Niewielka zmiana w przepisie i wychodzi najlepsza surówka do obiadu. Takiego Colesława jeszcze nie jadłam
Sałatka Colesław to prawdziwy obiadowy klasyk. Surówka łącząca smak kapusty i marchwi, idealnie dopełnia smak wielu mięsnych dań głównych. Ostatnio spróbowałam ją zmodyfikować i wyszła prawdziwa bomba. Takiego Colesława jeszcze nie jadłam. Spróbowałam raz i już nie chcę wracać do starej wersji.
Ta surówka znana jest ona na całym świecie. Według niektórych źródeł Colesław może wywodzić się ze starożytnego Rzymu i nawiązywać do sztuki kulinarnej wykorzystywanej przez tę cywilizację. Jej nazwa nawiązuje za to do słowa "koolsla", będącego skrótem od “koolsalade", co w języku niderlandzkim oznacza “surówkę z kapusty".
Tradycyjnie w colesławie znajdziemy poszatkowana białą kapustę, marchew i cebulę. Do takiej mieszanki warzyw dodaje się sos ze śmietany, majonezu, wzbogacony niejednokrotnie o musztardę lub ocet. Z ziół oryginalnie wybiera się koperek albo natkę pietruszki. Często ta kompozycja jest modyfikowana i dodaje się do niej np. jabłko czy inne rodzaje kapusty.
Ostatnio u mnie na obiedzie pojawił się colesław, ale nie taki zwykły, bo z czerwonej kapusty. Aby nadal zachować nutkę tradycji, w surówce połączyłam czerwoną główkę z białą. Całość jest tak pyszna, odświeżająca i wyróżniająca się, że już nie chcę wracać do starej, wszystkim dobrze znanej wersji. Dodatkowo całości charakteru dodają prażone orzeszki. To coś dla prawdziwych koneserów.
Składniki:
- 1/4 główki czerwonej kapusty,
- 1/4 główki białej kapusty,
- 1 marchewka,
- 2 łyżki majonezu,
- 2 łyżki śmietany,
- 1 łyżeczka octu jabłkowego,
- 1 łyżeczka cukru,
- garść orzeszków ziemnych,
- sól,
- pieprz.
Oba rodzaje kapusty oczyść, a następnie poszatkuj w cienkie paski. Marchew umyj, obierz i zetrzyj na tarce o średnich oczkach. Tak przygotowane warzywa umieść w jednej, dużej misce i wymieszaj je ze sobą.
W osobnym naczyniu połącz majonez, śmietanę, ocet, cukier, sól oraz pieprz. Gotowy sos przelej do dużej miski i dokładnie wymieszaj, do momentu aż warzywa będą nim całkowicie pokryte. Colesława wstaw do lodówki na co najmniej 3 godziny.
Po tym czasie na patelni upraż garść orzeszków ziemnych. Gdy osiągną złocisto-brązowy kolor, posyp nimi wierzch surówki obiadowej. Gotowego colesława z czerwonej kapusty podawaj zaraz po udekorowaniu go orzeszkami.
Źródło: terazgotuje.pl
Zobacz też:
Ciasto warte grzechu. Na świątecznym stole to pozycja obowiązkowa
Aromatyczny sernik pomarańczowy. Zapisz przepis i zrób go na święta Bożego Narodzenia