Najlepszy przepis na napoleonkę. Znika z talerzy do ostatniego okruszka
Napoleonka to delikatne i kremowe ciastko, które uwielbiane jest przez wielu. Znane jest również jako kremówka. Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie dotarło do nas z Francji. Jego historia jest długa, a w Polsce sięga nawet czasów przedwojennych. Dowiedz się, co kryje w sobie tradycyjna napoleonka i poznaj przepis, dzięki któremu z łatwością przygotujesz ją w domu.
Napoleonka wcale nie pochodzi z Francji, a z Włoch, dokładnie z Neapolu. Wbrew powszechnemu przekonaniu jej nazwa nie odwołuje się do Napoleona, a miasta, w którym powstała. Deser przygotowywano tam z trzech płatów listkującego się ciasta, a przekładano kremem lub dżemem. Szybko, bo już w XVII wieku ciastko przejęte zostało przez Francuzów, którzy nazwali napoleonkę millefeuille, co znaczy w języku francuskim "tysiąc płatków". Kiedy deser dotarł do Polski, zaczęto przygotowywać go w uproszczonej wersji — trzy płaty ciasta zastąpiono dwoma, a krem z owocami zamienił się w waniliowy budyń albo bitą śmietanę.
Miejsce pochodzenia to niejedyny aspekt deseru, który wzbudza wątpliwości. Kolejnym jest jego nazwa. Napoleonka znana jest również jako kremówka. Czy są to dwa różne ciastka? Okazuje się, że nie. Zależnie od regionu Polski deser przyjmuje różne imiona. Dlatego będąc w Wielkopolsce, zamówimy napoleonkę, a w Małopolsce kremówkę.
Na szczęście niezależnie od nazwy, pod jaką kryje się to rozkoszne ciastko, zawsze możemy liczyć na jego niepowtarzalny smak. Kilka łatwo dostępnych składników wystarczy, aby przygotować je również w domu. Dzięki temu przepisowi szybko i prosto je stworzysz.
Zobacz także: Lubisz te orzechowe czekoladki? Zamiast kupować, Ferrero Rocher zrób domu
Składniki:
- 2 arkusze ciasta francuskiego,
- 1 l mleka,
- 4 żółtka,
- 4 łyżki mąki pszennej,
- 4 łyżki mąki ziemniaczanej,
- 100 g cukru,
- 200 g masła,
- 1 laska wanilii,
- dodatkowo: cukier puder.
Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 st. C. Arkusz ciasta francuskiego rozłóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i przekrój na pół. Nakłuj za pomocą widelca i wstaw do piekarnika. Piecz przez 12-15 minut, a następnie wyjmij i pozostaw do ostudzenia. Drugi arkusz przygotuj w ten sam sposób.
Przejdź do przygotowania kremu. Odmierz 250 ml mleka i wlej do dużej miski. Dodaj jajka, mąkę pszenną oraz mąkę ziemniaczaną. Dokładnie zmiksuj. Pozostałe mleko wlej do garnka z nieprzywierającym powłoką. Laskę wanilii przekrój wzdłuż i wydłub ziarenka. Dodaj je do mleka wraz z cukrem. Całość podgrzewaj. Kiedy mleko będzie gorące, dorzuć masło. Zmniejsz ogień i powoli wlej przygotowaną wcześniej masę z żółtkami i mąką, ciągle mieszając za pomocą rózgi kuchennej. Składniki powinny się ładnie połączyć, a masa zgęstnieć. Gotuj jeszcze przez chwilę, po czym zdejmij garnek z ognia i pozostaw do ostygnięcia.
Kiedy krem będzie jeszcze delikatnie ciepły, możesz zacząć składać napoleonkę. W formie ułóż na dnie płaty ciasta francuskiego, wyłóż na nie krem, a następnie przykryj kolejnymi upieczonymi arkuszami. Pozostaw do ostygnięcia. Na końcu posyp cukrem pudrem. Kiedy ciasto stężeje, krój w kostkę i podawaj.
Smak dzieciństwa na talerzu. Mięciutkie i soczyste pyzy ze śliwkami
Źródło: smaker.pl, terazgotuje.pl
Zobacz też:
Zacznij niedzielę sycącym śniadaniem na słodko. Idealne danie na jesienne dni
Bez grama nabiału. Ser, który mogą jeść weganie i osoby z nietolerancją laktozy
W tym roku zrobiłam dżem winogronowy z pestkami. Z goframi i naleśnikami smakuje wybornie