Wyśmienite kapuśniaczki do wigilijnego barszczu. Nie ma szans, by się nie udały
Intensywny w smaku, aromatyczny barszcz wigilijny musi się pojawić podczas wigilijnej kolacji w wielu polskich domach. Zupę tą można podawać na wiele różnych sposobów, moim ulubionym jest dodatek kapuśniaczków. Te pyszne drożdżowe przekąski, zawsze w mig znikają ze stołu. Z tego przepisu nie ma szans, żeby się nie udały.
Barszcz czerwony to tradycyjna wigilijna zupa. Najczęściej mówi się o podawaniu go z uszkami. Ja mam na to od wielu lat inny sposób.
Chętnie wybieranym dodatkiem do barszczu na wigilię są uszka. Ciasto wypełnione farszem z grzybów i kapusty świetnie komponuje się z tradycyjną zupą. Najlepsze są te domowe, jednak wykonanie ich jest bardzo czasochłonne, a my nie zawsze mamy tyle wolnego.
Wtedy zamiast uszek niektórzy barszcz wigilijny podają z pierogami. Smakują równie dobrze co uszka i później można zajadać zarazem bez zupy. Dobrze sprawdzą się także chrupiące krokiety. Ale jeszcze szybszym rozwiązaniem będzie przygotowanie pasztecików.
Drożdżowe bułeczki najlepiej łączą się z intensywnym barszczem. Popularnym nadzieniem jest to wykonane z suszonych grzybów, ale warto wypróbować również to z samej kapusty.
Sprawdź także: Jak zrobić idealne ciasto na pierogi i uszka? Magda Gessler biłaby brawo
Kapuśniaczki do wigilijnego barszczu przygotowuję z tego przepisu od wielu lat. Zawsze wychodzą pyszne, delikatne i puszyste. Wypełniająca paszteciki kiszona kapusta idealnie dopełni smak świątecznej zupy, a dodatek pieczarek nada całości grzybowego posmaku. Wypróbuj w tym roku zamiast uszek, a zaskoczysz i zachwycisz całą rodzinę.
Składniki:
- 500 g mąki,
- 150 g margaryny,
- 60 g świeżych drożdży,
- 2 łyżki mleka,
- 1 łyżeczka cukru,
- 2 jajka,
- 2 żółtka jaj,
- 1 kg kapusty kiszonej,
- 2 cebule,
- 125 ml kwaśnej śmietany,
- 400 g pieczarek,
- majeranek,
- sól,
- pieprz,
- olej do smażenia.
Mleko podgrzej, żeby było delikatnie ciepłe. W nim rozpuść cukier i drożdże. Na stolnicę wsyp mąkę, a na środku zrób dołek. Wlej do niego drożdżowy rozczyn i lekko oprósz go mąką. Całość pozostaw na ok. 10 minut. Przez ten czas drożdże powinny wyrosnąć.
Drożdże wymieszaj delikatnie z mąką. Po chwili dodaj margarynę i posiekaj ją z mąką. Następnie dodaj szczyptę soli, jajka, żółtka, śmietanę i zacznij wszystko wyrabiać dłońmi lub przy pomocy pomocą miksera z hakiem. Ciasto jest gotowe, gdy osiągnie jednolitą konsystencję. Wtedy odstaw je na bok.
Kapustę kiszoną ugotuj, przestudź, a następnie odciśnij z wody i posiekaj. Cebulę i pieczarki posiekaj. Na patelni rozgrzej niedużą porcję oleju, a gdy będzie ciepły, dodaj cebulę, zeszklij ją i po chwili dodaj pieczarki. Zawartość patelni dopraw solą, pieprzem i majerankiem. Do cebulę i pieczarki wymieszaj z kapustą.
Ciasto podziel na części i rozwałkuj. Wzdłuż brzegu ciasta rozłóż farsz, a ciasto zwiń w rulon, tak aby farsz nie wypadł. Powstały rulon podziel nożem na mniejsze paszteciki i wyłóż je na blachę wyłożoną papierem. Całość przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw na 20 minut do wyrośnięcia. Po tym czasie kapuśniaczki posmaruj od góry roztrzepanym jajkiem.
Blachę z pasztecikami wstaw do piekarnika rozgrzanego do 200 st. Celsjusza i piecz, aż nabiorą złotego koloru. Wówczas kapuśniaczki są gotowe do jedzenia. Podawaj je z wigilijnym barszczem.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Wigilijne uszka z przepisu siostry Anastazji są wybitne. Oto jej kulinarny sekret
Aromatyczna karkówka na kiszonej kapuście. Idealna na uroczysty obiad, posmakuje rodzinie
Tort czekoladowy jak z bajki. Prosty przepis, a efekt spektakularny