Ma więcej wapnia i witaminy B niż zwykły ser. Łatwo zrobić go w domu
Nie zdajemy sobie sprawy, jak jedzenie tego sera wpływa na nas. Okazuje się, że ma o wiele więcej wapnia i witaminy B niż zwykły ser. Z łatwością przygotujesz go w domu z zaledwie dwóch prostych składników. Zrób sama i zajadaj się na potęgę. Musisz natomiast uważać w określonych przypadkach.
Sery podpuszczkowe to produkt, który powstaje przy użyciu enzymu trawiennego, nazywanego podpuszczką, wywołującego ścinanie się mleka. Enzym ten, pozyskiwany jest z błony śluzowej żołądków cieląt lub innych ssaków. Zamiast niego wybierane są często enzymy pochodzące z metod mikrobiologicznych lub z roślin.
Wyróżnia się pięć rodzajów serów podpuszczkowych: miękkie, półmiękkie, półtwarde, twarde i bardzo twarde. Sery miękkie charakteryzują się miękką i delikatną konsystencję. Sery półtwarde zaś są dosyć kruche i lepkie. Twarde za to mają twardy, ale wciąż elastyczny miąższ w przeciwieństwie do serów bardzo twardych, które są trudne nawet do krojenia.
Wśród serów podpuszczkowych miękkich i półmiękkich znajdziemy sery:
- z porostem pleśniowym (camembert, brie),
- z przerostem pleśniowym (gorgonzola, roquefort),
- maziowe (ser limburski),
- pomazankowe (bryndza),
- solankowe (feta).
Do grup serów podpuszczkowych półtwardych, twardych i bardzo twardych należą sery:
- typu szwajcarsko-holenderskiego (tylżycki),
- typu holenderskiego (edam, gouda),
- typu bałkańskiego (oscypek),
- typu angielskiego (cheddar),
- typu włoskiego (parmezan, pecorino).
Sery podpuszczkowe w zależności od rodzaju mogą się nieco od siebie różnić. Łączy je jednak wysoka ilość pełnowartościowego białka. Do tego sery te dostarczają dużej ilości wapnia, fosforu, witamin z grupy B (w tym B2, B12), witaminy A.
W efekcie ser podpuszczkowy będzie zdrowym produktem dla osób, które mają niedobory wapnia. Dodatkowo uzupełnienie zapotrzebowania na fosfor może sprawić, że często jedzony produkt zadba o zdrowie kości, zwiększy ich gęstość mineralną. Zapobiegnie rozwojowi osteoporozy i występowaniu złamań.
Do tego zaletą serów podpuszczkowych jest duża zawartość białka. Składnik ten bierze udział w budowie tkanek, narządów, mięśni, więc wpłynie na regenerację tych struktur po uszkodzeniach. Z tych powodów powinny się zajadać nimi osoby starsze, pracownicy fizyczni, sportowcy. Dodatkowo białko podbuduje odporność i zmniejszy szanse na pojawienie się infekcji.
Natomiast ser podpuszczkowy ma też wady. Może on zawierać duże ilości tłuszczu i soli, które jedzone w dużych ilościach mogą negatywnie wpłynąć na organizm. Mogą wywołać nagły przyrost masy ciała. Do tego mogą zwiększyć stężenie cholesterolu we krwi, co może skutkować podwyższonym ryzykiem rozwoju chorób układu krążenia.
Podsumowując, ser podpuszczkowy może być zdrowy, jeśli jest spożywany z umiarem. Jedzony w nadmiarze może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Powinny się wystrzegać go osoby z za wysokim cholesterolem, z nadwagą lub tendencją do tycia, a także pacjenci z nadciśnieniem. Nie będą one również odpowiednie dla osób z alergiami na białka mleka.
Zrobienie sera podpuszczkowego nie należy do zadań trudnych. Wymaga to za to sporej ilości czasu i uważności. Podczas gotowania stale trzeba kontrolować temperaturę i ilość składników. Jest to kluczowe, aby ser wyszedł odpowiedni. Z tego powodu konieczne jest użycie termometru spożywczego.
Z tego przepisu ser podpuszczkowy wychodzi bardzo prosty. W konsystencji jest miękki, a w smaku bardzo delikatny. Świetnie sprawdza się jako dodatek do kanapek, na których dobrze skomponuje się ze świeżymi warzywami, szczypiorkiem lub cebulką. Można go dodać również do sałatek.
Składniki:
- 5 l świeżego mleka krowiego lub pasteryzowanego tłustego,
- podpuszczka płynna,
- sól.
Do dużego garnka wlej całe mleko. Zacznij je podgrzewać na średnim ogniu, cały czas kontrolując temperaturę. Gdy mleko osiągnie temperaturę 36-38 stopni, wyłącz kuchenkę. Do ciepłego mleka dodaj 25 kropel podpuszczki płynnej (proporcja 5 kropel enzymu na 1 l mleka). Wszystko dokładnie wymieszaj i pozostaw na 30 minut, żeby zrobił się skrzep.
Po tym czasie skrzep w garnku potnij nożem na nieduże kawałki, ok. 2-3 cm. Następnie łyżką cedzakową delikatnie przemieszaj skrzep, który wytworzył się na dnie garnka. Całość pozostaw na kolejne 20 minut.
Przez ten czas ser powinien opaść, a na wierzchu zbierze się serwatka. Ziarno wyławiaj łyżką cedzakową i przełóż je do form i pozostaw do ociekania. Takie ociekanie może trwać do 24 godzin. Co jakiś czas ser obracamy. Po odczekaniu doby domowy ser podpuszczkowy solimy do smaku i jest gotowy do jedzenia.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Jeden z najpilniej strzeżonych przepisów na świecie. Czekoladowy Tort Sachera możesz zrobić w domu
Przysmak prosto z Podlasia. Mrowisko wprost rozpływa się w ustach
Zrobisz raz, będziesz marzyć o tym farszu. Pierogi z przepisu babci, lepszych nie ma