Reklama
Reklama

Na Śląsku podają to danie nawet na weselu. Panczkraut wybornie smakuje ze schabowym lub żeberkami

Trzy lub cztery składniki wystarczą, abyś zamiast zwykłych ziemniaków przyrządził przepyszną potrawę, którą można pałaszować samodzielnie lub jako dodatek do mięsa. Ten przepis pochodzący ze Śląska udowadnia, że warto dać szansę tej nowej formie ziemniaków. Poznaj panczkraut i sprawdź, jak go przygotować, aby cieszyć się pysznym smakiem oryginalnego połączenia.

To danie pochodzące ze Śląska zachwyci cię oraz twoich bliskich. Pozna oryginalne połączenie, które sprawi, że inaczej spojrzysz na ziemniaki.

Ciapkapusta, czyli śląski panczkarut. Co to za danie?

Ciapkakpusta lub panczkraut — to nazwy, pod którymi funkcjonuje to wyjątkowe danie z południowo-zachodniej Polski. Składa się z trzech lub czterech składników. Do jej przygotowania potrzebne są ziemniaki, kiszona kapusta oraz skwarki lub podsmażona cebulka.

Nazwa dania pochodzi od niemieckiego słowa pantschen, które oznacza rozcieńczać. W tym przypadku może oznaczać, że mocny smak kapusty kiszonej rozcieńczony jest za pomocą ziemniaków.

Panczkraut można podawać na kilka sposobów. Danie jest dobre samo w sobie i możemy je jeść jako posiłek. Doskonale je jednak sparować z mięsem. Dobrze smakuje w połączeniu z żeberkami, kotletami, pieczonym mięsem. Warto dać mu szansę i spróbować go w wersji jarskiej, w połączeniu z jajkiem sadzonym. Jest to uniwersalna potrawa, którą sprawdzi się praktycznie przy każdej okazji.

Zobacz także: Jedz zamiast mielonych. Siekańce to prosty obiad dla całej rodziny

Jak zrobić panczkarut? Prosty przepis na wyjątkowe danie

Panczkraut to potrawa, którą przygotowuje się według własnego uznania. Nie ma stałych proporcji, a my możemy zdecydować, jak kwaśna lub mięsna będzie potrawa.

Do jej przygotowania będziemy potrzebować:

  • ziemniaków,
  • kapusty kiszonej,
  • cebuli,
  • oleju roślinnego,
  • pieprz i sól,
  • opcjonalnie: kminek, cząber, majeranek, boczek.

Zaczynamy od umycia oraz obrania ziemniaków. Gotujemy je do miękkości w osolonej wodzie, a następnie rozgniatamy na purée. Kapustę kiszoną odsączamy z nadmiaru soku, drobno kroimy i gotujemy w niewielkiej ilości wody do zmięknięcia. W tym momencie możemy dodać do niej przyprawy, aby miała bardziej aromatyczny smak. Na patelni podsmażamy drobno pokrojoną cebulę. Możemy dodać do niej boczek lub kiełbasę, jeśli zależy nam na przygotowaniu mięsnej wersji dania. Smażymy do momentu, aż będą ładnie przyrumienione.

Gotowe składniki mieszamy w dużej misce lub garnku. Doprawiamy je solą i pieprzem i podajemy. Panczkraut funkcjonuje jako dodatek do dań obiadowych i doskonale komponuje się z większością potraw. 

Źródła: terazgotuje.pl 

Zobacz też:

Ciasto Klemens robi furorę za każdym razem. Nie zgadniesz, z czego dokładnie jest zrobione

To prawdziwa uczta dla miłośnika polskiej kuchni. Przepis na kotlety sarmackie

Chrupiąca i pełna warzyw. Oto letnia surówka Penelopa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatki | obiad