Gdy przyniosłam do pracy, nie został nawet okruszek. Wszyscy chwalili moją szarlotkę z pigwą
Obecnie na stołach podczas deserów królują śliwki, jabłka czy gruszki. Ja jednak wyszłam z tego schematu i przygotowałam ciasto z pigwą. Część zabrałam do pracy, żeby poczęstować znajomych, a to, co się tam stało, przerosło moje oczekiwania. Po cieście nie został nawet okruszek, a wszyscy chwalili jakie pyszne. Koniecznie wypróbuj.
Pigwa jest idealna do przerabiania na dżemy, konfitury czy soki. Spożywanie jej na surowo to nie jest największa przyjemność, ze względu na to, że owoc ma kwaśny, cierpki, czasem aż gorzki smak. Dlatego do ciasta dodaje podsmażoną pigwę.
Sprawdź także: Pierwszy raz jadłam ciasto Bomba Apostołów. Od razu wzięłam przepis od przyjaciółki
Słysząc lub mówiąc o szarlotce, zwykle mamy na myśli ciasto z jabłkami. Okazuje się jednak, że ta nazwa określa placek wykonany z kruchego ciasta, który wypełniony jest owocami. Zazwyczaj są to jabłka, ale można wykorzystać też inne ulubione gatunki. Najczęściej zamienia się je na gruszki, śliwki, brzoskwinie czy morele.
Świetnym połączeniem jest także szarlotka z pigwą. Nawet po obróbce termicznej ma nieco kwaśny posmak, przez co ciekawie kontrastuje ze słodkim smakiem kruchego ciasta. To jesienny deser, którego koniecznie trzeba spróbować.
Szarlotka z pigwą z tego przepisu dosłownie rozpływa się w ustach. Jest tak pyszna, że gdy stawiam ją na stole, po chwili muszę iść po więcej i zaraz znowu nic nie zostaje. Połączenie kwaśnego owocu ze słodkim ciastem jest wybitne. Dodatkowo dawka cynamonu nadaje mu niesamowitego aromatu. Wypróbuj i przekonaj się sama.
Składniki na ciasto:
- 350 g mąki pszennej,
- 150 g mąki orkiszowej,
- 200 g zimnego masła,
- 120 g cukru,
- 10 g cukru waniliowego,
- 2 jajka,
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia.
Składniki na nadzienie:
- 900 g pigwy (obranej i pozbawionej gniazda nasiennego),
- 100 ml wody,
- 6 łyżek cukru,
- 2 łyżki cukru waniliowego,
- 1 łyżka masła,
- 350 ml wody,
- 2 budynie śmietankowe lub waniliowe,
- 3/4 łyżeczki cynamonu.
Wszystkie składniki na ciasto przełóż do misy miksera. Całość miksuj, aż utworzy się jednolita, gładka masa. Gotowe ciasto przez chwilę jeszcze wyrabiaj w dłoniach, a następnie uformuj kulę i odkrój z niej 1/3. Mniejszą część zawiń w folię spożywczą i włóż do zamrażarki. Formę na ciasto wyłóż papierem do pieczenia. Dno blachy wyłóż równomiernie większą częścią ciasta i umieść ją w lodówce.
W tym czasie zajmij się nadzieniem. Pigwę pokrój w niedużą kostkę. W garnku umieść wodę, masło i składniki podgrzej. Gdy połączą się, dodaj pigwę, dwa rodzaje cukru i smaż je na niskim ogniu do momentu, aż owoce staną się miękkie. Całość co jakiś czas mieszaj, aby nic się nie przypaliła.
Budynie rozrób w 350 ml wody, wlej je do garnka i zagotuj. Na koniec dosyp cynamon i wymieszaj. Garnek zdejmij z ognia i jego zawartość zostaw do przestudzenia. Blachę z ciastem wyjmij z lodówki i nakłuj widelcem. Na to wylej masę pigwową, rozłóż ją równomiernie, a na górę zetrzyj na tarce o dużych oczkach ciasto z zamrażarki.
Szarlotkę z pigwą piecz przez 45 minut w piekarniku nagrzanym do 175 st. Celsjusza. Gdy będzie przyrumienione, wyjmij je i pozostaw do przestygnięcia. Ciasto podawaj oprószone cukrem pudrem.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Rozgrzeje i doda energii w najbardziej ponury dzień. Ta zupa to będzie jesienny przebój
Jesienna kawa z korzennym twistem. Jeden ze składników podkręca metabolizm
Rozgrzewa bardziej niż rosół i żurek. Gruzińska zupa to najlepsze danie na chłodne dni