Niedoceniany sposób na moczenie grzybów. Szybciej zmiękną i nie będą gorzkie
Grzyby to składnik, którego nie może zabraknąć podczas świąt. Przez to, że sezon na nie jest dość krótki, zmuszeni jesteśmy do korzystania z nich w różnych formach. Jedną z najpopularniejszych są grzyby suszone. Zanim jednak trafią do przygotowywanych przez nas potraw, muszą zostać namoczone. Podpowiadamy, w jaki sposób najlepiej to zrobić.
Suszone grzyby kryją w sobie mnóstwo aromatu. Zanim jednak dodamy je do świątecznych potraw, musimy je namoczyć. Przekonaj się, w jaki sposób to zrobić, aby móc cieszyć się pełnią ich smaku.
Suszenie to skuteczna metoda przechowywania grzybów przez długi czas. W jej wyniku stają się one twarde i nieprzyjemne do jedzenia. Właściwe moczenie jest szansą na przywrócenie im wilgotności i pierwotnej konsystencji. Grzyby zwiększają swoją objętość i stają się miękkie, a w potrawach szybko oddają swój smak i aromat.
Dzięki moczeniu możliwe jest również usunięcie wszelkich zanieczyszczeń, które mogły pozostać po procesie suszenia. Odczepiają się od powierzchni grzybów i opadają na dno. Dzięki temu uzyskujemy smaczny i czysty składnik, o przyjemnej konsystencji, który idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju potraw.
Mamy do wyboru dwie techniki moczenia grzybów. Obie mają swoich zwolenników i są skuteczne. Pierwsza z nich zakłada zalanie grzybów czystą i przegotowaną wodą, tak aby je zakryć. Z kolei druga zaleca zalanie grzybów osoloną wodą. W jej przypadku należy pamiętać, że konieczne będzie użycie mniejszej ilości soli podczas późniejszych etapów gotowania.
Grzyby powinny moczyć się ok. 3-4 godziny. Warto co jakiś czas je dociskać oraz przemieszać. Po tym czasie odcedzamy je i gotujemy. Warto pamiętać, aby nie pozbywać się wody, w której były grzyby. Jest ona niezwykle aromatyczna i może przydać się później do niektórych potraw. Przed użyciem warto ją jedynie odcedzić przez gazę, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się nieczystości w daniu.
Sprawdź także: Dlaczego mak jest gorzki? Rzadko to wina tego, że długo leżał
Woda to nie jedyna opcja, z której możemy skorzystać. Wiele przepisów, szczególnie staropolskich radzi, aby namoczyć grzyby w mleku. Współcześnie korzysta się z tej metody bardzo rzadko. Nie da się jednak ukryć, że dzięki niej grzyby będą jeszcze delikatniejsze, a po przygotowaniu będą wręcz rozpuszczać się w ustach. Warto z niej skorzystać przy gatunkach grzybów leśnych, które charakteryzują się goryczką. Mleko może pomóc złagodzić ich smak.
Porcję suszonych grzybów należy zalać letnim, osolonym mlekiem. Moczymy je przez 5-6 godzin. Po tym czasie krótko gotujemy i dodajemy do wybranej przez nas potrawy.
Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl
Zobacz też:
Najszybsze ciasto drożdżowe. Wyrośnie poza miskę, każdemu się uda
Czy można jeść ziemniaki, które kiełkują? Specjalistka od żywienia nie ma żadnych wątpliwości