Reklama
Reklama

Nalewkę z tych owoców robię według receptury babci. Gdy nią częstuję, wszyscy proszą o przepis

Co roku czekam tylko na moment, aż mirabelki zaczną pojawiać się na drzewach. Wtedy sięgam po stary przepis babci i przygotowuję pyszną nalewkę. Gdy tylko jest gotowa, częstują nią wszystkich gości. Pytań o tradycyjną recepturę nigdy nie brakuje.


Mirabelka to odmiana śliwki, która charakteryzuje się małymi, kulistymi owocami o ciemnożółtej, wpadającej w pomarańcz barwie. Ich miąższ jest delikatny, a w smaku jest słodki z nutami kwaskowymi. Przez to idealnie nadaje się do przerobienia na nalewkę.

Niepozorne mirabelki to szereg właściwości dla zdrowia

Mirabelki kryją w sobie bogactwo witaminy takich jak m.in. witamina C, A, E witaminy z grupy B. Do tego śliwki dostarczą moc przeciwutleniaczy w postaci zeaksantyny, flawonoidów, antocyjanów.

Jedzenie mirabelek zahamuje działanie wolnych rodników, co wpłynie na mniejszą ilość rozwijających się stanów zapalnych. Zarazem zmniejszy się ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, neurodegeneracyjnych czy chorób serca.

Duża ilość błonnika w mirabelce sprawi, że śliwki te poprawią perystaltykę jelit. Uregulują rytm wypróżniania i zapobiegną pojawianiu się zaparć. Owoce wesprą trawienie i spowolnią wchłanianie się cholesterolu z posiłków, dzięki czemu mogą obniżać poziom cholesterolu. To przyczyni się do ochrony układu sercowo-naczyniowego.

W podobny sposób jedzenie mirabelek wpłynie na poziom cukru we krwi. Owoce spowolnią proces wchłaniania glukozy w jelitach. W efekcie wahania glikemii po zjedzeniu ich nie będą aż tak duże.

Jak zrobić nalewkę z mirabelek?

Przepis na nalewkę z mirabelek to receptura mojej babci. Zawsze, gdy przychodził sierpień, robiła ją w dużej ilości, a później obdarowywała znajomych. Teraz ja kontynuuję tradycję i częstują nią swoich gości. Jest tak wyborna, że każdy prosi, żebym zdradziła jej sekret.

Składniki:

  • 500 g mirabelek
  • 250 g cukru
  • 500 ml alkoholu 40%.

Mirabelki dokładnie oczyść pod bieżącą wodą i usuń z nich pestki. Śliwki przełóż do wcześniej wyparzonego dużego słoja, zasyp je cukrem i zalej spirytusem. Całość dokładnie zakręć, a następnie delikatnie potrząsaj, aż do połączenia składników.

Składniki na nalewkę mirabelkową odstaw w ciepłe miejsce na około 30 dni. Co kilka dni słojem należy wstrząsać. Po tym czasie nalewkę przecedź przez sitko, aby pozbyć się owoców.

Gotową nalewkę mirabelkową przelej do butelek i przechowuj je w chłodnym, zacienionym miejscu.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Proste sznycelki z panierką. Chrupiące z zewnątrz, soczyste w środku

Te naleśniki dosłownie rozpuszczają się w ustach. Z kremowym dodatkiem to kulinarny sztos

Przepis na kiełbasę morawską mam od sąsiada. Nie wierzyłam, że uda mi się zrobić takie delicje

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przetwory | nalewki