Reklama
Reklama

Niedoceniany składnik kompotu wigilijnego. Lekarstwo dla serca, kości i na odporność

Na stole wigilijnym obok świątecznych potraw pojawia się tradycyjny napój, który ma tyle samo fanów, co przeciwników. Kompot z suszu ma charakterystyczny smak, który nie każdemu przypada do gustu. Kryje się w nim jednak mnóstwo cennych składników odżywczych, przez które warto go docenić. Przekonaj się, dlaczego warto przygotować go w tym roku.

Suszone śliwki to jeden ze składników, który często jest przez nas pomijany. W diecie będą nie tylko pysznym dodatkiem, ale również cennym źródłem wartości odżywczych.

Dlaczego warto jeść suszone śliwki?

Suszone śliwki charakteryzują się innymi właściwościami niż ich świeże odpowiedniki. Przede wszystkim znajdziemy w nich siedem razy więcej błonnika. To właśnie dzięki niemu produkt ten uważany jest za remedium na zaparcia — usprawnia trawienie oraz poprawia perystaltykę jelit. Dodatkową zaletą jest to, że śliwki spowalniają wchłanianie cukru i zapobiegają jego nagłym skokom. Pomimo swojej kaloryczności polecane są osobom, które się odchudzają.

Przez wysoką zawartość błonnika suszone śliwki wspierają układ sercowo-naczyniowy. Jego działanie dodatkowo wspomaga potas oraz antyoksydanty. Pomagają w obniżeniu wysokiego poziomu cholesterolu i zmniejszają ryzyko wystąpienia w przyszłości chorób układu krążenia.

Antyoksydanty, w połączeniu z witaminami z grupy B wpływają też na nasze samopoczucie oraz skórę. Pomagają zadbać o zdrowy wygląd i spowalniają proces starzenia się organizmu. Dodatkowo śliwki pozytywnie wpływają na nasze kości. Dzięki zawartości witaminy K oraz manganu wspierają zdrowie układu kostnego i przyjmowanie nawet niewielkiej ilości dziennie może polepszyć gęstość mineralną kości i zmniejszyć ryzyko złamań.

Sprawdź także: Dlaczego mak jest gorzki? Rzadko to wina tego, że długo leżał

Suszone śliwki — składnik wigilijnego kompotu

Kompot z suszu to tradycyjny napój, który serwujemy podczas Wigilii. Najczęściej przygotowuje się go z takich suszonych owoców, jak jabłka, gruszki, morele, żurawina czy śliwki. W sklepach często możemy dostać już gotowe mieszanki o różnych proporcjach, które wystarczy namoczyć i ugotować.

Warto jednak pamiętać, że kompot z suszu może wykorzystywać tylko kilka składników lub przypraw. Dlatego jeśli nie przepadaliśmy do tej pory za tym napojem, możemy poeksperymentować. My proponujemy kompot jedynie z wykorzystaniem suszonych śliwek. Ma unikatowy aromat oraz słodki smak, który może być podkreślony za pomocą cynamonu i goździków. Zanim przejdziemy do jego przygotowania, upewnijmy się jedynie, że śliwki są tylko suszone. Wędzone owoce będą miały zbyt mocny aromat, który nie będzie dobrze smakował.

Przepis na wigilijny kompot z suszonych śliwek

Składniki:

  • 300 g suszonych śliwek,
  • 1-3 łyżki cukru,
  • 1,5 l wody,
  • laska cynamonu,
  • kilka goździków.

Śliwki płuczemy i zalewamy je 0,5 l zimnej wody. Pozwalamy im się moczyć przez ok. 2-3 godziny. Po tym czasie w garnku zagotowujemy pozostały litr wody, a następnie wrzucamy do niego śliwki wraz z wodą, w której się moczyły. Dodajemy przyprawy i gotujemy przez ok. 30 minut. Po tym czasie próbujemy i dosładzamy do smaku. Zdejmujemy z ognia i pozostawiamy do ostygnięcia. Kompot podajemy schłodzony. Jeśli przeszkadzają nam drobinki owoców, możemy przelać go przez sitko. 

Źródło: terazgotuje.pl, jawagabunda.pl

Zobacz też:

Chcesz zjeść coś lekkiego i pysznego? Zrób prostą sałatkę z ogórków konserwowych

Pieczony sernik z malinami. Ekspresowy przepis na święta i sylwestra

Ekspresowe ciasto z makiem i orzechami. Szybko zrobisz i szybko też zniknie, bo jest pyszne

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: owoce | zdrowie | napoje