakowym. Co to znaczy? Wiele produktów straci cały smak i aromat, jeśli włoży się je do chłodu.

Poza lodówką powinny znaleźć się: cebula, czosnek, pomidor, ziemniak, dynia, marchew, pietruszka czy seler. Oczywiście te napoczęte, w specjalnym pojemniku, można już schować do chłodnej szuflady. Co więcej, te warzywa też nie powinny być trzymane w temperaturze pokojowej. Najlepiej schować je w chłodniejszej części mieszkania czy domu, schowane przed promieniami słońca.

Jakie warzywa można trzymać w lodówce? M.in. brukselkę, brokuły, kalafiora, kapustę, pora, szparagi czy szpinak.

Jakie owoce przechowywać w lodówce?

Jakie owoce powinno się przechowywać w lodówce? Oczywiście muszą się tu znaleźć jagody, maliny, truskawki, winogrona czy pokrojony arbuz i melon

Nie wkładaj do lodówki: jabłek, awokado, bananów, brzoskwiń, kiwi, gruszek. Wyjątkiem są już dojrzałe owoce - wówczas lepiej przełożyć je do lodówki i zjeść następnego dnia. Jeśli widzisz, że kupiłeś już starsze okazy, lepiej schowaj je od razu do lodówki.

Źródło: terazgotuje.pl, Instagram @czytamyetykiety, kuchnioland.pl

Zobacz też:

Najgorszy dodatek do chleba. „Mięsa jest mniej niż w psiej karmie”

Po tym rozpoznasz, że kapusta kiszona jest zepsuta. Moja babcia zawsze tak robiła

Dwa sprawdzone sposoby na mrożenie kani. Będą smakować jak świeżo zerwane

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: owoce | warzywa