Reklama
Reklama

Chleb na zakwasie z przepisu babci. Chrupiąca skórka i miękki środek

Chociaż obecnie w sklepach znajdziemy produkty, praktycznie z każdego zakątka świata, dzięki czemu możemy przygotować niemal dowolne danie, wiele osób nadal najbardziej docenia tradycyjne smaki. Domowy chleb na zakwasie, posmarowany masłem, to rarytas, który przenosi wielu z nas do lat dzieciństwa. Jeśli masz ochotę odtworzyć ten smak, koniecznie zajrzyj do dalszej części artykułu.

Chleb na zakwasie z przepisu babci jest prosty w przygotowaniu i wymaga jedynie trzech składników. Choć jego przygotowanie zajmuje dość sporo czasu, to warto go upiec od czasu do czasu. Żadne sklepowe pieczywo nie ma takiego smaku i zapachu. Na pewno nie skończy się na jednej kromce. 

Sprawdź także: Wyśmienite kapuśniaczki do wigilijnego barszczu. Nie ma szans, by się nie udały

Przepis na chleb na zakwasie z przepisu babci 

Składniki na zakwas: 

  • 130 g mąki pszennej + 600 g do karmienia, 
  • 50 g mąki pełnoziarnistej + 300 g do karmienia, 
  • woda. 

Chleb: 

  • 500 g mąki chlebowej, 
  • 350 g wody, 
  • 10 g soli.

Gotowy chleb będzie fantastyczną bazą do kanapek, tych wytrawnych, np. z serem, szynką, czy jajeczną pastą kanapkową, jak i na słodko, z serkiem twarogowym, dżemem, lub miodem. Miłośnicy tradycji jeszcze ciepły chleb mogą zajadać z odrobiną masła. 

Jak zrobić chleb na zakwasie z przepisu babci? 

Przygotuj zakwas. Wymieszaj oba rodzaje mąki w szczelnym, szklanym pojemniku. Dodaj 100 ml wody i dokładnie całość wymieszaj. Przykryj słoik przewiewną ściereczką i zabezpiecz ją gumką recepturką. Umieść pojemnik w ciepłym miejscu na 24 godziny. Po tym czasie wymieszaj zaczyn i pozostaw na kolejne 24 godziny. 

Codziennie wyrzucaj cały zaczyn, pozostawiając jedynie 2 łyżki z całości. Karm go 60 g mąki i 60 g wody. Dokładnie wymieszaj. Powtarzaj procedurę przez 7-10 dni, do momentu aż będzie bulgotał i podwoi swoją objętość w ciągu 4-12 godzin od nakarmienia. 

Przygotuj chleb. Do miski przenieś 50 g zaczynu i wodę do dużej miski. Wymieszaj. Dodaj mąkę chlebową i sól. Za pomocą sztywnej szpatułki lub rąk mieszaj składniki do momentu powstania jednolitej masy. Miskę przykryj ściereczką i odstaw na godzinę w temperaturze pokojowej. 

Zwilż dłonie odrobiną wody i podnieś kulę ciasta z jednej strony. Rozciągnij je w górę i obróć o ćwierć obrotu. Zakręć tak cztery razy, formując ciasną kulę. Umieść ją na papierze pergaminowym, który później pozwoli lepiej przenosić bochenek. 

Przykryj miskę i odstaw ciasto na kolejne 30 minut. Powtórz proces rozciągania i składania bochenka jeszcze raz. Pozostaw je do wyrośnięcia na 7-10 godzin. Ponownie je rozciągnij i złóż w czterech kierunkach i uformuj kształt bochenka. Odstaw na kolejne 1-2 godziny. 

Wbij kciuk w bochenek na głębokość ok. 1 cm. Jeśli wgłębienie szybko wraca do pierwotnego kształtu, masa potrzebuje więcej czasu na rośnięcie. 


Źródła: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Pieczony sernik z malinami. Ekspresowy przepis na święta i sylwestra

Ekspresowe ciasto z makiem i orzechami. Szybko zrobisz i szybko też zniknie, bo jest pyszne

Szybkie ciasto pomarańczowe. Deser last minute na święta

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: chleb