Babcine pierogi z truskawkami i twarogiem. Strzelczyk zdradza recepturę
Gotowanie pierogów nie należy do najprostszych zadań. Często sklejają się, przykleją do ścianek garnka lub po prostu w wyniku gotowania wypływa z nich nadzienie. Wiele osób zastanawia się, co robią nie tak. Okazuje się, że jest to zadanie wyjątkowo wymagające i wiele rzeczy może pójść nie tak. Nie warto się jednak poddawać. Podpowiadamy, w jaki sposób przygotować pierogi, aby ciasto nie było zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Ten prosty przepis Tomasza Strzelczyka sprawi, że będziesz przygotowywał je przez cały sezon.
Dzięki kilku prostym sposobom możliwe będzie szybsze i sprawniejsze przygotowanie pysznych pierogów. Przepis Tomasza Strzelczyka jest prosty i uniwersalny, dzięki czemu można przygotowywać je przez cały sezon na różne sposoby.
Zobacz także: To ciasto to hit wakacji! Bez pieczenia i przygotujesz je błyskawicznie
Składniki na ciasto:
- 500 g mąki pszennej,
- 350 ml gorącej wody,
- 25 g masła,
- sól.
Składniki na farsz:
- 200 g truskawek do farszu,
- 600 g twarogu półtłustego,
- 10 cukru waniliowego,
- 2 łyżki cukru pudru,
- 3 łyżki gęstej śmietany 18 proc.,
- dodatkowo: 300 g truskawek, kilka listków mięty.
Zaczynamy od przygotowania ciasta na pierogi. W misce umieszczamy masło, które zalewamy odpowiednią ilością wrzątku. Za pomocą trzepaczki mieszamy dokładnie, aby masło się rozpuściło. Na stolnicy rozsypujemy mąkę. Stopniowo dodajemy wody z masłem i zagniatamy ciasto. Uważamy, aby się nie poparzyć. Dodajemy szczyptę soli i wyrabiamy ciasto do momentu, aż będzie elastyczne. Przykrywamy miską i odstawiamy na bok na ok. 15 minut.
W tym czasie przygotowujemy nadzienie. W misce umieszczamy twaróg i rozgniatamy go za pomocą widelca. Dodajemy kwaśną śmietanę, cukier puder i cukier waniliowy. Wszystko razem mieszamy. Truskawki myjemy, pozbawiamy szypułek i kroimy w kostkę. Gotowe dorzucamy do twarogu i mieszamy.
Wracamy do ciasta. Kawałek ciasta cienko wałkujemy. Za pomocą szklanki wycinamy kółka, które następnie wypełniamy farszem i sklejamy na kształt pieroga. W dużym garnku gotujemy osoloną wodę, do wrzątku wrzucamy pierogi i od momentu wypłynięcia gotujemy przez 2-3 minuty.
Z pozostałych truskawek przygotowujemy prosty sos. Do naczynia blendera wrzucamy truskawki z kilkoma listkami mięty. Blendujemy na gładką masę.
Gorące pierogi podajemy polane sosem truskawkowym i kleksem tłustej śmietany.
Podczas gotowania pierogów wiele rzeczy może pójść nie po naszej myśli. Zanim przejdziemy do ich przygotowania, musimy pamiętać o kilku aspektach, które sprawią, że uzyskanie perfekcyjnych pierogów będzie prostsze, niż myślisz.
Pierwszym ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest czas gotowania pierogów. Jest on zależny od wielkości pieroga oraz grubości ciasta. Im cieńsze ciasto oraz delikatniejszy pieróg, tym krótszy będzie czas gotowania. Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, będziemy musieli liczyć się z rozpadaniem pierogów podczas gotowania.
Wiele zależy też od farszu. Jeśli wymaga on gotowania, musimy liczyć się z tym, że pierogi będzie trzeba gotować dłużej. Jeśli składniki były już lekko podgotowane, to znak, że można trzymać pierogi krócej w gorącej wodzie.
Pierogi powinny być porządnie sklejone. Warto z brzegów pozbyć się nadmiaru mąki, zwilżyć ciasto wodą oraz porządnie docisnąć. W ten sposób będziemy mieć pewność, że farsz nie wypłynie.
Pierogi zawsze wrzucamy do wrzątku. Zimna woda mogłaby sprawić, że ciasto się rozklei, rozgotuje i rozpadnie. Krótko mieszamy, aby nie przylepiły się do siebie, ani do dna garnka. Dopiero od momentu ich wypłynięcia na powierzchnię, liczymy czas gotowania.
Źródła: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Chleb, który pomaga w odchudzaniu i obniża cholesterol. Zrób go w domu
Kremowa jajecznica po francusku. Po takim śniadaniu zgłodniejesz dopiero w porze obiadowej
Roladki wołowe wyjdą delikatne i mięciutkie. Podaj je ze specjalnym sosem