Reklama
Reklama

Niedawno odkryłam przepisy na płaskie pierogi z patelni. Kutaby to hit w moim domu

Mówiąc o pierogach, zwykle mamy na myśli te tradycyjne, polskie. Ja ostatnio wypróbowałam przepis na to danie, ale w zupełnie innej odsłonie, bo prosto z Azerbejdżanu. Od tamtej pory cały czas słyszę, aby ponownie zrobić kutaby. Są przepyszne i proste do zrobienia.

Kutaby - pierogi z Azerbejdżanu

Co kraj, to inna wersja pierogów. Obecne są one nie tylko w kuchni polskiej, ale też m.in. chińskiej, meksykańskiej, włoskiej, indyjskiej czy właśnie azerbejdżańskiej. Wersja znad Morza Kaspijskiego różni się nie tylko wyglądem, ale zarazem smakiem.

Kutaby (qutab) to pierogi przygotowywane z bardzo cienko rozwałkowanego ciasta, które powstaje na bazie mąki, wody, oleju i soli. Zostaje ono wypełnione farszem, złożone w kształt półksiężyca, a następnie usmażone na patelni z obu stron na złocisty kolor.

Przepis na kutaby

Kutaby to przepis na szybki, prosty i smaczny obiad. Wychodzą mięciutkie i pełne pysznego farszu. To, czym je nadziejemy, możemy dostosować pod własne gusta. Sprawdzą się zarówno nadzienia mięsne, warzywne, jak i grzybowe. W moim domu prawdziwym hitem okazały się kutaby z pieczarkami. Cały czas słyszę, żeby ponownie zrobić je na obiad.

Składniki:

  • 600 g mąki,
  • 250 ml wody,
  • łyżka oleju,
  • 500 g pieczarek,
  • oliwa do smażenia,
  • sól i pieprz do smaku.

Sposób wykonania:

Mąkę przesiej do miski z dodatkiem łyżeczki soli. Do mieszanki dolej wodę oraz olej. Całość dokładnie wymieszaj, a następnie ciasto zacznij wyrabiać w dłoniach. Gdy nabierze jednolitej i elastycznej konsystencji, miskę przykryj ściereczką i odstaw ją na 30 minut.

W tym czasie przygotuj farsz. Pieczarki oczyść i pokrój je w plasterki. Na patelni rozgrzej oliwę, a gdy będzie ciepła, wrzuć pieczarki. Podsmażaj je do momentu, aż osiągną złoty kolor. Grzyby dopraw solą i pieprzem do smaku.

Po odczekanym czasie oderwij kawałek ciasta i rozwałkuj go na cienki placek. Jego połowę pokryj warstwą farszu pieczarkowego. Placek złóż na pół i pozlepiaj jego brzegi. Pierogi smaż na suchej, dobrze rozgrzanej patelni z obu stron. Na jedną z nich potrzeba około 2 minuty, ale należy je przewrócić, gdy tylko osiągną złoty kolor. Gotowe kubaty podawaj od razu po przyrządzeniu.

Z czym jeść kutaby?

Kutaby azerbejdżańskie tradycyjnie serwuje się z jogurtem naturalnym, dodatkiem kolendry czy kopru. Można zajadać je również z sosem czosnkowym lub ziołowym. Sprawdzi się także najprostsza kwaśna śmietana. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby kutaby zjeść tak, jak polskie pierogi. Podaj je więc z podsmażoną cebulką czy skwarkami.

Źródło: terazgotuje.pl

Zobacz też:

Zapomnieliśmy już o kultowym deserze z PRL-u. Jest dobry, a do tego wzmacnia odporność i serce

Dobry, bo nie za słodki. Przygotuj dżem z dyni z nutą przypraw korzennych

Odrobina gałki muszkatołowej podbija smak jesiennej zupy. Robię przynajmniej raz w tygodniu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pierogi | dania główne