Reklama
Reklama

Na Wszystkich Świętych zrobię zamiast jarzynowej. Sałatka wenecka to moje nowe odkrycie

Spotkania z rodziną i znajomymi to tradycja podczas różnych świąt i uroczystości. Wiele gospodyń może się jednak zastanawiać, co w tym roku przygotować i czym poczęstować gości podczas święta Wszystkich Świętych. Jeśli szukasz zamiennika dla popularnej sałatki jarzynowej, to przepis idealny dla ciebie. Sałatka wenecka zasmakuje zarówno fanom tradycji, jak i zwolennikom nowych smaków.

Przed świętami szczególnie cenimy przepisy, których przygotowanie jest proste i nie wymaga od nas długich godzin spędzonych w kuchni. Dzięki nim mamy szansę skupić się na innych obowiązkach domowych i przygotować dom na przyjazd gości.

Jaka sałatka na Wszystkich Świętych?

Sałatka jarzynowa to tradycyjna potrawa kuchni polskiej, która przez lata mogła się jednak przejeść niejednej osobie. Z tego powodu wiele gospodyń szuka nowych przepisów, którymi będzie mogła zadowolić nawet najbardziej wymagających gości. Doskonałym zamiennikiem dla jarzynowej będzie sałatka wenecka. Przygotowuje się ją praktycznie identycznie jak klasyka. Różni się jednak minimalnie pod względem składników. Nie znajdziemy w niej pietruszki, cebuli czy jabłka. Zamiast nich pojawia się w niej szynka i koperek.

Sałatka wenecka to bezpieczny wybór, szczególnie jeśli wiemy, że nasi goście gustują w tradycyjnych potrawach. Wykorzystuje przepis na dobrze znaną sałatkę jarzynową, ale dzięki innym dodatkom jej smak wykończony jest w całkiem nowy sposób. Będzie pięknie się prezentować wśród innych dań i na pewno nie pozostawi nikogo głodnego przy stole.

Zobacz także: Bez niej nie ma śląskiego, niedzielnego obiadu. Oto przepis na modrą kapustę

Sałatka wenecka - przepis

Składniki:

  • 4 duże ziemniaki,
  • 2 marchewki,
  • 200 g groszku konserwowego,
  • 4 jajka,
  • 4 ogórki kiszone,
  • 200 g szynki drobiowej,
  • 4 łyżki majonezu,
  • łyżeczka musztardy sarepskiej,
  • sól i pieprz,
  • pęczek świeżego koperek.

Sposób wykonania:

Ziemniaki i marchew porządnie myjemy, ale nie obieramy ze skórki. Gotujemy w całości do momentu, aż będą miękkie. Wyciągamy i pozostawiamy je do ostudzenia. Jajka gotujemy na twardo.

W czasie, kiedy warzywa i jajka stygną, możemy zająć się pozostałymi składnikami. Ogórki kiszone kroimy w drobną kostkę i umieszczamy je na sitku, aby odcisnąć nadmiar soku. Dodany do sałatki mógłby sprawić, że szybciej się zepsuje. Na sitku odcedzamy także groszek konserwowy. Szynkę kroimy w drobną kostkę. Tak przygotowane składniki umieszczamy w dużej misce.

Ziemniaki i marchew obieramy ze skórki i kroimy w drobną kostkę. Jajka obieramy ze skorupek i także siekamy. Wszystko umieszczamy w misce. Doprawiamy solą i pieprzem.

Siekamy świeży koperek i umieszczamy go w niewielkiej miseczce wraz z majonezem i musztardą. Energicznie mieszamy sos i dodajemy go do pozostałych składników. Całość mieszamy, a następnie wstawiamy do lodówki na co najmniej pół godziny.

Jeśli zależy nam, aby sałatka dłużej nadawała się do spożycia, możemy przygotować wszystkie składniki dzień wcześniej. Wtedy wystarczy wymieszać je z sosem pół godziny przed podaniem.   

Źródło: terazgotuje.pl, smaker.pl

Zobacz też:

Ekspresowa Sałatka Kaznodziei. Niezwykle sycąca, a z półproduktów

Kupujemy sporadycznie, tymczasem jedna bulwa to dzienna porcja witaminy C. Robię z niego pyszną zapiekankę

Rzadko używamy, a to naturalny antybiotyk i strażnik odporności. Robię z nim jesienną sałatkę

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sałatki | impreza | warzywa