Jak się robi domową frużelinę wiśniową, porzeczkową lub malinową? Zimą przyda się do ciast
Frużelina to składnik, bez którego trudno wyobrazić sobie niektóre desery. Jej mocno owocowy smak i nietypowa konsystencja sprawiają, że wyróżnia się ona na tle innych przetworów. Co to jest frużelina i jak przyrządzić ją w domu? Poznaj sprawdzone przepisy i zrób duże zapasy na zimę.
Z czym zazwyczaj kojarzy się frużelina? Większość osób z pewnością odpowie, że z goframi. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że przysmak ten ma znacznie szersze zastosowanie i doskonale sprawdza się w wielu innych deserach, w tym ciastach, tortach, babeczkach, kremach i naleśnikach. Niektórzy kupują ją w formie gotowego produktu, ale rzadko dorównuje on swoim smakiem wyrobom przygotowanym we własnej kuchni. Co to jest frużelina i jak zrobić ją samodzielnie w domu? Do czego ją dodawać i jakie owoce wybrać? Poznaj kilka prostych receptur i koniecznie zaopatrz się w duże zapasy - w zimie będą jak znalazł.
Zanim dowiesz się, jak się robi domową frużelinę, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest ten składnik. Otóż jest to rodzaj przetworu na bazie owoców zatopionych w żelu o konsystencji kisielu lub rzadkiej galaretki. Można wyczarować ją z rozmaitych surowców - największą popularnością cieszą się maliny, wiśnie, porzeczki, borówki, truskawki oraz jagody. Jeśli lubisz nieco zaszaleć, możesz postawić na bardziej nietypowe opcje, np. pomarańcze, kiwi, mango, kaki, winogrona oraz ananasa. Wymieszaj je wszystkie, a stworzysz coś absolutnie niebanalnego.
Zastanawiasz się, do czego stosować frużelinę? Wiedz, że wyróżnia się ona dużą uniwersalnością - można dodawać ją nie tylko do gofrów, ale również ciast, babeczek oraz tortów. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby użyć jej jako nadzienie do naleśników lub owocową polewę do ulubionych lodów. Ponadto świetnie urozmaici poranną owsiankę oraz warstwowy deser w pucharku. Brakuje ci pomysłu na szybką słodką przekąskę? Zatem wyjmij z lodówki jogurt naturalny i wymieszaj go właśnie z frużeliną. Dowiedz się, w jaki sposób ją przyrządzić i w jakich wersjach smakuje najlepiej.
Domowa frużelina z borówek to idealna opcja dla osób, które lubią zasmakować lata w jesienne lub zimowe dni. Warto po nią sięgnąć, gdy znudzą ci się klasyczne przetwory na bazie malin, jagód czy truskawek. Poza owocami do jej zrobienia potrzebujesz cukru, mąki ziemniaczanej oraz soku z cytryny. Od czego zacząć realizację przepisu?
Opłucz borówki pod bieżącą wodą i umieść je w garnku o grubym dnie. Zasyp jego zawartość cukrem i skrop sokiem z cytryny. Gotuj całość do momentu, aż owoce puszczą sok - odlej go do oddzielnego naczynia, dodaj do niego mąkę ziemniaczaną i dokładnie wymieszaj. Gotową mieszankę przelej do borówek i zagotuj. Kontynuuj obróbkę termiczną przez dwie minuty, cały czas mieszając.
Wiśniowa frużelina z pewnością posmakuje osobom gustującym w deserach z kwaśnym akcentem. Do jej przygotowania można wykorzystać zarówno świeże, jak i mrożone owoce. Pozostałe niezbędne komponenty to sok z cytryny, cukier oraz mąka ziemniaczana. Jak powstaje domowa frużelina z wiśni krok po kroku?
Opłucz dokładnie owoce i usuń z nich pestki. Wrzuć je do garnka, zasyp cukrem i podgotuj na małym palniku, co jakiś czas mieszając. Kontynuuj obróbkę termiczną tak długo, aż wiśnie nabiorą miękkości i puszczą dużo soku. Wymieszaj mąkę ziemniaczaną z wodą i wlej ją do garnka - cały czas mieszaj jego zawartość. Gdy frużelina osiągnie odpowiednią konsystencję, zdejmij ją z palnika i zaczekaj, aż wystygnie.
Ten rodzaj frużeliny stanowi doskonałą alternatywę dla malinowych dżemów i konfitur, dlatego chętnie używa się jej przy wypieku tortów i ciast na bazie kremów. Wyczarowanie domowej frużeliny z malin jest niezwykle proste - potrzebujesz do tego zaledwie kilku składników (świeże lub mrożone maliny, mąka ziemniaczana, cukier, sok z cytryny), a przepis niewiele różni się od tych powyższych.
Umieść ponad połowę malin w garnku, zasyp je cukrem, polej sokiem z cytryny, a następnie podgotuj na małym palniku. Gdy owoce zmiękną i puszczą sporą ilość soku, wsyp do nich drugą porcję malin. Kontynuuj obróbkę termiczną do momentu, aż owocowa masa będzie gorąca - gdy osiągnie odpowiednią temperaturę, zmniejsz ogień i dolej do niej mąkę ziemniaczaną wymieszaną z wodą.
Gotuj zawartość garnka, pamiętając o regularnym mieszaniu. Gdy frużelina będzie gęsta, zdejmij ją z kuchenki i odstaw do ostygnięcia. Jeśli nie planujesz wykorzystać jej od razu po przyrządzeniu, wstaw ją do lodówki. Pamiętaj jednak, że przed dodaniem jej do deseru należy ją potrzymać przez jakiś czas w temperaturze pokojowej.
Domowa frużelina z porzeczek znakomicie sprawdzi się do przekładania ciast oraz warstwowych deserów w pucharku z bitą śmietaną w roli głównej. I nie tylko. W przepisie można uwzględnić czarne lub czerwone porzeczki - w zależności od efektu, jakiego oczekujesz. Warto podkreślić, że czarne owoce są nieco słodsze, natomiast czerwone bardziej kwaskowate.
Poza porzeczkami w skład frużeliny w tym wydaniu wchodzi cukier, sok z cytryny oraz mąka ziemniaczana. Pierwszym krokiem w realizacji przepisu jest oczyszczenie owoców z łodyżek i opłukanie ich pod bieżącą wodą. Po wykonaniu tych czynności wrzuć je do garnka, zasyp cukrem i polej sokiem z cytryny. Gotuj je do momentu, aż puszczą sok.
Połącz mąkę ziemniaczaną z zimną wodą i dodaj ją do owoców - obróbka termiczna powinna trwać tak długo, aż porzeczki się zagotują. Jeśli trudno będzie ci uzyskać stosowną konsystencję, możesz sięgnąć po żelatynę - dolej ją dopiero po zdjęciu garnka z palnika. Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i odstaw je do ostygnięcia.
Źródła: smaker.pl
Zobacz też:
Zacznij niedzielę sycącym śniadaniem na słodko. Idealne danie na jesienne dni
Bez grama nabiału. Ser, który mogą jeść weganie i osoby z nietolerancją laktozy
W tym roku zrobiłam dżem winogronowy z pestkami. Z goframi i naleśnikami smakuje wybornie