Reklama
Reklama

Jak długo gotować suszone grzyby? Nie zrób tego błędu, bo będą twarde i stracą smak

Suszone grzyby to kluczowy składnik w trakcie Wigilii Bożego Narodzenia. Dary lasu z powodzeniem zastępują mięsne farsze, ale zarazem stanowią bazę dla świątecznej zupy grzybowej. Aby wszystkie te potrawy miały jak najlepszy aromat, suszone grzyby trzeba odpowiednio przygotować. Jak długo gotować suszone grzyby? Nie zrób tego błędu, bo będą twarde i stracą smak.

Świeżych grzybów leśnych w listopadzie i grudniu już nie dostaniemy. Z tego powodu sięgamy po te wcześniej zebrane lub po prostu kupione. Ich zaletą jest niebywały, o wiele mocniejszy aromat. Nikt nie chce go stracić, a do tego konieczne jest konkretne przygotowanie grzybów do gotowania.

Jak przygotować suszone grzyby do gotowania?

Są dwie szkoły przyrządzania suszonych grzybów na farsz Wigilijny - ta, która tylko je gotuje oraz ta, która dodatkowo stosuje moczenie grzybów. Okazuje się, że pierwsza grupa popełnia ogromny błąd.  

Wysuszone kapelusze od razu rzucone na gorącą wodę, będą potrzebować więcej czasu na gotowanie się, żeby zmięknąć. Ich związki aromatyczne podczas obróbki termicznej ulatniają się, a tym samym pozbawione zostaną pożądanego smaku. W efekcie po długim gotowaniu mogą być nadal twarde, a do tego stracą smak.

Z tego powodu przed gotowaniem suszone grzyby należy moczyć. W tym celu kapelusze umieszczamy w misce i zalewamy zimną wodą. Po wielu godzinach grzyby staną się odpowiednio miękkie oraz zachowają swój smak. Woda natomiast stanie się wyjątkową esencją, która może posłużyć jako baza do zupy grzybowej lub sosów.

Suszone grzyby należy pozostawić do moczenia na co najmniej 12 godzin. Warto więc zalać je na noc, a rano wstać i zabrać się za przygotowania.

Sprawdź także: Idealne danie na niedzielny lub świąteczny obiad. Zrazy z tego przepisu wychodzą miękkie i soczyste

Jak długo gotować suszone grzyby?

Suszone grzyby należy gotować przez 15 minut od zagotowania się wody. Takiego czasu używamy bez względu na to, do czego później wykorzystamy te grzyby. Pozwoli on na odpowiednie zmiękczenie kapeluszy, a przy tym nie pozbawi ich smaku.

W jakiej wodzie gotować suszone grzyby? Tylko i wyłącznie w tej samej, w której je moczyliśmy. To jeszcze mocniej będzie przeciwdziałać wypłukaniu się aromatów. Grzyby przełóż do rondelka, a wodę do niego powoli zlewaj z miski. Na jej dnie powinny zostać ewentualne zanieczyszczenia.

Grzyby w rondelku ustaw na średniej wielkości ogniu i doprowadź je do wrzenia. Wówczas zmniejsz płomień i gotuj przez kwadrans. Po tym czasie naczynie ściągnij z kuchenki, przykryj pokrywką i odstaw do ostygnięcia. Ugotowane suszone grzyby wystarczy odcedzić i posiekać lub zmielić.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Kroję dwa cienkie plasterki i wrzucam do kawy. Dobrze się czuję, mam dużo energii i mniejszy apetyt

Nie ma ości, jest chuda - ryba idealna na Wigilię. Wspiera pracę serca i wzmacnia kości

Dlaczego śledzie są gorzkie? W prosty sposób uratujesz ich smak

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzyby | kuchnia polska