Najlepsze ciasto na pierogi. Sprężyste, delikatne, nie rozgotuje się
Ciasto na pierogi to wyzwanie, szczególnie dla początkujących kucharzy. Trzeba wykazać się siłą i cierpliwością, aby osiągnąć wymarzoną, sprężystą i delikatną masę. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, jeśli chcemy zabłysnąć pysznymi pierogami. Dzięki tym wskazówkom, ciasto na pewno się uda.
Okres bożonarodzeniowy za pasem, wiele gospodyń z pewnością zastanawia się już, jakie dania przygotują na wigilijny stół. Jedną z obowiązkowych potraw w wielu domach są pierogi. Ich sekretem jest wyrazisty farsz oraz delikatne i sprężyste ciasto. W trakcie gotowania nie powinno tracić swojego kształtu, a jednocześnie pozostać miękkie. Osiągnięcie idealnego ciasta na pierogi może być trudnym zadaniem, szczególnie dla niecierpliwych kucharzy. W poniższym artykule podpowiemy ci, jak je zrobić.
W cieście na pierogi znajdziemy jedynie kilka składników — mąkę, wodę, sól i olej. To, co sprawia, że jest sprężyste i miękkie, to gluten, który zawiera mąka pszenna. To właśnie dzięki białku pszennemu istnieje szansa na wyrobienie odpowiedniej konsystencji ciasta. Z tego powodu do pierogów nadają się mąki, które mają go w sobie sporo.
Najczęściej polecanym wyborem jest mąka pszenna tortowa typu 450. Znajdziemy w niej odpowiednią ilość glutenu, dzięki któremu ciasto będzie delikatne, ale sprężyste. Szansa, że wyjdzie zbyt twarde i będzie pękać podczas gotowania, jest dość niska. W wyniku użycia mąki pełnoziarnistej i mąki typu wyższego niż 500 możemy uzyskać zbyt ciężką masę, która po ugotowaniu będzie zbita i twarda.
Ciasto na pierogi trzeba wyrabiać dość długo. Może to być męczące zadanie. Warto jednak poświęcić mu sporo uwagi, ponieważ to właśnie w nim kryje się sukces pierogów. W wyniku wyrabiania ciasta aktywujemy gluten, który po czasie zaczyna tworzyć sieć włókien. To właśnie dzięki nim masa staje elastyczna, sprężysta i łatwiejsza do wyrabiania. Rozpoznamy, że jest gotowa, kiedy przestanie się kleić, a ciasto na pierogi nabierze odpowiedniej konsystencji. Będzie gotowe do lepienia.
Sprawdź także: Czy wiesz, co to za placek? Tylko mistrzowie zdobędą wszystkie punkty
Składniki:
- 500 g mąki pszennej typu 450 lub 480,
- 280 ml ciepłej wody,
- 1 łyżeczka oleju,
- 1 łyżeczka soli.
Mąkę przesypujemy do dużej miski. Warto ją przesiać, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń i upewnić się, że nie będzie zbyt zbita. W osobnej miseczce mieszamy ze sobą wodę, sól oraz olej. Całość dodajemy do mąki. Początkowo mieszamy za pomocą łyżki lub szpatułki, a kiedy ciasto będzie odpowiednio gęste, zaczynamy używać rąk. Wyrabiamy je do momentu, aż zacznie odchodzić od brzegów naczynia. Wtedy możemy przełożyć ją na stolnicę. Wyrabiamy ciasto przez ok. 15 minut, a by było elastyczne i nie kleiło się do rąk. Dajemy mu odpocząć na ok. 20-30 minut pod przykryciem.
Po tym czasie możemy przejść do lepienia pierogów. Ciasto powinno być jeszcze bardziej elastyczne i łatwiejsze do formowania. Dzielimy je na części. Jedną rozwałkowujemy, a resztę trzymamy pod miseczką. Dzięki przykryciu go będziemy mieć pewność, że nie wyschnie.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Kroję dwa cienkie plasterki i wrzucam do kawy. Dobrze się czuję, mam dużo energii i mniejszy apetyt
Jak długo gotować suszone grzyby? Nie zrób tego błędu, bo będą twarde i stracą smak
Nie ma ości, jest chuda - ryba idealna na Wigilię. Wspiera pracę serca i wzmacnia kości