Jak szybko ugotować buraki? Zastosuj prosty trik
Z buraków przygotowuję pyszną sałatkę, jednak to, co mnie zniechęcało do zrobienia jej to czas gotowania różowej bulwy. Odkąd poznałam tę metodę, już nie muszę czekać 2 godzin, aż warzywa będą gotowe. Jak szybko ugotować buraki? Ten trik jest bardzo prosty, a robi różnice.
Buraki mogą zostać wykorzystane w przeróżny sposób. To nie tylko świetna baza do sałatek z serem kozim, rukolą, ale także m.in. dodatek do smoothie owocowego. Bardzo dobrze komponuje się z truskawkami, malinami, bananem czy jabłkiem. Ponadto urozmaicisz nim domowe hummusy, zupy krem lub sosy. Co zrobić, żeby przygotowanie takich pyszności z burakami nie trwało godzinami? Ten trik jest niezawodny.
Gotowanie buraków, w zależności od ich wielkości, może trwać nawet do 2 godzin. Cały proces może być szybszy nawet o połowę, pozwalając nam zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Wszystko dzięki metodzie z użyciem skórki chleba.
Buraki jedynie umyj, wyszoruj i nieobrane wrzuć do pustego garnka. Dorzuć skórkę razowego chleba i jedną łyżkę cukru. Całość zalej wrzątkiem tak, aby woda przykryła bulwy. Gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut.
Pod koniec gotowania przygotuj osobny garnek. Nalej do niego zimnej wody, a dla spotęgowania efektu dodaj lód. Po wyznaczonym czasie buraki przełóż do naczynia z zimną wodą i pozostaw je tam na 15 minut.
Poprzez nagłą zmianę temperatur buraki staną się jeszcze miększe, co znacznie skróci czas gotowania. Po kwadransie buraki odcedź, obierz i gotowe.
Buraki warto jeść, ponieważ to jedne z najbardziej wartościowych warzyw. Jedzenie ich dostarcza do organizmu witamin z grupy B, witaminy A, C, E. Do tego uzupełniają zapotrzebowanie na żelazo, potas, fosfor, wapń czy magnez. Zawierają również antyoksydanty, a konkretnie kwasy fenolowe, flawonoidy, karotenoidy, betalainy.
Taki skład nadaje warzywu właściwości pozytywnie wpływających na organizm. W efekcie buraki warto jeść ze względu na ich działanie na układ krążenia. Warzywo ureguluje ciśnienie tętnicze krwi i zadba o utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Uelastycznione zostaną naczynia krwionośne, zapobiegając ich uszkodzeniom. To pozwoli na uchronienie się od chorób, takich jak np. miażdżyca, choroba niedokrwienna, niewydolność serca.
Buraki warto ich, ponieważ dobrze wpływają na układ pokarmowy. Poprawiają trawienie i stymulują pracę woreczka żółciowego. Tworzą barierę ochronną dla błony śluzowej żołądka oraz ułatwiają regenerację jej po przebytych stanach zapalnych. Ponadto mogą przyspieszać metabolizm.
Jedzenie buraków jest korzystne także ze względu na ich wpływ na wydolność organizmu. Warzywo poprawi osiągane wyniki sportowe, rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając dopływ krwi do mięśni. Regularne przyjmowanie różowych bulw poprawi natlenienie tkanek i pomoże w procesie rozluźniania tkanki mięśniowej.
Obfita ilość antyoksydantów nadaje burakowi właściwości przeciwutleniające. Oznacza to, że komórki zostaną ochronione przed stresem oksydacyjnym. Opóźnione będą procesy starzenia się, zarówno skóry, jak i umysłu. Spożywanie buraków zmniejszy szanse na rozwój chorób neurodegeneracyjnych, takich jak np. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Gdzie wyrzucać woreczki po ugotowaniu ryżu i kaszy? Wciąż trafiają nie tam, gdzie powinny
Herbata z aromatycznej przyprawy może zastąpić kawę. Dodaje energii, pomaga w odchudzaniu
Chcesz zamrozić mięso mielone? Trzeba je przygotować w specjalny sposób