Zagęszczasz gulasz mąką? Makłowicz mówi, że to kulinarny grzech i podaje swój sposób
Gulasz to węgierskie danie, które w kuchni polskiej pojawia się niezwykle często. Gęsty, zawiesisty sos oraz miękkie i kruche kawałki mięsa — potrawa ta ma wielu fanów, a w każdym domu przepis na nią odrobinę się różni. To, co jednak powinno łączyć każdy gulasz, to brak mąki w potrawie. Jak podkreśla Robert Makłowicz to jeden z największych grzechów, które popełniamy w kuchni. Dowiedz się dlaczego.
Robert Makłowicz to jeden z ulubionych kucharzy wielu Polaków. Jest źródłem inspiracji oraz wielu wskazówek, które są niezwykle przydatne w kuchni. Jest również wielkim miłośnikiem kuchni węgierskiej. Z tego powodu nie powinno być dla nas zdziwieniem, że ma swoje zdanie na temat kultowej potrawy, jaką jest gulasz.
Gulasz to danie, na które nie ma jednego przepisu. Każdy przygotowuje potrawę na swój sposób, dostosowując ją do swojego gustu. Każdy gulasz powinien jednak być przygotowany ze składników o wysokiej jakości — mięsa wołowego lub baraniego, cebuli, świeżego czosnku, marchewki, selera, pietruszki i słodkiej papryki.
Robert Makłowicz uważa, że jednym z największych grzechów podczas przygotowywania gulaszu jest zagęszczanie go za pomocą mąki. Kucharz zapewnia, że zamiast niej do zagęszczenia sosu potrzebna jest jedynie cebula. Pod wpływem długiego gotowania warzywo mięknie i zagęszcza sos, jednocześnie zapewniając mu unikatowy smak. Odpowiednia ilość cebuli jest doskonałym sposobem na uzyskanie pożądanej przez nas gęstości sosu.
Zobacz także: Chrupiąca surówka majora. Najlepszy dodatek do obiadu
Sposób Roberta Makłowicza nie jest jedynym sposobem na uniknięcie mąki w gulaszu. Wiele osób używa do poprawienia konsystencji sosu śmietany. Kwaśna śmietana wpłynie na konsystencję, zagęszczając całe danie i jednocześnie poprawi jego smak. Sprawdzi się, szczególnie kiedy sos okaże się zbyt pikantny. Zanim dodamy ją do dania, pamiętajmy jednak, aby ją zahartować, czyli połączyć z niewielką ilością gorącego sosu. Dopiero tak przygotowaną śmietaną możemy dodać do dania.
Skutecznym sposobem na zagęszczenie sosu jest również jego redukcja. Jest to jednak sposób stosunkowo czasochłonny. Należy gotowy sos trzymać na niewielkim ogniu bez przykrycia, aby pozwolić nadmiarowi wody na odparowanie. W tym przypadku należy jednak uważać na smak całego dania. Mniejsza ilość wody może oznaczać zbyt intensywny smak. Z tego powodu potrawę warto posolić dopiero na końcu.
Źródła: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Jak zmiękczyć awokado? Włóż je do papierowej torebki i dodaj popularny owoc
Tak Duńczycy przyrządzają polędwiczki wieprzowe. Mięso rozpływa się w ustach
Złota kawa to coraz modniejszy napój. Nie tylko dlatego, że przyspiesza odchudzanie