Nie tylko w niedzielę. Rozgrzewający rosół wawelski na dzisiejszy obiad
Rosół wawelski to danie popularne w niektórych regionach południowej Polski. Na etapie przygotowania nie różni się od klasycznych wariantów tej zupy. Najczęściej jednak podaje się ją z makaronem, a w tym przypadku - z pieczonymi ziemniakami. Niektórzy uważają to zestawienie za kontrowersyjne, inni - nie wyobrażają sobie rosołu bez ziemniaków.
Nie wszyscy wiedzą o tym, że rosół to bardzo zdrowa zupa. Gotowany na dużej ilości jarzyn i dobrej jakości mięsie, będzie idealną propozycją na rozgrzewający obiad. Jest lekkostrawny, świetnie działa na jelita, oraz wspiera organizm podczas infekcji, co jest szczególnie ważne zwłaszcza zimą, kiedy częściej łapiemy przeziębienia. W rosole znajduje się także cenny kolagen, który świetnie wpływa na stawy, a także kondycję włosów, paznokci i skóry. Warto sięgać po tę zupę nie tylko w wersji z makaronem. Sprawdź, jak zrobić rosół wawelski z ziemniakami.
Sprawdź także: Kruche mięso i wyrazisty sos. Na obiad zrób polędwiczki w sosie diabelskim
Do przygotowania rosołu wawelskiego, będziesz potrzebować:
- 5-6 ziemniaków (tyle, ile porcji rosołu),
- 2 litry wody,
- ½ tuszki kurczaka (mięso razem z kośćmi, około 1 kg),
- 2-3 marchewki,
- 1 pietruszka (korzeń),
- ¼ selera (korzeń),
- 1 cebula,
- mały pęczek natki pietruszki,
- 2 liście laurowe,
- 3 ziarna ziela angielskiego,
- 1 łyżeczka pieprzu ziarnistego,
- sól (do smaku).
Wyszoruj dokładnie ziemniaki w mundurkach. Opłucz wodą, osusz, ponakłuwaj w kilku miejscach widelcem. Ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200°C. Piecz przez około godzinę (do miękkości ziemniaków).
Obierz warzywa korzeniowe (marchewki, pietruszkę, seler) i pokrój na dość duże kawałki. Obierz cebulę, przekrój ją na pół i opiecz nad palnikiem. Zachowaj łupiny - włóż je do garnka na czas gotowania do rosołu, by uzyskał piękny, złocisty kolor.
Opłucz mięso pod bieżącą wodą i podziel na mniejsze kawałki. Włóż do garnka, zalej zimną wodą i zagotuj na palniku o średniej mocy. Zbierz z powierzchni wody "szumowiny" i dodaj do wywaru przygotowane wcześniej warzywa. Do garnka wrzuć także listki laurowe, ziele angielskie i pieprz. Lekko osól wodę. Zmniejsz moc palnika do minimum. Gotuj wywar bez przykrycia przez około godzinę - do całkowitej miękkości mięsa i warzyw.
Przecedź wywar. Włóż do niego z powrotem marchewki, a jeśli chcesz - także kawałki mięsa. Dodaj do garnka połowę drobno posiekanej natki pietruszki. Gotuj rosół jeszcze przez kilka minut. Jeśli chcesz, dopraw dodatkowo solą i świeżo zmielonym pieprzem. Podawaj zupę oprószoną świeżą natką pietruszki i obranymi ze skórek, pokrojonymi na kawałki ziemniakami.
Źródła: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Dodaj do ciasta na naleśniki. Będą miękkie jak puch, delikatne i elastyczne
Robi furorę, na każdej rodzinnej imprezie. Oto sałatka, która nigdy się nie znudzi