Dlaczego kompot z suszu jest gorzki? Jest tylko jeden winowajca
Kompot z suszu to tradycyjny napój, który często gości na polskich stołach podczas świąt Bożego Narodzenia. Wykorzystuje składniki o intensywnym smaku, które źle przygotowane mogą skutkować nieprzyjemną goryczką. Podpowiadamy, jak poprawnie przygotować kompot z suszu, aby mieć pewność, że jego smak wzbogaci wigilijną kolację i zachwyci smakiem twoich bliskich.
Odpowiednio przygotowany kompot z suszu jest słodki, kwaskowaty i aromatyczny. Czasami wychodzi jednak zbyt gorzki. Sprawdzamy, co może być tego przyczyną.
Kompot z suszu przygotowywany jest z suszonych owoców i przypraw. Okazuje się, że to jakość składników, może mieć kluczowy wpływ na jego smak.
Podczas wyboru owoców do kompotu warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym z nich jest rodzaj suszenia. Często w sklepach dostępne są owoce wędzone. Mają one ciemniejszy kolor oraz wyczuwalny w nich jest intensywny zapach dymu. Nadają się idealnie do bigosu i dań wytrawnych. W słodkim napoju mogą jednak przeszkadzać. Z tego powodu warto wybrać owoce suszone na słońcu lub w piecu. Mają delikatniejszy aromat i stworzą pyszny kompot bez aromatu dymu.
Drugim aspektem jest jakość. Tanie owoce suszone zwykle są konserwowane za pomocą siarczyn. Podczas gotowania uwalniają się one do napoju, przez co wpływają na końcowy efekt. Wystarczy spojrzeć na skład produktu, aby dowiedzieć się, w jaki sposób owoce zostały przygotowane. Najlepszym wyborem są produkty bio, które są mniej przetworzone albo konserwowane za pomocą oleju.
Niezależnie od tego, jakie owoce wybierzemy, przed gotowaniem należy je przepłukać. Umycie ich pod bieżącą wodą pozwoli pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, które mogły w nich pozostać.
Jeśli pomimo właściwego przygotowania owoców kompot w dalszym ciągu jest gorzki, uwagę należy zwrócić na przyprawy. Wiele z nich daje kompotowi piękny aromat, ale też gorycz. Zbyt duża ilość goździków i cynamonu może szybko zmienić smak całego napoju. Z tego powodu lepiej jest zacząć z niewielką ilością przypraw, a później ją zwiększyć.
Gotowanie kompotu jest bardzo proste. Wszystkie owoce należy wrzucić do garnka wraz z przyprawami, a następnie zalać je wodą. Co istotne, kiedy doprowadzimy całość do wrzenia, powinniśmy zmniejszyć ogień. Kompot powinien delikatnie pyrkać przez ok. 30 minut. Gotowanie na dużym ogniu może spowodować, że owoce zaczną się rozpadać, a smak napoju będzie zbyt intensywny.
Po ugotowaniu z kompotu warto wyłowić przyprawy. Pozostawione w nim mogą po czasie nadać mu goryczki. Napój można podawać od razu po ugotowaniu. Może się jednak okazać, że pozostawiony do ostygnięcia, a następnie schłodzony będzie jeszcze lepszy — smaki się przegryzą, a końcowy efekt będzie pyszny.
Gorzki kompot to nie tragedia — można go z łatwością uratować. Pierwszym krokiem powinno być rozcieńczenie go. Dodatkowa porcja wody złagodzi intensywny smak napoju i pozwoli na wykorzystanie kolejnych alternatyw.
Goryczkę można zatuszować za pomocą kwaśnych i słodkich składników. Dodatkowa łyżka cukru, miodu czy syropu klonowego dosłodzi kompot. Z kolei dodatkowy plaster cytryny czy pomarańczy doda orzeźwiającego aromatu i polepszy smak całości.
Jeśli kompot jest naprawdę niedobry i nic mu nie pomaga, nie należy go wyrzucać. Czasami pomaga przygotowanie nowej porcji o właściwym smaku i zmieszanie jej z niesmaczną partią. W większej porcji goryczka zostanie zatuszowana, a kompot będzie uratowany.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Jak przyrządzić karpia bez ości? Wypróbuj prosty trik Magdy Gessler
Dodaj do rosołu zamiast maggi. Zupa zyska zupełnie nowy, niepowtarzalny smak
Jak uratować sklejony makaron? Zastosuj prosty, kuchenny trik