Reklama
Reklama

Herbata z aromatycznej przyprawy może zastąpić kawę. Dodaje energii, pomaga w odchudzaniu

Ta aromatyczna przyprawa to popularny dodatek do mięs czy ryb. Okazuje się, że można przygotować z niej herbatę, która zastąpi kawę. Picie jej doda energii i pomoże w zrzuceniu zbędnych kalorii. Koniecznie sięgnij po herbatę z rozmarynu, jeśli chcesz skorzystać z tych właściwości i lubisz leśne aromaty.

Herbaty ziołowe zdobywają coraz większą popularność. Cenione są nie tylko za wyjątkowy smak, ale również niebywałe właściwości dla zdrowia. Jednym z wartych uwagi naparów jest herbata z rozmarynu.

Rozmaryn - roślina znana od wieków

Rozmaryn to ziele, który wykorzystywane i znane jest od wieków. Używane było już w starożytności, a w szczególności przez Egipcjan, Greków i Rzymian. Niejednokrotnie roślina towarzyszyła wizerunkom bogów tych narodowości. Naturalnie krzewy rozmarynu występują w Europie Południowej i na obszarach śródziemnomorskich, gdzie również są uprawiane. 

Z rozmarynu wyrabia się m.in. olejek rozmarynowy o szerokim zastosowaniu leczniczym i kosmetycznym. Do tego roślina przerabiana jest na przyprawę, odnajdując swoje miejsce w kuchni. Ze względu na swoje właściwości rozmaryn doceniany jest też w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie

Jakie właściwości ma herbata z rozmarynu?

Rozmaryn to dobre źródło witaminy A, C oraz B6, a z minerałów wapnia, żelaza, magnezu, cynku, selenu. Ziele dostarczy do organizmu cennych związków czynnych, takich jak np. flawonoidy, garbniki, terpeny, kwas karnozolowy.

Herbata z rozmarynu pozytywnie zadziała na cały układ pokarmowy. Napar pobudzi układ trawienny do pracy, ułatwiając trawienie ciężkich, tłustych potraw. Zadba o prawidłową pracę wątroby i zadziała na nią ochronnie. Zmniejszy ryzyko rozwoju wrzodów żołądka i dwunastnicy. 

Co więcej, picie herbaty z rozmarynu przyspieszy metabolizm. Usprawniona zostanie perystaltyka jelita, a razem z nią wymiatanie złogów i toksyn. W efekcie ziołowy napar może pomóc w odchudzaniu i zwalczaniu cellulitu.

Herbata z rozmarynu ma właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Dzięki temu znajduje zastosowanie podczas przeziębień. Ułatwi oddychanie, rozrzedzi zalegającą wydzielinę i zadziała wykrztuśnie. Właściwości zwalczające stany zapalne okazują się także pomocne przy problemach reumatycznych. Zmniejszą obrzęk, ból i sztywność stawów. 

Ogromna dawka witamin, minerałów i związków aktywnych nadaje herbacie z rozmarynu właściwości pobudzających. Zniweluje oznaki zmęczenia, poprawi pamięć i koncentrację, ale zarazem pozwoli na odprężenie się. Z tego powodu może być dobrym zastępcą kawy, w szczególności u osób, które po kawie czują niepokój. 

Od lat herbatka z rozmarynu to remedium na wypadające włosy. Zahamuje utratę kosmyków, zapobiegając łysieniu i jednocześnie przyspieszając porost. Ponadto napar warto pić przy problemach z trądzikiem, wypryskami, egzemą. Przyjmowany regularnie zadba o dobrą kondycję skóry, jej promienny i jednolity wygląd. 

Mimo wielu zalet z właściwości rozmarynu lekarskiego nie wszyscy będą mogli skorzystać. Przeciwwskazaniem do picia herbaty z rozmarynu są:

  • ciąża, 
  • karmienie piersią, 
  • kamica żółciowa, 
  • niedrożność dróg żółciowych, 
  • choroby wątroby. 

Jak przygotować herbatę z rozmarynu?

Przygotowanie herbaty z rozmarynu jest banalnie proste, a picie go niesie za sobą wiele cennych korzyści. Do zrobienia go będziemy potrzebować jedynie rozmarynu i wody. Ziela można użyć zarówno w świeżej, jak i suszonej wersji.

W przypadku świeżego zioła będziemy potrzebować od 1 do 2 gałązek rozmarynu, a w przypadku suszonego, zaledwie 1/2 łyżeczki. Odpowiednią ilość przyprawy wsyp do kubka, a następnie zalej ją szklanką gorącej wody. Kubek przykryj i pozostaw do zaparzenia na 5 minut

Po tym czasie herbatka z rozmarynu jest gotowa do picia. Pij ją do 2 razy dziennie. Aby napar był smaczniejszy, do parzenia możesz dodać pokrojony w plasterki imbir, żurawinę, sok z cytryny. Po ostygnięciu osłódź napój miodem lub domowym sokiem malinowym.

Źródło: wapteka.pl, terazgotuje.pl

Zobacz też:

Gdzie wyrzucać woreczki po ugotowaniu ryżu i kaszy? Wciąż trafiają nie tam, gdzie powinny

Chcesz zamrozić mięso mielone? Trzeba je przygotować w specjalny sposób

Dlaczego łosoś jest różowy albo czerwony? Kolor nie ma nic wspólnego z naturą

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: napoje | przyprawy