Passata to nie to samo co koncentrat pomidorowy. Różnica jest znacząca
Wyrobów pomidorowych na sklepowych półkach jest wiele. Przytłoczyć może nie tylko wybór, ale też ilość nazw i różnic między produktami. Czym różni się passata, koncentrat i pulpa? Już nigdy więcej nie popełnisz błędu na zakupach.
Passata pomidorowa nazywana jest często przecierem, choć różni się od niego konsystencją i przygotowaniem. Passata powstaje z dojrzałych pomidorów, które pozbawione są skórek i pestek. Warzywa są drobno siekane, a następnie dodatkowo przecierane. Dzięki temu konsystencja passaty jest tak gładka i jednolita. Przez dużą zawartość wody odznacza się także tym, że jest rzadka.
Najlepszej jakości passaty pomidorowe mają bardzo prosty skład. Znajdziemy w nim zwykle jedynie pomidory i niewielkie ilości soli. W sklepach zakupimy również passaty wzbogacane różnymi przyprawami jak np. czosnek, bazylia, oregano, ostra papryka.
Różnice między passatą a koncentratem pomidorowym zaczynają się już w procesie produkcji. Koncentrat powstaje poprzez rozdrobnienie pomidorów oraz odparowanie nadmiaru soków i wody. W passacie warzywa są siekane i przecierane, a dopiero następnie poddawane długotrwałej obróbce termicznej.
W efekcie koncentrat pomidorowy jest o wiele gęstszy. Przypomina wręcz zwartą pastę, kiedy passata jest płynna i dosyć rzadka. Przez to koncentrat będzie różnić się od passaty zarazem smakiem. Jego smak jest głębszy i intensywniejszy. Passata zaś będzie przypominać świeżo zmiksowane warzywa, a jej aromat będzie świeższy i łagodniejszy.
Pulpa pomidorowa przyrządzana jest na bazie pomidorów, które początkowo zostają obrane, pozbawione nasion, a następnie pokrojone w kostkę. Przez to konsystencja pulpy pomidorowej nie jest jednolita. Podczas jedzenia wyraźnie czuć, że jemy pomidory, a przy tym sos jest nadal dosyć rzadki. Jego smak jest wyrazisty i świeży.
Passata pomidorowa to wyjątkowo uniwersalny produkt, który odnajdzie się w wielu daniach pochodzących z różnych regionów świata. Jej gładka konsystencja i pomidorowy smak świetnie sprawdzą się jako baza do sosów makaronowych. Przygotujemy z nich popularne bolognese, arrabbiata lub marinara.
Do tego passaty można użyć jako podstawę do przygotowania gołąbków lub zapiekanek, zarówno tych ziemniaczanych, ryżowych, jak i makaronowych. Zrobimy z niej pyszny domowy sos do posmarowania spodu pizzy oraz do polania gotowego dania. Z passatą można też przygotować wyśmienite zupy jak np. rozgrzewającą zupę meksykańską.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Czym się różni szarlotka od jabłecznika? Nie tylko ciasto odgrywa ważną rolę
Faworki smaż tylko na konkretnym tłuszczu. Będą chrupać aż miło
To najzdrowszy owoc świata. Większość Polaków je nawet codziennie