Chrupiący chleb z gara. Zachowuje świeżość przez długi czas
Najlepsze pieczywo ma chrupiącą, zarumienioną skórkę i mięciutki, sprężysty środek. Bochenek pięknie pachnie i jest idealnie okrągły. Nawet sama pajda, bez dodatków, smakuje wyśmienicie. Jeśli szukasz sprawdzonego przepisu na domowe pieczywo, to chleb z gara jest właśnie dla ciebie.
Chleb z gara to prosty sposób na pyszne, domowe pieczywo. Pieczenie go w garnku, nadaje bochenkowi ładny, regularny kształt, a dzięki wysokiej temperaturze skórka ładnie się przypieka, zachowując chrupkość. Chleb smakuje wyśmienicie w każdej postaci, nawet najbardziej podstawowej - kromek posmarowanych masłem. Dodatkową zaletą jest to, że upieczesz go z zaledwie 5 składników.
Składniki:
- 500 g mąki pszennej,
- 10 g świeżych drożdży,
- łyżeczka cukru,
- 1,5 łyżeczki soli,
- 350 ml ciepłej wody.
Sposób wykonania:
Przygotuj zaczyn. W małej miseczce rozmieszaj pokruszone drożdże z ciepłą wodą (ok. 80 ml) i cukrem. Odstaw, aby zaczęły pracować (na ok. 15 minut).
Zabierz się za ciasto. W dużej misce wymieszaj przesianą mąkę i sól, po czym dolej pieniący się zaczyn i resztę wody. Wymieszaj łyżką, aż powstanie klejące, jednolite ciasto. Przykryj miskę ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na ok. 40-60 minut. Po tym czasie przełóż ciasto na podsypaną mąką stolnicę. Zagnieć, składając kilka razy do środka, po czym posyp mąką, przykryj ściereczką i odstaw na ok. 30 minut.
W tym czasie duży, żeliwny garnek z pokrywką wstaw do pieca nagrzanego do 210-220°C i trzymaj ok. 20-30 minut. Ostrożnie wyjmij garnek z piekarnika, posmaruj środek olejem i uważnie przełóż ciasto. Przykryj garnek pokrywką i wstaw do pieca na ok. 30 minut. Wszystkie te czynności wykonuj bardzo ostrożnie, aby się nie poparzyć. Po tym czasie zdejmij pokrywę i piecz chleb jeszcze ok. 20 minut do osiągnięcia ładnej, podpieczonej skórki.
Garnek z chlebem wyjmij z piekarnika i zostaw do wstępnego ostygnięcia. Następnie wyjmij z naczynia bochenek i zupełnie wystudź. Chleb z gara bardzo długo zachowuje świeżość, ale najlepiej trzymaj go w bawełnianym worku lub papierze i zamkniętym pojemniku.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Nie makaron i nie ryż do rosołu. Wypróbowałam dodatek z przepisu prosto Włoch
Żydowska penicylina. Odżywczy rosół, który stawia na nogi w chorobie
Złociste mini pączki karnawałowe, które wszyscy uwielbiają. Przepis jest prosty