Ciasto, które pokocha każdy. Przygotuj prosty malinowiec
Malinowiec to delikatny i prosty w przygotowaniu deser. Ciasto przełożone jest aksamitną, budyniową masą, a z wierzchu - udekorowane galaretką. Najlepie zatopić w niej maliny, które są źródłem licznych wartości odżywczych. Przekonaj się, dlaczego warto upiec malinowca.
Maliny są nie tylko słodkie i soczyste, ale też bogate w wartości odżywcze. Można zajadać zarówno ich owoce, jak i liście. W 100 g malin znajduje się 52 kcal i duża porcja błonnika pokarmowego oraz antyoksydantów. Zawierają witaminy (w tym A, C, E i te z grupy B) oraz minerały (m.in. potas, magnez, wapń i żelazo).
Dlaczego warto jeść maliny? Wartości odżywcze owoców przekładają się na ich właściwości prozdrowotne. Wykazują one działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, które chroni przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi (w tym przed nowotworami) i opóźnia starzenie się organizmu. Dzięki dużej zawartości błonnika i pektyn, usprawniają pracę układu pokarmowego, wspierając m.in. jelita.
Ponadto owoce zmniejszają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i działają przeciwgorączkowo, przeciwwirusowo oraz przeciwbakteryjnie. Mogą więc pomóc w szybszym uporaniu się z przeziębieniem i wzmocnieniu odporności.
Maliny można zajadać jako samodzielną przekąskę, ale od czasu do czasu można wykorzystać je do przygotowania pysznego ciasta. Malinowiec to połączenie prostego ciasta z budyniową masą i galaretką wypełnioną zdrowymi owocami. Przekonaj się, jak łatwo zrobić deser.
Składniki:
- 500 ml mleka,
- 500 ml wody,
- 500 g dowolnych owoców np. malin i jeżyn,
- 200 g mąki pszennej,
- 200 g cukru,
- 150 g masła,
- 4 duże jajka,
- 2 opakowania budyniu śmietankowego,
- 2 opakowania galaretki malinowej,
- łyżka proszku do pieczenia.
Sposób wykonania:
Jajka utrzyj z cukrem na jasną masę, a następnie dodaj mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Ciasto przełóż do blaszki prostokątnej 40 x 25 cm i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza przez około 30 minut. Po upieczeniu ciasto pozostaw do przestudzenia i przekrój na dwa blaty.
Budynie ugotuj w 500 ml mleka, stale mieszając. Do ostudzonej masy dodaj masło i zmiksuj. Na pierwszy blat biszkoptu wylej połowę masy budyniowej i przykryj drugim blatem. Posmaruj go resztą masy budyniowej.
Galaretki rozpuść w 500 ml wody i odstaw, by lekko stężały. Na ciasto wyłożyć owoce i zalej wszystko lekko tężejącą galaretką. Odstaw do lodówki na 2 godziny do stężenia.
Źródło: terazgotuje.pl, ncez.pzh.gov.pl
Zobacz też:
Kultowe danie mięsne z PRL-u. W sam raz na andrzejkową imprezę
Ekspresowe, mięciutkie pierniczki. Zrobisz je w 15 minut
To najszybsza sałatka dla gości. Będzie gotowa w mniej niż 10 minut