Reklama
Reklama

Korzystnie działa na serce, pomaga obniżyć cholesterol. Zrób nalewkę z czerwonych owoców

Czerwone winogrona są źródłem przeciwutleniaczy, które nie tylko wspierają proces neutralizowania szkodliwego działanie wolnych rodników, ale i mają właściwości przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i antynowotworowe. Warto jeść je na surowo, a także przygotować z nich przetwory. Świetnie sprawdzają się w dżemach, sokach i galaretkach. Możesz także zrobić z nich nalewkę.

Nalewka z winogron, szczególnie tych dojrzałych z własnego ogródka, charakteryzuje się głębokim, kwaskowato-słodkim smakiem nieporównywalnym z żadnym kupnym winem czy nalewką. Wspaniale sprawdzi się podczas wszystkich spotkań rodzinnych, na święta czy podczas chłodnych wieczorów. Alkohol można spożywać samodzielnie lub jako dodatek do herbaty. Nadaje się także do nasączania biszkoptów i ciast. Nalewkę możesz przechowywać w spiżarce przez lata, bez utraty walorów smakowych. Taka nalewka nie tylko będzie mieć działanie antyoksydacyjne, ale i wspomoże pracę serca, a także przyczyni się do zadbania o prawidłowy poziom cholesterolu. 

Sprawdź także: Mało kto wie, że sok z tych owoców obniża cukier i ciśnienie. Dobrze go pić w trakcie przeziębienia

Przepis na nalewkę z winogron 

Warto pamiętać, że nalewka z winogron będzie odpowiednia tylko dla osób pełnoletnich. Co więcej, zawiera sporo cukru, dlatego nie jest zalecana osobom, które borykają się z cukrzycą lub insulinoopornością. 

Składniki: 

  • 1 kg czerwonych i dojrzałych winogron, 
  • 1 l wódki 40 proc., 
  • 500 g cukru, 
  • 500 ml wody.

Jak zrobić nalewkę z winogron?

W garnku zagotuj wodę z dodatkiem cukru. Mieszaj przez kilka minut do zgęstnienia. Zdejmij z palnika i ostudź. Do dużego słoja lub butli włóż winogrona. Rozgnieć je lekko, by puściły sok. Wlej do nich mieszankę cukrową i zalej wódką. Wymieszaj i zakręć. 

Butlę trzymaj w temperaturze pokojowej, w ciemnym miejscu. Mieszaj nalewkę z winogron raz dziennie, uwalniając nadmiar gazu. Po ok. tygodniu skosztuj smak i w razie potrzeby dodaj cukru dla osłodzenia, wody dla osłabienia lub wódki dla wzmocnienia. Wymieszaj i trzymaj przez kolejny tydzień. 

Po tym czasie odcedź owoce na sitku wyłożonym kilkoma warstwami gazy. Płyn zlej do butelek i zakręć. Nalewkę przechowuj w chłodnym i ciemnym miejscu. 


Źródła: terazgotuje.pl 

Zobacz też:

Bez grama nabiału. Ser, który mogą jeść weganie i osoby z nietolerancją laktozy

W tym roku zrobiłam dżem winogronowy z pestkami. Z goframi i naleśnikami smakuje wybornie

Jesienny frykas pełen witamin. Robię zapas na zimę, bo jest niezastąpiona do naleśników i herbaty

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przetwory