Ma tylko dwa składniki i nie zawiera kofeiny. Na serce działa jak balsam, pomaga w odchudzaniu
Jak pijemy herbatę, to zwykle jest to herbata czarna lub zielona. Przez to niewiele osób wie o tym naparze, a kryje on w sobie wiele właściwości dla zdrowia. Ta herbata to tylko dwa składniki i nie zawiera kofeiny. Na serce działa jak balsam, a do tego pomaga w odchudzaniu.
Słysząc o gryce, od razu na myśl przychodzi nam kasza gryczana. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że ze zboża można przygotować też napar. Gryczana herbata, inaczej nazywana soba cha, wywodzi się z Chin. Charakteryzuje się jasnożółtym odcieniem i delikatnie gorzkim smakiem o orzechowo-czekoladowym aromacie. Jej główną zaletą są natomiast właściwości dla zdrowia.
Sprawdź także: Japończycy piją codziennie. Podkręca metabolizm i pomaga spalać tłuszcz
Herbata gryczana to bogactwo witamin i minerałów, jednak najwięcej zawiera witaminy A, C, E, witamin z grupy B, takich jak B1, B2 i B6. Do tego uzupełni zapotrzebowanie na magnez, potas, cynk, żelazo.
Dzięki temu herbata gryczana wykazuje działanie obniżające poziom cholesterolu, zarówno "złej" frakcji LDL, jak i całkowitego. Jednocześnie uregulowany zostanie poziom ciśnienia tętniczego krwi. Tym samym napar zadziała ochronnie na serce i wesprze jego prawidłową pracę. Zmniejszy ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego takich jak m.in. miażdżyca, udar, niewydolność serca lub żył. Oprócz cholesterolu herbata gryczana może obniżać poziom glukozy we krwi.
Ponadto regularne picie herbaty gryczanej przyspieszy metabolizm. Poprawi ona perystaltykę jelit, przeciwdziałając występowaniu zaparć i wymiatając złogi, toksyny zalegające w jelitach. Oznacza to, że napar pomoże w procesie odchudzania. Na możliwość zrzucenia większej ilości zbędnych kilogramów wpłynie zarazem fakt, że herbata gryczana może hamować apetyt, szczególnie ten na słodycze.
Zawartość cennych minerałów sprawia, że herbata gryczana pozytywnie zadziała na układ nerwowy. Pozwoli na złagodzenie objawów wysokiego stresu, wyciszy organizm i pozwoli mu się zrelaksować. Co więcej, nie zawiera ona kofeiny, więc może być pita na wieczór, przed snem jako remedium na bezsenność.
Gotową herbatę gryczaną można zakupić w sklepie. Wówczas 1 łyżeczkę herbaty zalewamy gorącą wodą i parzymy od 3 do 5 minut. Następnie nasiona odcedzamy, a napar możemy pić samodzielnie lub wzbogacony miodem, cytryną, imbirem lub domowym syropem owocowym.
Do zrobienia herbaty gryczanej można też zakupić mielone łuski gryki. Łyżkę tych łusek wsypujemy do szklanki i zalewamy wrzątkiem. Całość odstawiamy na 15 minut, a po tym czasie ją przecedzamy i od razu pijemy.
Ostatnią metodą jest zrobienie herbaty gryczanej z oczyszczonych i surowych ziaren gryki czarnej tatarskiej, które można kupić w sklepie. 200 g takich ziaren wsyp na suchą patelnię i podsmażaj je na średnim ogniu, cały czas mieszając. Im dłużej będziesz je prażyć, tym herbata będzie mocniejsza, więc długość procesu dostosuj do własnych preferencji. Po tym odstaw je do ostygnięcia. Gdy będą chłodniejsze, 1 łyżeczkę nasion gryki wsyp do szklanki, zalej wrzątkiem i parz do 5 minut. Pozostałe nasiona przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Herbatę gryczaną powinny pić przede wszystkim osoby, które zmagają się z za wysokim poziomem cholesterolu i cukru. Napar pomoże skutecznie obniżyć te wartości, poprawiając zarazem wyniki i ogólne samopoczucie.
Dodatkowo herbata gryczana polecana jest osobom zmagającym się na co dzień z dużym stresem. Regularnie pity napar wpłynie relaksacyjnie i uspokajająco. Może pomagać w walce z utrudnionym zasypianiem, bezsennością, wybudzaniem się w nocy. Poprawi nastrój i zmniejszy ryzyko wystąpienia stanów depresyjnych i lękowych.
Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl
Zobacz też:
Te warzywa są zdrowsze po ugotowaniu niż surowe. Jedz ich więcej na ciepło
Ani z cebuli, ani z imbiru. Najlepszy syrop na kaszel i chrypkę zrobisz ze pysznego owocu
Jak długo można trzymać mięso w zamrażarce? Wołowna, wieprzowina i drób mają różne terminy