Jak upiec sernik idealny? Nie opadnie, nie pęknie, będzie puszysty jak chmurka
Sernik to jedno z ulubionych ciast Polaków. Przygotowujemy je na święta, spotkania rodzinne czy imprezy. Nic dziwnego, że wielu osobom zależy, aby za każdym razem było perfekcyjne. Niestety często sernik sprawia problemy i po prostu nie wychodzi. Sprawdzamy, jakie są najpopularniejsze błędy i co można zrobić, aby im zapobiec.
Perfekcyjny sernik z łatwością można zrobić w domu. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będzie za każdym razem wychodził idealny. Jeśli zastanawiasz się, co robisz źle, przychodzimy z pomocą.
Przygotowanie idealnego sernika zaczyna się już przy wyborze składników. Jednym z najważniejszych jest twaróg. Często to właśnie od niego zależy nasz sukces. Powinien być wysokiej jakości. Sprawdzi się tłusty lub półtłusty. O czym należy pamiętać, to odpowiednie zmielenie go. Twaróg powinien być gładki, ponieważ jakiekolwiek grudki od razu będą wyczuwalne w cieście. Z tego powodu jeśli mielimy go samodzielnie, ważne jest, aby zrobić to przynajmniej dwukrotnie.
Jeśli decydujemy się na zakup twarogu w wiaderku, powinniśmy upewnić się, że nie znajdują się w nim zbędne dodatki w postaci zagęstników czy ulepszaczy smaku. Sernik może nie wyjść, jeśli twaróg będzie zbyt rzadki. Z tego powodu warto wybrać ten o najlepszej jakości, nawet jeśli jego cena będzie wyższa.
W trakcie przygotowana masy na sernik mogą pojawić się problemy. Jednym z nich jest zbyt rzadkie ciasto. Przyczyną może być słabej jakości twaróg. Często jego strukturę staramy się poprawić za pomocą dodatkowej łyżki mąki czy skrobi ziemniaczanej. Niestety w rezultacie otrzymujemy zbite ciasto, które mocno się kruszy i jest trudne do pokrojenia. Mąka pewnie jest wyczuwalna nawet w smaku.
Sernik powinien mieć śladowe ilości mąki, skrobi czy proszku budyniowego. Nawet jeśli masa wydaje się zbyt płynna, lepiej dać jej szansę w tej formie, zamiast dosypywać suchych składników.
Sernik piecze się w niskiej temperaturze — od 150 do 170 st. C. Dzięki temu wolno rośnie, a podczas studzenia nie opada gwałtownie. W jego przypadku cenna jest cierpliwość. Warto dać mu dużo czasu w piecu, a następnie podczas studzenia. Pod żadnym pozorem nie należy otwierać piekarnika podczas pieczenia. Nawet chwilowy spadek temperatury może sprawić, że ciasto nagle opadnie i już nie urośnie.
Kiedy proces pieczenia się skończy, w dalszym ciągu nie powinniśmy wyciągać ciasta. Wystarczy wyłączyć piekarnik i pozostawić uchylone drzwiczki. W ten sposób temperatura będzie wolniej spadać, a ciasto nie opadnie. Dopiero po 30-60 minutach można je wyjąć z pieca.
Zobacz także: Już wiem, co podam na Wszystkich Świętych do kawy. Ciasto Dotyk Anioła smakuje niewiarygodnie
Częstym problemem podczas pieczenia jest pękanie ciasta. Ciasto może rosnąć nierównomiernie, a na jego początkowo gładkiej powierzchni mogą szybko pojawić się nieestetyczne bruzdy. Przyczyn jest kilka. Jedną z najczęstszych jest zbyt wysoka temperatura pieczenia albo zbyt długi czas w piekarniku. Rozwiązań tego problemu jest kilka.
Pierwszym z nich jest przykrycie ciasta za pomocą folii aluminiowej. Nie powinna ona dotykać masy. Dzięki niej temperatura w blaszce będzie rozkładać się równomiernie, a ciasto urośnie bez pęknięć. Pod koniec pieczenia warto ja zdjąć, aby sernik miał szansę zarumienić się z wierzchu.
Innym sposobem jest włożenie do piekarnika wraz z ciastem blaszki wypełnionej wodą. Para wodna, która zacznie wydzielać się w wysokiej temperaturze, sprawi, że ciasto nie będzie suche, ani nie będzie pękać. Wyjdzie delikatne i puszyste.
Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl
Zobacz też:
Kroję dwa cienkie plasterki i wrzucam do kawy. Dobrze się czuję, mam dużo energii i mniejszy apetyt
Jak długo gotować suszone grzyby? Nie zrób tego błędu, bo będą twarde i stracą smak
Nie ma ości, jest chuda - ryba idealna na Wigilię. Wspiera pracę serca i wzmacnia kości