Polskie kapary to skarbnica witamin. Mało kto wie, że są jadalne i bardzo zdrowe
Na pewno w sklepie widzieliście kiedyś słoik po brzegi wypełniony słono-kwaśnymi kaparami. Niewielkie kuleczki to śródziemnomorski przysmak, idealny do sosów i makaronów. Jednak Polacy już od lat mają swoją polską wersję kaparów. Można je przygotować z kwiatów nasturcji, które dostarczą organizmowi wielu witamin i minerałów.
Kiszone i marynowane kwiaty nasturcji dla wielu z nas może być kulinarną nowinką. Jednak doświadczone gospodynie, które od lat korzystają z dobrodziejstw natury, od dawna zaprawiają je do słoików. Wyglądem przypominają śródziemnomorskie, zielone kapary w słoiczkach, które znajdziesz na sklepowych półkach w większości supermarketów. Dodatkowo nie tylko są smaczne, ale i świetne dla zdrowia. Jeśli w twoim ogrodzie rosną nasturcję, przepis na polskie kapary może ci się spodobać.
Czym są polskie kapary? To kiszone w solance, a następnie marynowane nasiona nasturcji. Podobnie jak oryginalne śródziemnomorskie kapary mają wyrazisty, słono-kwaśny smak, dzięki czemu będą doskonałym urozmaiceniem do wielu potraw. Możesz dorzucić je do sałatki, np. tej z pomidorami, mozzarellą i sałatą, jak i do imprezowych sałatek, np. jarzynowej. Będą pasować także do kanapek, czy dań mięsnych.
Ten nietypowy smakołyk kryje w sobie szereg właściwości prozdrowotnych. Polskie kapary, działają niczym naturalny antybiotyk, ponieważ w ich składzie znajduje się mirozynaza, enzym mający działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwwirusowe. Warto mieć je pod ręką w okresie jesienno-zimowym, kiedy dużo częściej borykamy się z infekcjami. Mają także witaminy, minerały i cenne przeciwutleniacze, które wspierają walkę organizmu z wolnymi rodnikami, działają przeciwstarzeniowo, przeciwzapalne i antynowotworowo.
Przekąska ta jest również niskokaloryczna, dlatego bez obaw można zajadać się nią także na diecie odchudzającej. Nasiona nasturcji mają także niski indeks glikemiczny, dzięki czemu będą odpowiednie dla cukrzyków i osób zmagających się z insulinoopornością.
Polskie kapary mają ciekawy, słono-kwaśny, lekko słodkawy smak, będą doskonałe do sałatek, past kanapkowych, a nawet pieczonych mięs. Poniżej znajdziesz przykładowy przepis na te przetwory, możesz dostosować go w zależności od ilości nasion, jakie zbierzesz. Do przygotowania kiszonych i marynowanych nasiona nasturcji, będziesz potrzebować:
- 100 g nasion nasturcji,
- solanki: 100 ml wody i 20 g soli.
Zalewa:
- 100 ml octu winnego,
- 40 ml wody,
- 1 łyżeczka cukru,
- 1-2 ząbki czosnku,
- mały kawałek chrzanu,
- 3-4 ziarenka pieprzu ziarnistego,
- 3-4 ziarenka ziela angielskiego.
Nasiona opłucz, następnie włóż je do słoika, dodaj obrany czosnek i chrzan. Zalej zimną wodą z solą, tak aby całkowicie je zakryła. Słoik zakręć i odstaw na kilka dni. Po tym czasie należy przecedzić nasiona i ponownie wrzucić go do słoika. Pamiętaj, aby był czysty i wyparzony. Do nasion dodaj także kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego. Do garnka wlej ocet z woda i cukrem, wszystko zagotuj. Gorącą marynatą zalej składniki w słoiku. Dokładnie zakręć i odstaw do góry dnem. Przykryj bawełnianą ścierką.
Nasiona nasturcji dojrzewają późnym latem oraz jesienią, właśnie wtedy najlepiej przygotowywać te przetwory.
Źródła: terazgoutuje.pl, zielonykoperek.pl
Zobacz też:
Ten przepis jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Nie ma lepszych faworków
Zrób, gdy masz ochotę na fast-fooda. Parówki zawijane w chlebie
Schabowe wyszły twarde jak podeszwa? Dodaj jeden składnik, a staną się soczyste i miękkie